
"Danas na RT" o povećanju hrvatskih trupa na KiM: Jačanje pritiska na Srbiju po NATO standardima
Odmah pošto su SAD najavile delimično povlačenje iz Evrope i u skladu sa tim smanjenje NATO snaga na KiM, oglasila se Hrvatska i ponudila da poveća broj svojih vojnika u Kforu.
U Saboru je već usvojeno povećanje prisustva hrvatskih vojnika u Kforu sa 152 na 200 u 2026. godini što jasno ukazuje na želju Zagreba da ojača svoje prisustvo u NATO.

Da li, uz trojni pakt Prištine, Tirane i Zagreba, veće prisustvo hrvatskih snaga u južnoj srpskoj pokrajini znači da se Hrvatska sprema za nove sukobe?
Vojni analitičar i urednik na RT Balkan Andrej Mlakar za "Danas na RT" kaže da smo svedoci ostvarivanja snova i ciljeva trojnog pakta. "Ovo je ostvarivanje i realizacija ideje trojnog saveza da Kosovo i Metohija postanu centar pritiska na Srbiju", rekao je Mlakar.
Drugim rečima, smanjenjem NATO prisustva na KiM i jačanjem hrvatskog, kao i uz otvorene najave i planove Prištine da formira svoje bezbednosne snage i žandarmeriju, otvara se prostor za dalji progon Srba i stvara mehanizam pritiska na Srbiju koju i Priština i Zagreb doživljavaju kao "pretnju".
Takozvana kosovska vojska se povećava, Priština kupuje teško, ofanzivno naoružanje, "džaveline", samohodne haubice uz "blagoslov" NATO-a čiji stručnjaci spremaju stvaranje "vojske Kosova".
Mlakar ukazuje da se sve prištinske jedinice opremaju istom opremom kakvu imaju Albanija i Hrvatska, odnosno po "NATO standardima".
Takozvani KBS želi da bude deo NATO pakta, a ako teritorija postane članica NATO-a, time se eliminiše potreba za postojanjem NATO misije na toj teritoriji, objasnio je.
Mlakar je povukao i paralelu između Aljbina Kurtija i Vladimira Zelenskog podsetivši da Priština ima 1000 kamikaza dronova, odnosno da su prištinska policija i ukrajinska vojska jedine koje imaju ubilačke dronove u svom naoružanju.
"To je sve taktika vršenja pritiska na Srbiju, projekcija sile kako bi se, kada završe sa čišćenjem srpskih enklava, krenulo u razdvajanje Srbije od Severne Makedonije", rekao je.
Ukazao je da i Hrvati i Priština pričaju o navodnim pretnjama iz Rusije, odnosno Srbije i da zbog toga gomilaju oružje kako bi u određenom trenutku mogli da deluju. "Oni prave ofanzivnu vojsku po NATO standardima."
Hrvati gomilaju vojsku u istočnoj Slavoniji i oni su ti koji žele da otmu značajan deo srpske teritorije (linija razdvajanja na Dunavu). Zato se i stvaraju tenzije i pričaju bajke o "ruskim tenkovima" i pretnjama sa istoka.
Kurti, pak, nikada nije krio da želi da ubaci policiju i vojsku na sever KiM i obezbedi dolinu Ibra, pošto je to tačka preko koje srpske snage mogu brzo da delaju.
I jedni i drugi faktički drže Srbiju u polustisku i vrše pritisak na Srbiju, sada uz pomoć NATO-a, rekao je Mlakar.




