
Zapaljena zastava Republike Srpske uz povike "Alahu ekber": Kakva se BiH nudi Srbima (VIDEO)

Na društvenim mrežama se pojavio snimak na kojem se vidi kako grupa huligana skida sa jarbola i potom pali zastavu Republike Srpske, uz povike "Alahu ekber" i psovke.
Prema navodima medija, zastava se nalazila na jarbolu postavljenom uz entitetsku liniju između Republike Srpske i FBiH, u blizini Darive.
Povodom ovog incidenta usledile su reakcije.
Premijer Republike Srpske Savo Minić istakao je da je zgrožen snimkom paljenja zastave Republike Srpske i uzvicima koji "bude bolna sećanja na monstruozne mudžahedinske zločine nad Srbima".
"Ovolika mržnja nikome ne donosi dobro, posebno ne onima koji insistiraju ostanak Srba u državnoj zajednici zvanoj BiH. Zastavu Republike Srpske, koja je uvek bila na strani pravde i istine, nije osporio čak ni Ustavni sud BiH koji je decenijama radio isključivo protiv mog naroda. Republika Srpska neće vraćati mržnjom ali hoćemo nastaviti proces donošenja zakonskog rešenja kojim će biti zabranjena ratna zastava tzv. Armije BiH, kao simbola koji kod mnogih budi bolna sećanja i produbljuje podele", istakao je Minić u objavi na društvenoj mreži Iks.
Згрожен сам снимком паљења заставе Републике Српске и узвицима који буде болна сјећања на монструозне муџехединске злочине над Србима. Оволика мржња никоме не доноси добро, посебно не онима који инсистирају останак Срба у државној заједници званој БиХ.
— Саво Минић (@minic_savo) June 26, 2026
Заставу Републике Српске,…
Reagovala je i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović i poručila da je skrnavljenje simbola Republike Srpske uz povike "Alahu ekber" BiH koja se nudi Srbima.
Скрнављење симбола Републике Српске уз повике Алаху Екбер - то је БиХ која се нуди Србима.
— Жељка Цвијановић (@Cvijanovic_Z) June 26, 2026
Ово је опасна провокација и акт болесне мржње према српском народу.
Најоштрије осуђујем овај одвратни чин који је посљедица свакодневне сатанизације Републике Српске у политичком… pic.twitter.com/LcuFyOiY8o
Skrnavljenje zastave komentarisao je i predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, istakavši da su "idioti u BiH navijačku euforiju pretvorili u srbofobiju".
"Napadaju na Srbe čak i kad navijaju za BiH, otimaju, skidaju i pale srpske zastave. Voze ratne zastave po opštinama u Srpskoj", naveo je Stevandić.
On je ukazao da mediji u Federaciji BiH to ignorišu.
"Nemoj posle da bude da nismo rekli da bi to moglo skupo da košta!", naveo je Stevandić.
Идиоти су БХ навијачку еуфорију претворили у србофобију. Нападају на
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) June 26, 2026
Србе чак и кад навијају за БиХ, отимају, скидају и пале српске заставе. Возају ратне заставе по општинама у Српској...
БХ медији игноришу!
Немој послије да буде да нисмо рекли да би то могло скупо да кошта !
Predsednik SNSD Milorad Dodik istakao je da je mržnja i netrpeljivost prema Srbima i Republici Srpskoj, koja se svakodnevno plasira od strane političara iz Sarajeva, počela se manifestovati i van verbalnih okvira.
Naglasio je da je zastava Republike Srpske legalna i u skladu s Ustavom.
"Paljenje takve zastave je teško krivično djelo. Osuđujem takav vandalski čin i tražim od organa Federacije da identifikuju i kazne počinioce. Od organa Republike Srpske tražim da se vinovnicima ovog gnusnog djela zabrani boravak na teritoriji Republike Srpske", naveo je Dodik.
Мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почела се манифестовати и ван вербалних оквира.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) June 26, 2026
Паљење заставе Републике Српске директан је производ такве политике.
Мржња се увијек враћа као бумеранг.
Застава… pic.twitter.com/2pdkuxH2Xl
Naglasio je da podržava inicijativu premijera Srpske Save Minića da se trajno zabrani isticanje i upotreba ratnohuškačke zastave tzv. Armije BiH jer je ona ponižavajuća za srpski narod.
"Očekujem da će Narodna skupština Republike Srpske usvojiti izmene Krivičnog zakona kojima će se upotreba nelegitimne zastave kvalifikovati kao krivično delo", zaključio je Dodik.
Ovaj gnusni čin je usledio samo nekoliko dana nakon što je u Travniku pucano na pravoslavni krst.
Prema podacima Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH, u travničkom naselju Zaselje ispaljeno je više desetina projektila iz vatrenog oružja na pravoslavni krst i u pravcu nekadašnjeg pravoslavnog groblja. Krst je postavio Srbin koji je proteran iz Travnika i sada živi u Australiji.


