Srbija i Balkan

Đurić sa Vijeirom: Brazil i Srbiju vezuje duboko ukorenjeno prijateljstvo

Šef srpske diplomatije izrazio je zahvalnost na doslednoj podršci Brazila teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije
Đurić sa Vijeirom: Brazil i Srbiju vezuje duboko ukorenjeno prijateljstvo© TANJUG/ Ministarstvo spoljnih poslova/ bg

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izrazio je danas zahvalnost Brazilu na doslednoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, kao i po drugim pitanjima od nacionalnog značaja za zemlju. Ministar spoljnih poslova Brazila Mauro Vijeira istakao je da Brazil i Srbija vezuje duboko ukorenjeno prijateljstvo, koje traje decenijama.

Đurić je, na zajedničkoj konferenciji za štampu sa brazilskim kolegom, preneo da su u razgovorima postigli visok stepen saglasnoti o nizu međunarodnih pitanja, te naveo da Srbija snažno podržava nastojanja Brazila za očuvanjem mira i za saradnjom međunarodnih aktera na ravnopravnoj osnovi.

"Zahvalni smo Brazilu na doslednoj podršci Srbiji u međunarodnim organizacijama, na doslednoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu i po drugim pitanjima od nacionalnog značaja za Srbiju. Možete da računate uvek, vrlo lojalno postojano i dosledno na našu podršku po za vas važnim temama. U Srbiji imate iskrenog, pouzdanog i postojanog prijatelja u međunarodnoj areni", poručio je Đurić.

On je naveo i da postoji obostrana želja da se prijateljski odnosi obogaćuju ekonomskom, kulturnom, političkom saradnjom.

"Potvrdili smo spremnost za širenje ugovorne baze kako bismo podstakli investitore da sarađuju, da rade još više. Srbija je zemlja mogućnosti i šansi i, kada je reč o saradnji Evrope i Latinske Amerike, jedinstveno pozicionirana u jugoistočnoj Evropi, jer vodi samostalnu, nezavisnu spoljnu politiku koja joj omogućava da ima sporazume o slobodnoj trgovini sa zemljama i istoku, zapadu, severu i jugu. Sa talentovanim ljudima, saradnja Srbije i Brazila će, uveren sam, biti korisna za oba naroda", rekao je Đurić.

Šef srpske diplomatije je svom kolegi zahvalio na izraženoj spremnosti da poseti Srbiju, u uverenju da će ta poseta biti izuzetno značajna za dodatni razvoj odnosa.

Preneo je da su se razgovori u Braziliji ticali i unapređenja naučne, obrazovne i kulturne saradnje, dodajući da postoji interes da u narednom periodu nacionalne vazduhoplovne vlasti i proizvođači još više sarađuju. U tom smislu, naveo je da nacionalna srpska avio-kompanija "Er Srbija" jedina u Evropi leti direktno za SAD, Rusiju i Kinu.

Ministar Vijeira je podsetio da je ovo prva zvanična poseta ministra spoljnih poslova Srbije Brazilu od 2012.godine.

"Sve te godine mi se nismo udaljili, već su naši kontakti bili na visokom nivou i česti", objasnio je Vijeira.

S tim u vezi on je ukazao na sastanke generalnog sekretara Ministarstva spoljnih poslova Brazila sa Đurićem na marginama međunarodnih skupova.

"Beograd i Srbija imaju duboko ukorenjeno prijateljstvo, koje datira još iz doba Jugoslavije. Jugoslavija je bila prva zemlja koja je otvorila diplomatsko predstavništvo u Braziliji 1965", podsetio je Vijeira.

Vijeira je kazao da su razgovarali o bilateralnoj saradnji, sa posebnim fokusom na trgovini, investicijama, odbrani i avijaciji.

Preneo je da su ocenili da postoji prostora za proširenje ekonomske saradnje.

Zahvalio se Srbiji što je u Njujorku glasala za brazilskog kandidata za Međunarodni sud.

Vijeira je kazao da je poseta Đurića bila prilika i za razgovore o multilateralnim temama.

Tako je razgvarano o izboru sledećeg generalnog sekretara UN, navodeći da je predstavio kandidaturu kandidatkinje iz Brazila.

"Ova poseta je početak novog ličnog odnosa, koji će produbiti veze naše dve zemlje", podvukao je Vijeira.

image
Live