Iz Stejt departmenta saopšteno je da u junu očekuju odlazak Kristijana Šmita, uz najavu da bi novi visoki predstavnik trebalo da preuzme dužnost do kraja meseca.
Iz Stejt departmenta rečeno je da se u javnosti očekivalo da će na sastanku PIK-a, održanom početkom juna, biti izabran novi visoki predstavnik s ciljem osiguranja stabilnosti BiH.
"Delegacija SAD nastojala je da postigne konsenzus oko zajedničke vizije i italijanskog kandidata koji poseduje odgovarajuće kvalifikacije. Sjedinjene Američke Države konstatovale su neuspeh evropskih partnera da postignu konsenzus oko evropskog kandidata te su razočarane što su te podele sprečile PIK da ispuni svoj zadatak - izbor novog visokog predstavnika", naveli su u saopštenju, prenela je RTRS.
"Kao što je navedeno u njegovom obraćanju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, očekujemo da Šmit u junu napusti dužnost. Takođe, očekujemo da novi visoki predstavnik preuzme dužnost do kraja juna", rekli su iz Stejt departmenta.
Na kraju su poručili da SAD nastavljaju da podržavaju Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH.