Vučević: Kad bi se pitao narod u CG, priznanje "Kosova" bi bilo povučeno
Crnogorska vlada je priznala samoproglašenu nezavisnost takozvanog Kosova, uprkos tome što je više od 85 odsto građana bilo protiv takve odluke, rekao je ministar odbrane Srbije Miloš Vučević i istakao da bi, kada bi se narod Crne Gore pitao, ta sramna odluka odmah bila povučena.
On je u intervjuu podgoričkom portalu "Adria" podsetio na izjavu tadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića da je crnogorska vlada priznala nezavisnost tzv. Kosova "uprkos tome što je više od 85 odsto građana bilo protiv takve odluke".
"Da je Đukanovićev režim mario za to šta misli 85 odsto građana Crne Gore, do priznanja nelegalne nezavisnosti takozvanog Kosova nikada ne bi ni došlo. Kada bi se narod Crne Gore pitao, siguran sam da bi ta sramna odluka bila odmah povučena", izjavio je Vučević.
Inače, tokom nedavnih pregovora o formiranju nove Vlade Crne Gore, jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević poručio je da će, ukoliko ovaj savez bude imao većinu u vladi u kojoj neće biti Dritan Abazović, ukinuti crnogorsko priznanje kosovske nezavisnosti.
"Vreme pred nama će pokazati koliko je nova vlast u Crnoj Gori spremna da poštuje volju sopstvenog naroda", izjavio je ministar Vučević i dodao da je na predstavnicima političkog rukovodstva Srbije da odnose sa Crnom Gorom grade na principima dobrosusedstva i poštovanja međusobnih interesa.
Na pitanje da li je odluka Đukanovićevog režima da pošalje vojnike u misiju na tzv. Kosovo bio "nož u leđa Srbiji", Vučević odgovara da je jedan od ciljeva te politike bilo potpuno "rasrbljavanje" Crne Gore, nasilna promena identiteta stotina hiljada ljudi koji su se smatrali Srbima i govorili srpskim jezikom, marginalizacija ogromnog dela građana te zemlje koji nisu želeli da se odreknu svoga imena i svojih pravoslavnih svetinja.
"Odluka o kojoj govorite je samo jedna u nepreglednom nizu onih koje su bile usmerene direktno protiv interesa Srbije i čiji je cilj bio udaljavanje dva, po krvi i istorijskom nasleđu najbliža naroda na Balkanu. Iako se svojski trudio da ispuni svoju misiju, narod Crne Gore mu se usprotivio", jasan je Vučević.
Govoreći o razlikama između Vojske Srbije danas i Vojske Srbije pre dolaska na vlast predsednika Aleksandra Vučića, Vučević kaže da je upravo Vučić zaustavio i u potpunosti preokrenuo devastirajući tok stvari u sistemu odbrane Srbije.
"Sve ono što je Vojska Srbije danas – savremena, snažna, motivisana i efikasna – jeste zahvaljujući politici čije je temelje te, 2012. godine, postavio današnji predsednik", kazao je, između ostalog, Vučević.
Na pitanje koliko je teško biti ministar odbrane u ovim nimalo lakim trenucima kada je Srbija pred velikim izazovima i pritiscima po pitanju južne srpske pokrajine, Vučević kaže da mu je to "velika čast", ali da je, kaže, još veća odgovornost biti u timu predsednika Vučića i baviti se jednim od najvažnijih resora u državi, pogotovo sada kada je Srbija izložena stravičnim pritiscima i kada se Srbi na Kosovu i Metohiji bore za goli opstanak i ostanak na svojim vekovnim ognjištima.
O pritiscima kojima je izložena Srbija govorio je nedavno i Milan Knežević. On je rekao da je uveren da predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće prihvatiti ultimatum da Kosovo i Metohija postane član UN i poručio da za to ima podršku srpskog naroda na svim kontinentima.