Srbija i Balkan

Ne ultimatumu – ne kapitulaciji: Predstavljen Svetosavski proglas za spas Kosova i Metohije

Onaj ko bi se saglasio s najnovijim ultimatumom, ko bi ga potpisao ili pomagao da bude potpisan, bio bi vinovnik sigurnog istorijskog kraja velikog srpskog naroda, poručili su iz Pokreta za odbranu KiM
Ne ultimatumu – ne kapitulaciji: Predstavljen Svetosavski proglas za spas Kosova i Metohije© Принтскрин/pokretzaodbranukosovaimetohije.rs

Ozbiljna država ne može dobrovoljno da se odrekne svoje teritorije, dela svoje teritorije i svojih građana, to bi bio akt suprotan njenom biću, poručili su iz Pokreta za odbranu KiM na konferenciji za novinare koja je održana u Beogradu.  

Profesor Fakulteta političkih nauka Časlav Koprivica poručio je danas da je ovaj Pokret pokrenuo Svetosavski proglas za spas KiM.

"Ne više za odbranu, već za spas, zato što je došao poslednji trenutak", poručio je Koprivica i dodao da je proglas koji je danas objavljen potpisalo 188 uglednih ličnosti, te da mogu da ga potpišu svi građani koji bi da "kanališu svoj stav o ultimatumu EU ili KiM".

"Danas predstavljamo ljude iz najšireg političkog spektra koji žele da kažu `ne` onome što nameravaju da urade predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegovi pomoćnici", poručio je Koprivica uz tvrdnju da se rukovodstvo Srbije usmeno obavezalo da prihvati francusko-nemački plan čija je suština, kako kaže, da Srbija prizna nezavisnost tzv. Kosova.

U Svetosavskom proglasu je navedeno da srpski narod ne bi mogao da preživi pravno-političko odricanje od Kosova i Metohije, prepuštanje svog naroda neprijatelju, kao i prostora na kojem je utemeljeno srpsko duhovno biće.

"Onaj ko bi se saglasio s najnovijim ultimatumom, ko bi ga potpisao ili pomagao da on bude potpisan, bio bi vinovnik sigurnog istorijskog kraja velikog srpskog naroda", navodi se u ovom dokumentu koji su podržali i Dveri, Zavetnici, Novi DSS i POKS.

Koprivica kaže da je potpuno je neshvatljivo "sa stanovišta morala i bića države" da se zbog navodne dobrobiti jednog dela naroda odričete drugog.

"Zamislite da ste roditelj mnogodetne porodice i da vam nekoliko dece gladuje da bi ostali bili dobro obučeni", istakao je on i podsetio da je Srbija pristala na šengenski režim i tada je prihvatila da Srbi sa KiM ne budu njegov deo.

Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli kaže da je važno da se stvari nazovu pravim imenom.

"Mi se ovde trudimo da dokažemo da je ultimatum - ultimatum, da je ucena - ucena, priznanje nezavisnosti jeste priznanje nezavisnosti, a kapitulacija je kapitulacija", poručio je on.

Vukadinović je uporedio današnje stanje na severu KiM sa onim od pre 10 godina.

"Nekada prištinski specijalci tamo nisu mogli da kroče, jedva su ih spašavali helikopterima, a sada hapse koga hoće. Hapse domaćine, privode polcajce i postavljaju baze", rekao je Vukadinović i dodao da bi prihvatanje predloga bilo "zlo bez presedana".

Vukadinović ocenjuje da je "sazrela svest o potrebi i nužosti ujedinjavanja patriotskih i državotvornih snaga zarad suprotstavljanja aktuelnoj politici povodom KiM".

"Možemo da se suprotstavimo, samo svi zajedno, a i tada bi to bilo jako teško", ocenio je Vukadinović.

Čekali smo da Rusija i Kina ojačaju, ojačale su 

Politikolog i publicista Aleksandar Pavić osvrnuo se na proteste iz 2012. godine protiv Sporazuma o integrisanom upravljanju granicom.

"Kako nije tvrda granica? Uveli su vize, zabranjuju ulazak i izlazak kome hoće", poručio je i dodao da vlast ni tada nije uzela u obzir argumente onih koji su protestovali.

Vlast je, kako navodi, "privatizovala politiku prema KiM", a otpor protiv toga traje već preko 10 godina.

Pavić kaže da stranci "bolje znaju" šta je u francusko-nemačkom predlogu od građana Srbije, i da su srpski pregovarači "najgori u istoriji". 

"Daš nekome sve, a onda ga moljakaš da ti da ono što ti je obećano. Zašto smo kupovali vreme 10 godina? Da Rusija i Kina ojačaju. Ojačale su, ali se nigde ne pominju", naglasio je Pavić i dodao da se pregovara samo sa neprijateljem, odnosno, sa SAD i EU.

Kupovina vremena bi trebalo da znači da si u međuvremenu diverzifikovao izvore svojih resursa, ističe Pavić. 

"Danas smo deo promene svetskog poretka i stvaranja novog multipolarnog sistema, a ako je Srbija mogla da se 1906. suprotstavi Austrougarskoj, može i sad", zaključio je on.

"Treba naglasiti da je reč o ultimatumu, i to tako treba karakterisati", rekao je publicista Marinko Vučinić.

Preti se da će Srbija biti kao Iran ukoliko ne prihvatimo njihove uslove, u pitanju je, dakle, ultimatum, dodao je Vučinić i osudio reakcije "građanističke proevropske strane koja poziva da se plan prihvati bez obzira na cenu".

Saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu Dušan Proroković uporedio je eventualne posledice prihvatanja francusko-nemačkog plana sa posledicama Ustava iz 1974. godine.

"Kako se tako lako proturio taj Ustav iz 1974. godine koji je izazvao građanski rat i čije posledice trpimo i danas? Tada se takođe razgovaralo jezikom ultimatuma, a sporazum se pravio bez glavnih interesnih snaga", ocenio je Proroković i poručio da se i onda pretilo da će se "Srbima nebo srušiti na glavu" ukoliko ga ne prihvate.

Dodaje da će posledice prihvatanja sporazuma biti "jednako katastrofalne kao naše pristajanje na Ustav iz 1974. godine", a to će biti još očiglednije za deceniju i po.

Proroković je ocenio da situacija jeste teška, ali je rekao da ne veruje da Zapad može da sprovede mere kojima preti, te da mu to i nije u interesu.

"Samo vrše pritisak. Ukoliko ne bismo pristali, pregovori bi se verovatno samo nastavili", zaključio je Proroković.

Svetosavski proglas su, pored ostalih, potpisali akademici Danilo N. Basta, Matija Bećković, Vasilije Krestić, Slavenko Terzić i Milosav Tešić.

image