Teške reči iz Srpske napredne stranke na račun Socijalističke partije Srbije nakon sednice Skupštine o Kosovu i Metohiji, kao i vanredni sastanci vrha SNS u ponedeljak uveče i ministara te stranke bez ostalih koalicionih partnera dan potom jasni su signali da u vladajućoj koaliciji odnosi nisu najbolji.
Na sastanku vrha SNS Vučić je, objavile su "Novosti", kazao da je toj stranci bolje da ode u opoziciju nego da partijski i privatni interesi vode državu.
"Spreman sam da idem na izbore kao kandidat za premijera, ali neću popustiti pod ucenama – ni Zapada, ni SPS, ni lažnih desničara", rekao je Vučić prema pisanju "Novosti".
Da odnosi dve partije nisu dobri potvrdila je potom i izjava funkcionera SNS Darka Glišića, da je SPS u Skupštini pokazao pravo lice i da su poslanici te stranke skinuli maske.
"Govorim ekskluzivno našim koalicionim partnerima što se tiče našeg partnerstva, šta je bilo – bilo je, sad će neko drugi da vodi te sisteme... Doterali smo cara do duvara, svi smo u istom rovu i borimo se za Srbiju. Ali ne možemo da budemo u rovu sa onima koji su malo sa nama, malo sa ovima koji nas napadaju", rekao je Glišić za televiziju Hepi.
Iz Socijalističke partije Srbije, sa druge strane, stižu poruke da stoje uz svog koalicionog partnera SNS, i da nisu utemeljene optužbe da SPS flertuje sa opozicijom.
"Socijalistička partija Srbije ostaje čvrsto uz predsednika Srbije Aleksandra Vučića i podržava njegovu politiku u vezi sa Kosovom i Metohijom", rekao je predsednik te stranke i ministar inostranih poslova Ivica Dačić, i dodao da je to njihova zajednička politika već 11 godina.
Koliko su trzavice između dve stranke potresle vladajuću koaliciju pokazalo se i u potezu Ivice Dačića da otkaže sve sastanke zakazane za danas, uključujući i najavljeni susret s mađarskim šefom diplomatije Peterom Sijartom koji boravi u poseti Beogradu.
Umesto toga, bez prethodne najave, Dačić se danas sastao sa Vučićem, ali detalji tog razgovora nisu poznati.
Iako je sednica Skupštine Srbije o Kosovu i Metohiji završena u petak, sinoć je na društvenim mrežama osvanuo snimak poslanika SPS Zvonimira Stevića koji tokom rasprave gleda porno film, zbog čega je danas podneo ostavku. Taj slučaj bio je dodatni razlog da poslanici SNS-a optuže koalcione partnere iz SPS-a da nisu pokazali kolegijalnost na toj sednici skupštine.
Nesuglasice između SNS i SPS nisu novost
Nesuglasice između dve glavne stranke u vladajućoj koaliciji nisu novost, pa ne iznenađuju ni tenzije i varnice, koje s vremena na vreme potresu odnose SNS i SPS-a, ocenjuju sagovornici RT Balkana.
Analitičar Branko Radun kaže da varnice među SNS i SPS postoje odranije, a da je u ovom slučaju povod to što poslanici SNS smatraju da se kolege iz SPS-a nisu ponašale kolegijalno na sednici parlamenta posvećenoj pregovorima Beograda i Prištine.
"Ne bih rekao da je ovo sukob, više su u pitanju nesuglasice ili varnice koje se pojave s vremena na vreme. Iz SNS vidimo da zameraju SPS-u nekolegijalnost poslanika", kaže Radun.
On napominje da su nesuglasice sastavni deo politike, te da je normalno da nakon koalicije koja traje 10 godina dođe do zamora u odnosima. On, ipak, ističe da ne smatra da postoji razmimoilaženje dve stranke po pitanju državne politike koje bi moglo da dovede do krize vlasti.
Radun kaže da je teško reći da li će biti novih parlamentarnih izbora, što je mogućnost koja je sinoć spomenuta u medijima, ali smatra da se raspodela vlasti ne bi promenila ni nakon izbora.
"Neko bi dobio više, neko manje, ali ne bi bilo velikih promena. SNS je i ranije mogao da formira vlast bez SPS, ali je napravio širu koaliciju da bi vlast bila stabilnija", napominje naš sagovornik.
Dodaje da ni izjave lidera SPS i funkcionera ne ukazuju na to da postoji kriza vlasti, te da postoji saglasnost po pitanju vođenja državne politike.
"Bilo bi drugačije da čujemo od Dačića izjave koje su suprotne politici SNS, ali ih ne čujemo", napominje Radun.
Analitičar Dejan Vuk Stanković za RT Balkan kaže da SNS očigledno oseća svoju političku snagu u ovom trenutku, te da može da osvoji aposlutnu vlast, odnosno da dođe do 126 poslanika.
"SNS je i pre častio svoje koalicione partnere. Ako pogledate odnos snaga na izborima, videćete da je SNS bio poprilično darežljiv", napominje Vuk Stanković.
Na pitanje o tome šta je mogući razlog trzavica i nesuglasica između SNS i SPS Vuk Stanković ne misli da je u pitanju samo stav o Kosovu i Metohiji, već moguće da postoji mimoilaženje u ostalim delovima politike, na ekonomskom i drugom nivou.
