Srbija i Balkan

Zajednicu srpskih opština bi da izjednače sa "Preševskom dolinom"

Politički predstavnici Albanaca sanjaju o "velikoj Albaniji" – rade na ujedinjenju Preševa, Bujanovca i Medveđe sa tzv. Kosovom, prenose "Večernje novosti"
Zajednicu srpskih opština bi da izjednače sa "Preševskom dolinom"© Tanjug/AP Photo/Visar Kryeziu

Okosnicu albanskog plana da se pitanje "Preševske doline" ugura u najnoviji pregovarački okvir Beograda i Prištine – čini zahtev o reciprocitetu između Zajednice srpskih opština koja bi trebalo da se formira na severu KiM i njihove "zamišljeno istovetne" zajednice na jugu centralne Srbije.

Poslanik Skupštine Srbije i predstavnik Albanaca u parlamentu Šaip Kamberi iskoristio je trenutno previranje na temu francusko-nemačkog plana za rešavanje kosovske krize i obnovio zahtev da se Albanci iz Srbije uključe u dijalog između Beograda i Prištine – pismo s tim zahtevom poslao je specijalnom izaslaniku za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru, evropskom šefu diplomatije Žozepu Borelju i predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen.

Prema Kamberijevim rečima, na taj način bi se sveobuhvatno rešila situacija albanske zajednice u tzv. Preševskoj dolini.

"Da se na simetričan i uravnotežen način radi na aranžmanima za zaštitu i unapređenje manjinskih prava za albansku zajednicu u Srbiju i srpsku zajednicu na Kosovu u skladu sa evropskim vrednostima i međunarodnim aktima", rekao je Kamberi.

Tvrdeći da je albanska zajednica najdiskriminisanija manjina u Srbiji, što je, po njegovim rečima, posledica tenzija između tzv. Kosova i Srbije, on poziva svetske zvaničnike da u naredne sastanke dijaloga koji vodi EU uključe "situaciju Albanaca u 'Preševskoj dolini' kao suštinski element za postizanje dugoročnog i stabilnog mira između Albanaca i Srba".

Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost smatra da Albanci na srpskom jugu ni na koji način nisu ugroženi.

"Srbija je uradila mnogo kada je reč o integraciji albanskog stanovništva", istakao je Graovac i dodao da od početka procesa uključivanja Albanaca u srpski politički život do danas nije bilo kriznih situacija.

"Internacionalizacija ovog pitanja je", pojašnjava Graovac, "suštinski povezana sa činjenicom da Albanci žele novi adut u pregovorima i veći prostor za ucenjivanje Srbije."

Poslanik Skupštine Srbije iz Bujanovca Nenad Mitrović (SNS) misli da je svrha Kamberijevog apela da podigne tenzije, ali i da oteža pregovore između Srbije i "Kosova".

"Kada je reč o diskriminaciji koju pominju, moram da naglasim da su predsednici Opštine i Skupštine Bujanovac Albanci i da su im pripale sve funkcije na lokalu. Oni su izopštili 42 odsto Srba, napravivši albansku koaliciju", ističe Mitrović.

Poslanik iz Bujanovca podseća i na nedavno formiranje albanskog nacionalnog saveta.

"Tamo nema Srba, pa nisu uspeli da se dogovore oko većine, već svesno idu na urušavanje institucija i koriste priliku da optuže Srbiju", zaključio je Nenad Mitrović za "Večernje novosti".

image