Rektorski kolegijum BU protiv najavljenih izmena u visokom obrazovanju, oglasio se i Vučić

Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu protestovao je povodom najavljenih izmena sistema visokog obrazovanja i Zakona o visokom obrazovanju, koje se, kako navode, u javnosti predstavljaju bez stručne rasprave, bez konsultacija sa univerzitetima i "u atmosferi otvorenog političkog obračuna sa akademskom zajednicom".
U saopštenju izdatom nakon sednice Kolegijuma se tvrdi da predsednik Republike "budućnost visokog obrazovanja koristi kao sredstvo političkog obračuna sa državnim univerzitetima koji su temelj obrazovnog, naučnog i tehnološkog razvoja zemlje" i dodaje da je to nedopustivo.
"Univerzitet u Beogradu danas se nalazi među najboljim univerzitetima sveta. Prema najnovijoj CWUR Global 2000 listi zauzima 393. mesto među više od 21.000 rangiranih visokoškolskih ustanova i nalazi se u najboljih 1,9 procenata univerziteta u svetu. Istovremeno, prema međunarodnim rangiranjima, svrstava se među vodeće evropske univerzitete po zapošljivosti svojih diplomiranih studenata. Ovi rezultati nisu ostvareni zahvaljujući privilegijama, već uprkos dugogodišnjem nedovoljnom ulaganju u visoko obrazovanje i nauku i zanemarivanju potreba univerzitetskog sistema", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da prošireni rektorski kolegijum smatra da "svaka reforma mora imati za cilj jačanje, a ne slabljenje institucija koje ostvaruju međunarodno priznate rezultate" i poziva nadležne državne organe da "odustanu od jednostranih poteza koji se tiču budućnosti visokog obrazovanja u Srbiji".
U saopštenju se, kako prenosi Tanjug, istovremeno poziva stručna i šira društvenu javnost da "stane u odbranu univerziteta kao jedne od najvažnijih institucija od javnog značaja".
Vučić: Njima su bitne samo fotelje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, povodom saopštenja Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu, da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i istakao da gleda u budućnost kao i da želi da omladina Srbije dobije bolje univerzitete i da ide u korak sa svojim kolegama iz Evrope i sveta.
"Naš je posao da brinemo o svojoj deci i nastavićemo to da radimo u skladu sa zakonom, u skladu sa Ustavom", rekao je Vučić za TV Informer navodeći da je tu pitanje i da li hoćemo da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne.
Vučić je rekao i da se u tom saopštenju vidi da su njima bitne samo fotelje, a ne i dobrobit studenata. "Niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno. I da su glasali, izglasali bi. To mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni našim studentima", rekao je Vučić.
Ukazao je da je ta današnja sednica zakazana da bi se studentima uskratila prava, a da on želi da mladost Srbije bude obrazovana i da ide u korak sa svetom.
"To je pitanje hoćemo li da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne, hoćemo li da imamo obrazovanu mladost, hoćemo li moći da idemo u korak sa svetom i što se tiče najnovijih tehnologija, ili ćemo da ostanemo u 1996. i 1997. godini otprilike, kada su ti profesori u 70 odsto slučajeva šetali po beogradskim ulicama i još zamišljaju da su tu da bi oslobađali nekoga od nečega, a ne da pruže obrazovanje našoj deci. I posebno je zanimljivo što je veliki deo njih uspeo u tome da obezbedi inostrane fakultete za svoju decu, ali nikako ne bi želeo da to obezbedi za drugu decu", rekao je Vučić.
Dodao je da članovi tog rektorskog kolegijuma nisu na legitiman način izabrani, za razliku od njega.
Istakao je da su besprizorni pritisci koji dolaze sa političkog krila Beogradskog univerziteta.
"Zna se ko ima aktivnu legitimaciju za podnošenje nacrta zakona Vladi, odnosno u formi predloga zakona Narodnoj skupštini. Tako da oni, naravno, nisu u pravu i to nije nikakvo mešanje u rad Univerziteta u Beogradu, niti im ja govorim kako i na koji način bi Univerzitet u Beogradu trebalo, ne znam šta da čini i koga da izabere", rekao je Vučić.

