Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić istakla je danas, u razgovoru s delegacijom Evropskog parlamenta, da se Nacrt rezolucije, kao i nedavno usvojena rezolucija EU ne zasnivaju na činjenicama i umanjuju značaj onoga što je zaista urađeno u Srbiji, ali da, i pored sadržaja tih dokumenata, članstvo Srbije u EU ostaje naš ključni prioritet.
Iako su evroposlanici – stalni izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik i predstavnik EP u Međustranačkom dijalogu u Srbiji Matjaž Nemec došli u Beograd u okviru saradnje Narodne skupštine Srbije i EP, razgovorom s premijerkom su preovladali nedavni Nacrt rezolucije EP o napretku Srbije za 2022. godinu izvestioca Bilčika, kao i Rezolucija o primeni Zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU koju je parlament Unije usvojio 18. januara ove godine, saopštila je Vlada Srbije.
Brnabić je rekla da se Nacrt rezolucije, kao i rezolucija koja je nedavno usvojena, "zasnivaju na percepcijama a ne na činjenicama, i da zaobilaze da istaknu ili umanjuju značaj onoga što je zaista urađeno u Srbiji".
Među brojnim primerima u Nacrtu rezolucije, ona je navela da se u dokumentu uopšte ne spominje izrada i usvajanje seta pravosudnih zakona čiji je predlog Vlada usvojila, objavio je Tanjug.
Takođe, ne ocenjuje se na pravi način činjenica da je Republika Srbija u veoma kratkom roku i u značajnoj meri usaglasila viznu politiku sa EU.
Govoreći o Rezoluciji o primeni Zajedničke spoljne i bezbednosne politike EU, Brnabić je posebno istakla da se u tom dokumentu, potpuno suprotno činjenicama, Beograd a ne Priština osuđuje za niz "eskalatornih poteza", u godini u kojoj je premijer privremenih institucija u Prištini Srbima na KiM dva puta uskratio osnovno pravo glasa, i u trenutku kada je, na Badnji dan, pucano na srpsku decu na Kosovu i Metohiji.
"Ovi dokumenti, uključujući i predloženu rezoluciju, nemaju veze sa činjenicama", naglasila je premijerka i ukazala da, upravo zbog toga, utiču na odnos građana Srbije prema evropskim institucijama i na pad podrške članstvu u EU u našoj zemlji.
"Bez obzira na sadržaj dokumenata, međutim, članstvo Srbije u EU ostaje naš ključni prioritet. Kao predsednica Vlade, nastaviću da sprovodim reforme na našem evropskom putu jer verujem da je to u interesu svih građana i boljeg kvaliteta života", poručila je premijerka u razgovoru.
Podsetimo, Bilčik je u izveštaju "osudio otvaranje redakcije RT" u Beogradu i pokretanje onlajn servisa. Nije samo rad naše redakcije zametao Bilčiku, već i investicije Rusije i Kine u Srbiji, pa je od vlasti tražio da ojača "stratešku komunikaciju i poboljša vidljivost finansiranja EU".