Veoma je važno da se utvrdi da NATO ne može da se poziva na imunitet u slučaju tužbe koju je porodica generala Nebojše Pavkovića podnela protiv NATO-a pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu, ocenio je advokat Srđan Aleksić i ponovio da je smrt generala Pavkovića povezana sa posledicama izlaganja osiromašenom uranijumu tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Aleksić je rekao, govoreći o ovoj tužbi porodice Pavković, da ukoliko bi sud prihvatio da NATO uživa imunitet pred domaćim sudovima, onda bi država Srbija mogla da snosi odgovornost za naknadu štete građanima. Istakao je da italijanske presude predstavljaju važan oslonac i pravni argument u dokazivanju uzročno-posledične veze između izloženosti osiromašenom uranijumu i razvoja teških oboljenja u ovom slučaju, i dodao da postoje i američka istraživanja u kojima je objašnjeno kako osiromašeni uranijum deluje na organizam.
"Tokom testiranja na dobrovoljcima utvrđeno je da se ista količina osiromašenog uranijuma i teških metala pojavljuje kod američkih i italijanskih vojnika, ali i kod naših građana. Razlika je u tome što je kod ljudi u Srbiji koncentracija bila znatno veća, jer su bili izloženi bombardovanju i eksplozijama u trenutku kada je zagađenje bilo najveće. Upravo zbog toga smatramo da raspolažemo dokazima koji mogu da potvrde uzročno-posledičnu vezu između izloženosti osiromašenom uranijumu i nastanka bolesti", naveo je Aleksić za K1 televiziju.
Presude i analize iz Italije u velikoj meri olakšale posao našim sudovima kako bi lakše mogli da donesu odluku, ocenio je Aleksić i dodao da je glavni cilj pravnog tima u ovom slučaju da izvede sve relevantne dokaze, zbog čega su angažovani i veštaci medicinske struke. Kako je naveo, u narednom periodu se očekuje da i oni daju svoj doprinos rasvetljavanju ovih slučajeva, jer je veliki broj ljudi oboleo, a mnogi su i preminuli.
"Prema poslednjim podacima, između 30 i 40 odsto rezervista preminulo je od završetka bombardovanja do danas, a veliki broj njih izgubio je život usled malignih bolesti. To se odnosi na ljude koji su boravili na područjima zahvaćenim sukobima, ali i na građane koji žive u blizini kasarna, rafinerija i drugih lokacija koje su bile izložene bombardovanju, jer su kod mnogih od njih pronađeni tragovi osiromašenog uranijuma u organizmu", izjavio je Aleksić.
Napomenuo je da se u ovim postupcima ne radi ekshumacija posmrtnih ostataka, već da se kao dokaz koriste biopsije koje se čuvaju u arhivama bolnica i koje su uzete u trenutku kada je prvi put dijagnostikovan karcinom. Aleksić je naglasio da su stručnjaci iz Italije prihvatili da analiziraju i uzorke iz Srbije, što, prema njegovim rečima, predstavlja važan deo dokaznog postupka.
"Njihove analize, prema našim tvrdnjama, potvrđuju prisustvo značajnih količina osiromašenog uranijuma u organizmu obolelih. Kod generala Pavkovića, prema nalazima kojima raspolažemo, utvrđeno je prisustvo 28 mikrograma osiromašenog uranijuma po kilogramu tkiva. To pokazuje kolika je bila koncentracija u njegovom organizmu, zbog čega je imao i dve operacije. Prema našim saznanjima, dozvoljena vrednost je nula", objasnio je on.
Aleksić je poručio da je to važan dokaz da je prisustvo osiromašenog uranijuma kod vojnika, oficira i građana posledica NATO bombardovanja, i dodao da se priprema oko 200 tužbi. Objašnjavajući kako izgleda postupak prikupljanja i analize medicinske dokumentacije koja se koristi kao dokaz u ovim predmetima, Aleksić je rekao da je najvažnije da postoji biopsija, a taj materijal se dostavlja laboratoriji u Kragujevcu koja ima ugovor sa laboratorijom u Modeni gde se obavlja analiza.
"Na osnovu tih biopsija dobijamo nalaze Instituta za nanotehnologiju, koji predstavljaju važan deo dokaznog materijala. Te analize nakon toga se dostavljaju sudskim veštacima, toksikolozima i endokrinolozima, koji na osnovu njih izrađuju nalaz i mišljenje za sud. Njihov zadatak je da utvrde da li količina osiromašenog uranijuma i teških metala pronađena u organizmu može da se dovede u vezu sa nastankom kancera kod čoveka", naveo je Aleksić.