Macut: Klinički centri u Srbiji otvoreni za saradnju sa Republikom Srpskom

Saradnja Srbije i Republike Srpske u oblasti zdravstva je snažna i uspešna, ali postoji prostor da bude još efikasnija i modernija, istakao je premijer Srbije

Predsednik Vlade Republike Srbije prof. dr Đuro Macut obišao je danas, tokom posete Banjaluci, Kliniku za endokrinologiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske (UKC RS) u Banjaluci, gde je sa direktorom te zdravstvene ustanove Nikolom Šobotom razgovarao o mogućnostima za unapređenje saradnje zdravstvenih institucija Srbije i Republike Srpske.

Tokom obilaska razmatrane su mogućnosti za intenzivniju saradnju u oblasti endokrinologije, razmenu stručnih iskustava, zajedničke edukacije medicinskog kadra i razvoj naučnoistraživačkih projekata u zdravstvu, a posebna pažnja posvećena je primeni savremenih metoda lečenja, digitalizaciji zdravstvenog sistema i unapređenju kvaliteta zdravstvenih usluga, saopštila je Vlada Srbije.

Macut je istakao je da je saradnja Srbije i Republike Srpske u oblasti zdravstva snažna i uspešna, ali da postoji prostor da bude još efikasnija i modernija, posebno u interesu građana koji žive na ovim prostorima.

On je naveo da je impresioniran napretkom Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i ocenio da ta ustanova, kroz razvoj stručnih kapaciteta i savremenih metoda lečenja, dobija dimenziju regionalnog centra.

Prema njegovim rečima, povezivanje tehnologija, razmena znanja i usklađivanje standarda sa kliničkim centrima u Srbiji doprinose unapređenju lečenja pacijenata i obrazovanja lekara, dok klinički centri u Srbiji ostaju potpuno otvoreni za saradnju sa Republikom Srpskom.

Macut je naglasio da postoji značajan prostor za dodatno usavršavanje mladih lekara, razvoj naučnoistraživačkog rada i realizaciju novih zajedničkih projekata, izrazivši uverenje da će Srbija i Republika Srpska nastaviti da grade jedinstvenu naučnu i stručnu zajednicu.

Obilasku su prisustvovali ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija akademik Bela Balint i v.d. direktora Fonda za nauku Darija Kisić.

Macut se tokom posete Banjaluci ranije danas sastao sa predsednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem, a takođe je inaugurisan u inostranog člana Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske.

Macut boravi u poseti Banjaluci, u okviru nastavka kontinuiranih sastanaka sa predstavnicima Republike Srpske.