Mitropolit Joanikije u manastiru Gračanica: Srpski narod na KiM na velikom raspeću

Nakon liturgije, biće dodeljeni ordeni "Majka devet Jugovića" majkama sa četvoro i više dece

U manastiru Gračanica služena je sveta arhijerejska liturgija. Mitopolit crnogorsko - primorski Joanikije poručio je da je srpski narod, naročito na Kosovu i Metohiji "na velikom raspeću" i istakao "da nas to ne zbunjuje, jer kada smo na raspeću, znamo da smo na pravom putu Hristovom i vere pravoslavne".

"Kosovo raspeto ima tu svetost, ima tu silu, ima tu svetinju. Da nas sabira, da nas ujedinjuje, da nas prosvećuje i duhovno i kulturno uvek podiže. Ovo je sveopšte ognjište duhovno i istorijsko srpskog naroda", rekao mitropolit Joanikije.

On je naglasio da ne čudi što smo se danas sabrali sa svih krajeva pravoslavne vaseljene i svih srpskih zemalja i istakao da ovo treba da bude jedan zavet - "da negujemo ovu ljubav prema Kosovu i njegovim svetinjama, a posebno prema raspetom narodu na Kosovu i Metohiji".

"Evo našega vladike Teodosija koji nas sve više podseća na Kosovca Jovana, čuva i ovo svepolje Kosovo. I mnogi sa njime su na tom uzvišenom zadatku da čuvaju duh, da čuvaju svetinju, da čuvaju svetu veru pravoslavnu, da čuvaju naše ognjište na kome se svi grejemo", rekao je Joanikije.

On je dodao da srpske majke rađaju junake i da danas, kako je naveo, na Kosovu i Metohiji imamo majke Jugovića koje mitropolit Teodosije svake godine odlikuje.

"I zaista, svaki Srbin danas domaćin, i svaka majka Srpkinja danas na Kosovu je na putu svetoga kneza Lazara i majke Jugovića. I pomenuo bih još neke kosovske junake ovoga vremena, a to su arhimandriti, igumani, igumanije, monasi i monahinje, sveštenici koji dele i zlo i dobro sa svojim narodom i pokazuju veliku hrabrost i veliku ljubav. Prizrenski bogoslovi koji se ne plaše da u Prizrenu, u kome je omalilo našega naroda - znamo svi kakva je situacija - ali oni uče tu duhovnu školu i daju velike i divne plodove", kazao je mitropolit Joanikije.

Liturgiji su, pored nekoliko stotina vernika iz svih krajeva Srbije i regiona, prisustvovali i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, zamenici direktora Kancelarije Miloš Terzić i Dušica Nikolić i pomoćnica direktora Milena Parlić, predstavnici Srpske liste i lokalnih samouprava.

Ordeni "Majka devet Jugovića" koje tradicionalno u Gračanici obezbeđuju Srpska pravoslavna crkva i Kancelarija za KiM, uručeni su majkama sa četvoro i više dece nakon liturgije. Ove godine uručena su dva zlatna i 32 srebrna ordena.

Kristina Marković iz Novog Pazara kaže da nije ni sanjala da će doživeti da bude odlikovana ordenom.

"Bog mi je omogućio da i ovo doživim. Svaka majka treba da bude ovde i da vidi kakva je ovo blagodat za sve nas", rekla je Marković.

Marijana Komatović iz Žača, majka četvoro dece, rekla je da joj je orden veoma znači.

"S obzirom na sredinu gde se nalazimo, i da su oko nas svi Albanci, verujte da je dosta teško, ali nekako se držimo", rekla je Komatović.

Milica Veljković sa Brezovice zahvalila je Kancelariji za KiM i Srpskoj pravoslavnoj crkvi što poštuju majke.

Obeležavanje Vidovdana, jednog od najvećih srpskih verskih i istorijskih praznika, biće nastavljeno na Gazimestanu, gde će u 13 časova biti služen parastos kosovskim junacima.

Liturgiji, pored nekoliko stotina vernika iz svih krajeva Srbije i regiona, prisustvuju i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju, zamenici direktora Miloš Terzić i Dušica Nikolić i pomoćnica direktora Milena Parlić, predstavnici Srpske liste i lokalnih samouprava.