Pomen za 17 nevino stradalih civila iz sela Dojnice kod Prizrena, koji su kidnapovani i ubijeni 27. juna 1999. godine, služen je danas u Sabornom hramu Svetog Đorđa u Prizrenu, a liturgiju su služili iguman manastira Sveti Arhangeli otac Mihajlo, arhimandrit Isidor i prizrenski paroh Jovan Radić. Pomen je služen za 16 stradalih Srba i jednog Bošnjaka, a prizrenski paroh Jovan Radić istakao je da su oni stradali jer nisu želeli da napuste svoje kuće.
"Neka je večan spomen svim nevinom postradalim, kidnapovanim, mučki ubijenim meštanima sela Dojnice na današnji dan. Postradalo je šesnaestoro Srba, onih najhrabrijih, koji nisu želeli da napuste svoje rodno mesto, svoju crkvu, te su tako i život svoj položili na pragu svoje kuće, na pragu svoje otadžbine. Čuvali su ono što su gradili njihovi preci, nikome ništa nažao nisu učinili, ali eto, postradali su samo zato što su bili pravoslavni i samo zato što su bili Srbi. Sem njih, postradao je jedan meštanin Bošnjak, ali Bog ne deli ljude po veri i naciji, već po rečima blaženopočivšeg patrijarha Pavla - potrebno je samo biti čovek i da budemo ljudi", istakao je u besedi Radić.
Dodao je da, dok god se sećamo njihove žrtve, sećamo se svih njih i nadamo se da se tako nešto nikada neće ponoviti.
Pomoćnica direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Milena Parlić, pozvala je međunarodnu zajednicu da konačno upotrebi svoje napore i pronađe i kazni počinioce zločina nad Srbima u AP Kosovo i Metohija, preneo je Tanjug.
"Na današnji dan ubijeno je 17 meštana sela Dojnice, od toga devet žena koje su bile u poznim godinama i prema navodima njihovih najbližih članova, pre ubistva bile su podvrgnute najtežim oblicima poniženja i zlostavljanja. Niko do dana današnjeg za ovaj zločin nije odgovarao, a njihovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni. Ne samo za ovaj zločin, već za mnoge pojedinačne i masovne zločine počinjene nad srpskim narodom do dana današnjeg niko nije odgovarao. Nema pravde za porodice žrtava, ali na žalost, ima svakodnevnih hapšenja kojima svedočimo. Imamo svakodnevne presude bez suđenja koja se sprovode nad Srbima, tome danas svedočimo", istakla je Parlić.
Direktor Arhiva Kosova i Metohije Marko Marković rekao je da su pripadnici međunarodne zajednice pali na ispitu jer su nakon povlačenja pripadnika Vojske Jugoslavije iz AP Kosovo i Metohija oni bili zaduženi za očuvanje mira, a mnogi zločini su se dešavali upravo nakon toga.
"Nakon povlačenja pripadnika Vojske Jugoslavije i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova u junu 1999. godine, a shodno potpisanoj Rezoluciji 1244 i Vojno-tehničkom sporazumu, međunarodne snage su bile zadužene da od tog trenutka garantuju mir i bezbednost svim ljudima koji žive na ovom prostoru. Međutim, već prvih dana, svako od nas ko živi na ovom prostoru svedok je da su pripadnici međunarodne zajednice pali na ispitu. To potkrepljujemo činjenicom da su već prvih dana izbeglice krenule u izbegličkom konvoju put centralne Srbije - iz Prizrena, iz Peći i svih delova Metohije. Svako od nas se živo seća tih upečatljivih slika i trenutaka", naglasio je Marković.
Dodao je da su sa egzilom našeg naroda, krenuli i masovni zločini na ovom prostoru.
"Setimo se samo monaha Haritona, a takođe se molitveno setimo i sedamnaestoro stradalih meštana sela Dojnica, čiji spomen danas uznosimo i setimo se njihove tragične žrtve. Koliko god to bilo bolno, dok god oni žive u našim mislima, u našem sećanju i našim molitvama, oni su za nas živi. Oni su živi i za njihove najbliže članove, sa kojima sam juče imao prilike da razgovaram. Njihova tuga je ogromna, njihova bol je neprebolna. Oni se mole Bogu da dočekaju pravdu, da saznaju istinu i da barem ostatke njihovih tela sahrane onako kako dolikuje", istakao je Marković.
Zločin u selu Dojnice dogodio se neposredno po dolasku međunarodnih snaga, žrtve su mahom bile starije osobe koje su ostale u svojim kućama, a njihova tela do danas nisu pronađena.