Ukoliko Srbija ne prihvati francusko-nemački plan, mnogo toga može da izgubi, iako, zvaničnog ultimatuma iz EU nema. Atmosfera unutar EU prema Srbiji promenila se zbog stava Beograda prema specijalnoj operaciji u Ukrajini, navela je Viola fon Kramon, izvestilac za "Kosovo" u Evropskom parlamentu u intervjuu za nedeljnik "Vreme".
"Mislim da ljudi u Srbiji nisu svesni koliko je narušena reputacija zemlje koju ste teško vratili nakon devedesetih. Zbog svega toga mnogi nemački investitori pitaju kuda ide Srbija, jer žele da ulažu dugoročno u sigurno okruženje. To je, naravno, jasno predsedniku Vučiću i bez našeg predočavanja", rekla je fon Kramon, komentarišući pozicije Beograda i Prištine u očima Zapada nakon posete "velike petorke".
Prema njenom mišljenju, pregovaračka pozicija Srbije oslabila poslednjih godina.
Nakon sastanka sa "velikom petorkom" predsednik Srbije Aleksandar Vučić naveo je da se državi preti suočavanje sa sveobuhvatnim merama u ekonomskom smislu, koji će joj naštetiti ako ne prihvati francusko-nemački plan.
"U razgovoru sa petorkom u drugoj rečenici mi je rečeno da moramo da prihvatitimo plan koji je postao novi pregovarački okvir, ako ga ne prihvatitimo suočićemo se sa prekidom procesa evropskih integracija, zaustavljanjem a zatim i povlačenjem investicija i ekonomskim merama koje će naneti štetu Srbiji, to je ponovljeno tri puta u razgovoru i svaki put sam snažno reagovao", rekao je on.
Komentarišući ovu izjavu fon Kramonova navela je da ultimatum da Beograd prihvati francusko-nemački plan ili će pristupni proces Evropskoj uniji biti stopiran, a Srbiji uvedene sankcije, zapravo, ne postoji.
"Nije bilo nikakvih ultimatuma, ne mogu da komentarišem svaki aspekt sastanka, jer nisam bila prisutna, ali budite uvereni da nismo ovde da postavljamo ultimatume. Zapadni predstavnici su došli u dobroj veri da pokrenu stvari i ponude i Srbiji i 'Kosovu' put napred", istakla je fon Kramon.
Međutim, iako zvaničnih ultimatuma, prema njenim rečima nema, "mnogo je stvari na kocki i za Srbiju i za 'Kosovo' ako ovaj plan propadne", i tu se, objasnila je fon Kramon, ne radi samo o članstvu u EU, već i o "celokupnom odnosu Zapada prema obema stranama".
Dakle, ultimatuma deklarativno nema, ali je tu, lebdi u vazduhu sve vreme, jer je, prema rečima evroparlamentarke, ovaj plan, ne plan Berlina i Pariza, već čitave EU, koja je stala iza njega.
"To je predlog EU jer cela Evropska unija stoji iza njega, ne samo Pariz i Berlin", navela je evroparlamentarka za "Vreme".
Nije propustila šansu da, iako tvrdi da prema Srbiji nema negativne sentimente, naglasi kako su, navodno, potezi Prištine iznuđeni pritiscima Beograda, navodeći najnovija dešavanja na Kim.