Obeležen Dan Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici: Nema planova o preseljenju

Na Univerzitetu studira oko 9.000 studenata na 10 fakulteta, na svim nivoima studija, u okviru više od 100 studijskih programa

Uz himnu Srbije "Bože pravde", podelom priznanja zaslužnim pojedincima i institucijama, nastavno osoblje i rukovodstvo Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici svečanom akademijom obeležili su dan ove institucije.

Na Univerzitetu studira oko 9.000 studenata na 10 fakulteta, na svim nivoima studija, u okviru više od 100 studijskih programa.

Rektor Univerziteta Nebojša Arsić rekao je da dan ove ustanove obeležavaju u "nikada težim okolnostima", da su aktivnost nastave, naučno-istraživačkog rada i svih drugih aktivnosti, često bili u senci političkih dešavanja koja su preko svake mere uticala na svakodnevno funkcionisanje univerziteta.

"I uprkos svemu, rezultati pokazuju da je ova godina na tom planu bila uspešnija nego mnoge pre nje. Ako se uzme u obzir broj projekata na kojima Univerzitet aktivno radi, bilo na domaćem planu ili da je reč o međunarodnim projektima, učešće u mnogobrojnim međunarodnim organizacijama pokazuje da svi napori koje smo uložili u rad ovog univerziteta nisu bili uzaludni", rekao je Arsić.

I ne samo to – dodaje da je u prethodnih godinu dana objavljeno više radova i da je dobijeno više projekata nego u svim prethodnim godinama.

"Upravo je to bio dodatan motiv koji je motivisao ne samo zaposlene, nego i naše studente da predano rade i da polažu ispite i da pokažu da uprkos svim teškoćama, mi uspevamo da odradimo ono što je naš posao, a to je da edukujemo studente", rekao je Arsić.

Govoreći o sudbini i opstanku Univerziteta, Arsić je rekao da se čuju mnoge glasine, te da stalno mora da ih demantuje.

"Puno je neprijatelja koji nam ne misle dobro. Koristim ovu priliku da ponovo kažem ono što sam bezbroj puta rekao: nema nikakvih planova o preseljenju Univerziteta. Nema nikakvih rezervnih, bekap planova. ​Nema govora o nekoj integraciji. Moramo da budemo istrajni u onome, a ne da pričamo jedno, da radimo drugo. Moramo da damo sve od sebe da naš Univerzitet bude ono što jeste i treba da bude", naveo je Arsić.