"Ako niko od stranaka nije rekao da je spreman da prihvati Kosovo u UN i nezavisnost Kosova, onda tu nema nesuglasica i to ne bi bila tema eventualne predizborne kampanje", napominje Vuk Stanković.
Na pitanje na šta je onda lider SNS i predsednik Srbije Aleksandar Vučić mislio kada je rekao da su u SNS ostavljeni sami, Vuk Stanković napominje da mu je, uz sve višegodišnje iskustvo, teško da protumači te reči.
"O tome šta misli i kako razmišlja, najbolje zna sam Vučić", napominje naš sagovornik.
Upravo zato je neodgovorenim ostalo glavno pitanje - zašto je baš sada, u jeku pritisaka Zapada na Beograd da de fakto prizna nezavisnost svoje južne pokrajine, došlo do krize u odnosima SNS-a i SPS-a, ako već nije u vezi sa time? Ovo tim pre što je i u ponedeljak uveče, kada se sukob izlio u javnost, iz SNS-a zamereno SPS-u da nastoji da sedi na dve stolice, uz Vučićevu poruku da će ići na izbore, ali da neće popustiti pod ucenama, kako je navedeno, "ni Zapada, ni SPS-a".
Koalicija duga 11 godina
Socijalistička partija Srbije pod vođstvom Ivice Dačića uspela je da, nakon izbornog poraza Slobodana Miloševića 2000. godine, izmeni svoju politiku.
Dačić je najpre 2004. podržao vladu Vojislava Koštunice, da bi sa liderom Demokratske stranke i tadašnjim predsednikom Srbije Borisom Tadićem 2008. godine potpisao Deklaraciju o političkom pomirenju, i tada ulazi u vladajuću koaliciju sa DS-om, pružajući toj stranci neophodnu podršku za formiranje vlade.
Lider SPS-a tada dobija funkcije potpredsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova. Dačić potpuno menja svoj politički imidž, pa 2010. godine dobija nagradu "Najevropljanin".
Do novog zaokreta u Dačićevoj političkoj putnji dolazi 2012. godine, nakon što je Tadić izgubio na predsedničkim izborima od tadašnjeg lidera SNS-a Tomislava Nikolića, a SPS postaje koalicioni partner Srpskoj naprednoj stranci i pomaže joj da formira vladu.
U tom koalicionom dogovoru Dačić dobija mesto premijera. Promena u političkim snagama dešava se 2014. godine, kada premijer postaje Aleksandar Vučić, a Dačić ministar spoljnih poslova. Kao najvažniji rezultat njegovog tadašnjeg rada Dačić često ističe da je uspešno vodio kampanju otpriznavanja nezavisnosti "Kosova".
Upravo takve tvrdnje je sinoć kritikovao predsednik IO SNS-a Darko Glišić, rekavši da nije Dačić, nego Vučić "najzaslužniji za povlačenje priznanja 'Kosova', što ste sebi kao zaslugu pripisivali sve ovo vreme".
Vučić je o nezadovoljstvu koalicionim dogovorom sa SPS-om najotvorenije govorio 2016. pred parlamentarne izbore.
"Dačić i ja nemamo isti odnos prema vlasti i foteljama, njemu je fotelja život, a meni je život Srbija i to u pravom smislu reči", izjavio je Vučić i dodao da nije bilo potrebe da 2014. godine bude formirana vlada sa Dačićem, pa je to ipak učinjeno.
Ipak, i nakon izbora 2016. SNS pravi koaliciju sa SPS-om, a Dačić ostaje ministar spoljnih poslova.
Dačić će prvi put od 2008. izgubiti mesto ministra nakon izbora 2020. godine, kada tadašnjim koalicionim dogovorom SNS-a i SPS-a dobija mesto predsednika Skupštine Srbije. Ipak, u vladi ostaju funkcioneri SPS Branko Ružić i Novica Tončev.
Uprkos tome što SPS nije imao vidljivu ulogu u izvršnoj vlasti, ta stranka pravi iznenađenje na parlamentarnim izborima 2022. godine i osvaja čak 100.000 glasova više nego na prethodnim izborima. Na predsedničkim izborima SPS je podržao Vučićevu kandidaturu, što je doprinelo njegovoj pobedi već u prvom krugu glasanja.
Nakon višemesečnih pregovora o sastavu vlade, SPS u aktuelnom sazivu dobija značajnije pozicije. Dačić se vratio na mesto ministra spoljnih poslova, a uz to je i potpredsednik Vlade. Osim njega, ministarska mesta dobijaju i Novica Tončev i Đorđe Milićević.
Taj odnos snaga mogao bi da se promeni, jer su sve jači pozivi iz SNS-a na nove parlamentarne izbore. Sa druge strane, funkcioner SPS-a Branko Ružić poziva dvojicu političkih lidera, Vučića i Dačića, da reše nesuglasice.
"Ne treba podizati tenzije, država je u teškom trenutku i najlekovitije je da predsednici SNS-a i SPS-a razgovaraju na ovu temu, jer mislim da ovo šteti Srbiji", rekao je Ružić.