Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti razgovarao je danas sa ambasadorima Italije, Francuske, Nemačke, Grčke i Finske i SAD o dijalogu sa Srbijom, nemačko-francuskom predlogu, kao i mogućim koracima u budućnosti.
Kako prenosi prištinski Reporteri, tokom sastanka, koji je trajao skoro dva sata, razgovaralo se o šest uslova, koje je Kurti nedavno izneo za formiranje Zajednice srpskih opština.
Dopisnica Tanjuga javlja da je Kurti napustio sastanak u jednom trenutku, a da su onda ostali da razgovaraju Lajčak i Hovenijer.
Kurti se sa Lajčakom sastao u pratnji svog zamenika Besnika Bisljimija, dodaje Gazeta Ekspres.
Lajčak: Sve dogovoreno u Briselu mora da se sprovede
Specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je danas, nakon sastanka sa premijerom privremenih institucija u Prištini Aljbinom Kurtijem, da je tema razgovora bio nastavak dijaloga, kao i da sve dogovoreno u Briselu mora da se implementira.
On je novinarima rekao da je svrha njegove današnje posete Prištini, desete po redu od septembra prošle godine, nastavak diplomatskih napora, kako bi došlo do napretka u dijalogu, a na osnovu evropskog predloga.
"Razgovarali smo o predlogu i narednom sastanku u Briselu na najvišem nivou. Razgovarali smo o svemu što stoji u predlogu, pa i o ZSO. Osnova za naš razgovor i nastavak dijaloga je predlog", rekao je Lajčak.
Na pitanje novinara da li je sa Kurtijem razgovarao o Zajednici srpskih opština, Lajčak je ponovio da je obavestio Kurtija o stavu koji ima po tom pitanju.
"Sve dogovoreno u Briselu mora da se sprovede", rekao je Lajčak.
Lajčak iz Prištine danas treba da stigne u Beograd i sastane se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
On je, između ostalog, rekao da je Kosovo kroz konstruktivan pristup i kreativne predloge dokazalo svoju posvećenost dijalogu.
Kurti: ZSO recept za nove sukobe
Premijer vlade u Prištini je takođe izrazio spremnost za naredne političke sastanke na visokom nivou u Briselu i intenziviranje procesa dijaloga za punu normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije uz međusobno priznavanje kao centralnu tačku dogovora.
Kurti je prethodno u intervjuu za AP rekao da mu osnivanje ZSO nije prioritet. Zapadne sile treba da uče iz primera Republike Srpske koju vode Srbi i plašeći se stvaranja slične tvorevine na KiM, on je rekao da Beograd koristi stvaranje ZSO kao oružje protiv nezavisnosti "Kosova", prenosi AP.
Kurti smatra da, ako se na Zapadnom Balkanu uvede ideja etnički zasnovanog udruživanja opština, to je recept za nove sukobe.
Zapadne sile ne bi trebalo da nameću pritisak na manje zemlje poput "Kosova", koje su demokratske, tvrdi on.
Problemi između Beograda i Prištine mogu biti mali i dosadni, ali treba obratiti pažnju na ono što se dešava u regionu jer, kako je ocenio, svaka vrsta pogrešnog rešenja na Balkanu može i biće iskorišćena negde drugde.
Uzajamno priznanje je središnji deo svakog pregovaračkog procesa, tvrdi Kurti.
Smatra da bi fokus trebalo da bude na tome da, kako kaže, Srbija postane demokratskija i da se oslobodi onoga što je nazvao hegemonističkim idejama Beograda.
Kurti je rekao da vlada Srbije treba da prizna nezavisnost svih republika bivše Jugoslavije kako bi se "suočila sa prošlošću" i istakao da Beograd treba više da se okrene Evropskoj uniji i NATO-u, a ne Rusiji.
Premijer privremenih prištinskih institucija tvrdi da će, ako se Beograd oslobodi ideje da "Kosovo" i dalje pripada Srbiji, ona "biti mnogo demokratskija, evropskija".
On smatra da je novi predlog za normalizaciju odnosa dobar okvir i platforma za napredovanje, "što doprinosi nadi o izgledima za buduće pregovore i sporazume".
Kurti je dodao i da su dosadašnji pregovori bili, kako je ocenio, ideologija rešavanja problema, da je svako rešenje postajalo sve komplikovanije, sve manje izvodljivo, a da je javnost izgubila interesovanje.