Zaustavljeno curenje amonijaka u Guči: Sedam osoba evakuisano

MUP je saopštio da je pretakanje amonijaka, nakon curenja u hladnjači u Guči uspešno izvršeno i da je intervencija vatrogasaca-spasilaca završena u 6.55 časova. Iz Opšte bolnice u Čačku su saopštili da je pregledano šest osoba i da su svi pacijenti pušteni na kućno lečenje

Šest osoba je pregledano je u Urgentno-prijemnoj službi Opšte bolnice u Čačku nakon jutrošnjeg curenja amonijaka u hladnjači u Guči, saopšteno je iz te zdravstvene ustanove. Svi pacijenti su dobrog opšteg stanja, a nakon sprovedene dijagnostike i opservacije pušteni su na kućno lečenje.

MUP je saopštio da je pretakanje amonijaka, nakon curenja u hladnjači u Guči uspešno izvršeno i da je intervencija vatrogasaca-spasilaca završena u 6.55 časova. Navedeno je da je nakon curenja amonijaka u Guči sedam osoba evakuisano, od kojih su četiri prevezene u bolnicu u Čačku.

"Po prijavi curenja amonijaka u Guči na lice mesta odmah su upućeni pripadnici Sektora za vanredne situacije koji su, u saradnji sa drugim nadležnim službama, preduzeli sve neophodne mere radi zaštite građana i stavljanja situacije pod kontrolu", ističe se u saopštenju.

Predsednik opštine Lučani Milija Milenković izjavio je da su vatrogasci-spasioci sanirali problem u hladnjači u Guči i zaustavili curenje amonijaka, ali da su ostali na licu mesta da dežuraju do jutra kako bi pratili stanje i obezbedili da ne dođe do novih problema.

Milenković je za Tanjug rekao da su vatrogasci brzo stavili situaciju pod kontrolu i sprečili dalje isticanje amonijaka u hladnjači u Guči gde je došlo do akcidenta.

Naveo je da je u hladnjači noćas došlo do curenja amonijaka pošto je, usled velikog pritiska u sistemu, popustio sigurnosni ventil.

"Sedmoro ljudi javilo se Domu zdravlja, od kojih je četvoro poslato na dalju opservaciju u Čačak, ali niko nije životno ugrožen", naveo je Milenković.

Prema njegovim rečima, do curenja amonijaka u hladnjači u Guči je došlo oko deset minuta do jedan, a odmah su obavešteni Hitna pomoć, policija i vatrogasci, koji su izašli na teren.

Zbog curenja amonijaka iz hladnjače, Ministarstvo unutrašnjih poslova noćas je izdalo upozorenje za građane, koje je prosleđeno i SMS porukom.

Prema zvaničnim informacijama, došlo je do curenja amonijaka iz hladnjače koja se nalazi u Prvomajskoj ulici na broju 9, a sve dežurne ekipe, uključujući vatrogasce-spasioce i specijalizovane timove za delovanje u ovakvim situacijama, odmah su upućene na teren kako bi locirale i zaustavile curenje, i osigurale bezbednost meštana u okolnom području.

Građanima koji žive u blizini mesta incidenta savetuje se da prate uputstva nadležnih organa, ostanu u svojim domovima i zatvore prozore ukoliko osete specifičan, oštar miris ovog gasa, da stave mokre krpe na nos i usta i zaštite disajne organe.

MUP: Poruka o akcidentu greškom isporučena preko "Pronađi me"

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je prilikom noćašnjeg aktiviranja Sistema za hitno obaveštavanje građana zbog curenja amonijaka u Guči došlo do nepravilnosti u isporuci poruke, usled čega je kod dela korisnika obaveštenje dostavljeno putem sistema "Pronađi me", umesto putem Sistema za hitno obaveštavanje građana.

Zahtev za aktiviranje Sistema za hitno obaveštavanje građana primljen je u 2.17 časova od Sektora za vanredne situacije, a nakon izvršene provere podataka, upozorenje je u 2.27 časova aktivirano u skladu sa propisanom procedurom i prosleđeno operatorima mobilne telefonije.

Operatori "Jetel" i "A1" upozorenje su prosledili putem Sistema za hitno obaveštavanje građana, isključivo za područje Guče, za koje je i bilo namenjeno, dok je kod dela korisnika u mreži "Telekom Srbija" poruka greškom isporučena putem sistema "Pronađi me", navedeno je u saopštenju MUP-a.

Dodaje se da će MUP, u saradnji sa nadležnim institucijama i operatorima mobilne telefonije, preduzeti sve neophodne mere kako bi se sprečilo ponavljanje ovakvih situacija i obezbedilo blagovremeno i pouzdano informisanje građana u slučajevima vanrednih događaja.