Srbija i Balkan

Usvojen Izveštaj o pregovaračkom procesu sa Prištinom, ZSO prioritet

Srbija će nastaviti da bude konstruktivni partner a ZSO mora biti formirana kako je dogovoreno Briselskim sporazumom, piše u Izveštaju
Usvojen Izveštaj o pregovaračkom procesu sa Prištinom, ZSO prioritet© TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

Skupština Srbije usvojila je, na kraju dvodnevne rasprave, Izveštaj o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini, a predsednik Aleksandar Vučić poručio je Srbima sa KiM da je Srbija njihova domovina, a poslanicima opozicije da je uvek spreman da razgovara sa njima o KiM.

Za Izveštaj o pregovaračkom procesu sa institucijama privremene samouprave u Prištini za period 1. septembra 2022. do 15. januara 2023. godine glasala su 154 poslanika, protiv je bilo 23, a uzdržanih nije bilo od ukupno 186 prisutnih.

U završnom obraćanju Vučić je rekao da ćemo u narednom periodu imati teške razgovore pre svega o formiranju Zajednice srpskih opština koja će, kako kaže, imati značajna ovlašćenja, a koja će ulivati poverenje našem narodu i građanima, kao i da će se u saradnji sa njima o svemu odlučivati.

"Siguran sam da će biti mnogo pritisaka, posebno s albanske strane, da ZSO ne bude kao što je dogovorena Briselskim sporazumom, govoriće nam da to nije realnost", upozorio je Vučić.

U usvojenom izveštaju se ističe i da Beograd neće odustati od zahteva da ZSO bude hitno formirana i da će Vlada Srbije i ubuduće biti usredsređena na neposrednu zaštitu bezbednosti srpskog naroda u pokrajini i srpskih nacionalnih interesa.

Srpska strana će nastaviti da kroz mirovnu politiku aktivnog učešća u pregovaračkom procesu onemogući bilo kakav osnov prištinskoj strani za maliciozno i lažno prikazivanje Srbije kao nekonstruktivnog i "remetilačkog faktora" u regionu.

Ocenjuje se i da su Beograd u proteklom periodu posrednici EU i drugi relevantni međunarodni subjekti okarakterisali kao konstruktivnu stranu u svim kriznim situacijama.

Takav pristup zasnovan na spremnosti na kompromis zarad mira u regionu svih građana na prostoru KIM, mnogo je uticao da rešenje svih situacija budu u interesu srpske strane, zaključuje se u izveštaju.

Tokom rasprave opozicija je tražila na uvid francusko-nemački plan o rešavanju kosovskog pitanja, a desno orijentisane stranke su tražile da se taj plan odbaci zato što, prema njihovom mišljenju, predstavlja kapitulaciju Srbije i priznavanje nezavisnosti Kosova.

image