Prodaja udela koji ruski Gasprom ima u NIS-u bila je tema razgovora Moskve i Beograda, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov tokom brifinga za novinare, odgovarajući na pitanje RT-a.
Posle izbora u Mađarskoj i dalje ostaje nejasna sudbina srpske rafinerije kompanije NIS koja je deo "Gaspromnjefta". Stiče se utisak da pregovori koje Rusija vodi sa kompanijom MOL o kupovini udela ušli u ćorsokak. Da li Rusija razmatra mogućnost prodaje svog kontrolnog paketa akcija srpskoj strani i da li su možda već preduzeti neki koraci u tom pravcu, pitao je reporter naše kuće.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je da je bilo kontakata:
"Bilo je kontakata, i sa predstavnicima Srbije, sa srpskim kolegama, ali, naravno, reč je o komercijalnim kontaktima, čiji sadržaj ne bi trebalo da bude javan".
Podsetimo, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je nedavno sa ambasadorom Ruske Federacije u Srbiji Aleksandrom Bocan-Harčenkom o saradnji dve države u oblasti energetike.
Prethodno je objavljeno da je Đedović Handanović potpisala Ugovor između akcionara sa MOL grupom u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS). Prema ovom ugovoru, kako je najavila ministarka, država Srbija bi trebalo da kupi dodatnih pet odsto akcija NIS-a, a rafinerija bi narednih deset godina trebalo da radi u kapacitetu u kojem je radila četiri godine pre uvođenja američkih sankcija.
Đedović Handanović je navela da je potpisivanjem ugovora između akcionara sa MOL-om srpska strana okončala svoj deo posla u pregovorima i da se nada da će "Gaspromnjeft" i mađarska kompanija uspeti da dođu do dogovora o kupoprodaji NIS-a, koji će biti prihvatljiv i za Kancelariju za kontrolu strane imovine (OFAK) Ministarstva finansija SAD.