Imenovanjem holandske pravnice Emili Rakhorst za vršioca dužnosti šefa Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu i Metohiji (EULEKS), Brisel je izabrao osobu koja gotovo dve decenije pripada uskom krugu međunarodnih pravnih zvaničnika angažovanih na Balkanu.
Od Haškog tribunala do EULEKS-a – njen profesionalni put gotovo je u potpunosti vezan za međunarodne institucije koje su poslednjih dvadeset godina oblikovale pravosudni okvir na Kosovu i Metohiji. Zato njeno imenovanje za vršioca dužnosti šefa misije više miriše na kontinuitet evropske politike nego na promene.
Nakon rada u holandskom pravosuđu, Rakhorst je od 2004. do 2008. bila pravni službenik u Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju u Hagu. Karijeru je potom nastavila u misijama Evropske unije zaduženim za reformu pravosuđa, najpre na palestinskim teritorijama, a zatim i na Kosovu i Metohiji.
Njena biografija posebno je vezana za Specijalizovana veća za tzv. Kosovo u Hagu. Godine 2015. bila je deo tima EULEKS-a koji je radio na uspostavljanju tog suda, dok je od 2016. do 2020. godine obavljala funkciju šefa Jedinice za upravljanje sudom u Registru Specijalizovanih veća. Reč je o instituciji koja pruža administrativnu i logističku podršku sudijama i tužilaštvu u postupcima protiv bivših lidera terorističke organizacije OVK optuženih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Nakon angažmana u Hagu prešla je u Posmatračku misiju Evropske unije u Gruziji, gde je bila šef kabineta, da bi 2023. godine postala zamenica šefa EULEKS-a na Kosovu i Metohiji. I evo, tri godine kasnije preuzima njeno vođenje.
Rakhorst u javnosti gotovo nikada nije komentarisala konkretne sudske postupke niti politička pitanja. U svojim retkim javnim istupima o KiM naglašavala je značaj vladavine prava, zaštiti ljudskih prava i potrebi da sve zajednice imaju jednak tretman.
"Uvek sam osećala unutrašnju motivaciju da se borim za pravdu i protiv nejednakosti", navela je u jednom od intervjua objavljenom na sajtu EULEKS-a, dodajući da "i žrtve i optuženi imaju svoja prava".
Insistira na rasvetljavanju sudbine nestalih, bar protokolarno, jer je viđena na obeležavanju Međunarodnog dana nestalih. Isto tako prisustvovala je i komemoraciji koju je organizovala Priština povodom druge godišnjice pogibije policajca u Banjskoj i prenela EULEKS-ov stav: odgovorni za napad treba da odgovaraju.
Za Beograd će, međutim, važnije od njenih ličnih stavova biti način na koji će EULEKS pod njenim rukovodstvom primenjivati svoj mandat. Srbija već godinama ukazuje na nedoslednu primenu vladavine prava i selektivan odnos međunarodnih misija prema incidentima u kojima su žrtve Srbi, kao i na nedovoljnu zaštitu srpskog stanovništva i kulturne baštine na Kosovu i Metohiji.
Ali, malo je nade za boljitak, jer je iza blagog osmeha krije se osoba koja poznaje svaki segment međunarodnog pravosudnog sistema na Kosovu i Metohiji – od njegovog uspostavljanja do današnjeg rada. A to, nažalost, upućuje na nastavak postojeće politike, a ne na njeno preispitivanje.