Povodom Dana sećanja i tuge i 85. godišnjice napada fašističke Nemačke na Sovjetski Savez, ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko položio je venac na Spomen-groblju oslobodilaca Beograda.
Bocan-Harčenko je rekao da težak period istorije mora da se pamti, ali i upozorio na mogućnost za ponavljanje takvih pokušaja jer Zapad, kako je naveo, nije želeo da prihvati tada snažan Sovjetski Savez, a danas snažnu Rusiju.
On je istakao da evropski političari danas, kako se čini, ne pamte lekcije iz Drugog svetskog rata.
"Bilo je prethodnih političkih generacija u Evropi za koje je izgledalo da su dobro su naučili lekciju o našem teškom iskustvu, sada kao da su je bacili u zaborav. Izgleda da oni nemaju pojma o dešavanjima i o neverovatnoj šteti za Evropu koja je nastala kao rezultat Drugog svetskog rata", kazao je Bocan-Harčenko.
Ceremoniji je prisustvovao ambasador Kazahstana Madi Atamkulov, otpravnik poslova beloruske ambasade, predstavnici Srpsko-ruskog bratstva, Ruskog istorijskog društva, Udruženja veterana posebnih jedinica policije, kao i ruski sportisti koji su na takmičenju u Srbiji.
Na današnji dan, 22. juna 1941. godine nacistička Nemačka i njeni saveznici napali su Sovjetski savez. Veliki otadžbinski rat trajao je 1.418 dana i završio se velikom pobedom SSSR-a 9. maja 1945.
Predsednik Rusije Vladimir Putin položio je venac na Grob neznanog junaka u Moskvi.