
Dan sećanja na žrtve logora smrti Jadovno: Srbija treba da se bori za međunarodno priznavanje genocida

Dan sećanja na žrtve logora smrti Jadovno obeležava se danas, 24. juna, na dan kada je tzv. NDH 1941. godine počela sa interniranjem zarobljenika u kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag u kojem je stradalo, kako se procenjuje, oko 40.000 ljudi.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta rekao je da je Jadovno jedno od najmonstruoznijih stratišta srpskog naroda u 20. veku, i dodao da je u sklopu istog kompleksa u Metajni, na ostrvu Pag, otvoren prvi logor za žene i decu u Drugom svetskom ratu.
"Logor smrti Jadovno je osnovan odmah po proglašenju genocidne Nezavisne Države Hrvatske aprila 1941. godine na planini Velebit i bio je prvo masovno stratište.
U kompleksu logora smrti Gospić-Jadovno-Pag u periodu od 11. aprila 1941. do 20. avgusta 1941. godine, za samo 132 dana postojanja na najsvirepiji način je ubijeno 38.000 Srba i 2.000 Jevreja, kao i jedan broj antifašista.
Žrtve su, bez ikakvog suđenja, vezivane žicom i ubijene ili često žive bacane u 32 bezdane kraške jame na Velebitu", rekao je Linta, a navodi se u saopštenju Saveza Srba iz regiona.
Pored logora Jadovno, kako je navedeno, kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag, činila su i dva logora na ostrvu Pagu, Slana i Metajna, kao i logori Ovčara, Stupačinovo, Maksimovića štale i koncentracioni logor - sabiralište na železničkoj stanici Gospić.
Linta je ocenio da je kompleks Gospić-Jadovno-Pag bio preteča koncentracionog logora smrti Jasenovac.
"Srbija treba da pokrene borbu za međunarodno priznanje genocida nad srpskim narodom u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Ključni preduslovi su da Skupština Srbije usvoji Rezoluciju o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH , da se osnuje Memorijalni centar genocida nad Srbima u NDH i da se 10. april, kada je tzv. Nezavisna država Hrvatska osnovana, proglasi za Dan sećanja na genocid nad Srbima u NDH", poručio je Linta.



