Srbija i Balkan

Stejt department: Cilj je uzajamno priznanje "Kosova" i Srbije, očekujemo konstruktivan duh u Briselu

Napredak u dijalogu otvoriće vrata evropskim integracijama i od suštinskog je značaja za bezbednost i stabilnost na Zapadnom Balkanu, navode iz američkog ministarstva spoljnih poslova
Stejt department: Cilj je uzajamno priznanje "Kosova" i Srbije, očekujemo konstruktivan duh u Briselu© Tanjug/Mandel Ngan, Pool via AP, File

Vašington snažno podržava predloge Evropske unije o normalizaciji odnosa Srbije i "Kosova" i očekuje da Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti pokažu konstruktivan duh, saopštio je Stejt department.

"Očekujemo da dvojica lidera priđu susretima u konstruktivnom duhu potrebnom da se napreduje u skladu sa njim", istaknuto je u odgovoru američkog ministarstva spoljnih poslova "Glasu Amerike" uoči nove runde dijaloga Beograda i Prištine koja se, uz posredovanje Evropske unije, održava u ponedeljak u Briselu.

Iz Stejt departmenta ukazuju da je važno da Beograd i Priština iskoriste razgovore da iskažu posvećenost mirnoj budućnosti regiona.

"Srbija i Kosovo kroz dijalog treba da postignu sveobuhvatni sporazum. Verujemo da normalizovani odnosi između Kosova i Srbije u konačnici treba da budu usmereni na uzajamno priznanje. Napredak u dijalogu otvoriće vrata evropskim integracijama i od suštinskog je značaja za bezbednost i stabilnost na Zapadnom Balkanu", navodi se.

Na pitanje može li se očekivati iskorak ili čak prekretnica posle predstojeće runde razgovora u Briselu, iz Stejt departmenta odgovaraju da ohrabruje to što su Beograd i Priština u načelu prihvatili predlog Evropske unije.

"Zvaničnici Sjedinjenih Država i Evropske unije istakli su mogućnosti predloga Evropske unije i naglasili značaj brzog napredovanja - kako bi se izbegao rizik daljih eskalacija", dodaje se.  

Stejt department ističe da SAD snažno ohrabruju Srbe na KiM da se vrate u prištinske institucije što je pre moguće, kako bi bezbednost i stabilnost za sve građane bili poboljšani.

"Ohrabrujemo Vladu Kosova da obezbedi uslove da kvalifikovani kosovski Srbi to mogu da učine bez odlaganja. Briselski sporazumi su predvideli integraciju kosovskih Srba u kosovske institucije. U potpunosti podržavamo te sporazume i njihovu kontinuiranu primenu", dodaje ministarstvo spoljnih poslova SAD.

Kada je reč o formiranju Zajednice srpskih opština, navodi se da "Kosovo" i Srbija treba da primene sporazume koje su potpisali kroz proces dijaloga, uključujući i ostvarivanje napretka u uspostavljanju zajednice opština sa srpskom većinom.

U odgovoru na pitanje "Glasa Amerike" vidi li saglasnost strana o evropskom predlogu kao, kako je navedeno, "sredstvo za neutralisanje uticaja Rusije na Srbiju", Stejt department ističe da je dijalog sa "Kosovom" važan za stabilnost.

"Napredak ka normalizaciji odnosa Srbije i Kosova kroz dijalog, uz posredovanje EU i dalje je veoma važan za regionalnu i evropsku stabilnost u trenutku kada se suočavamo sa agresijom Rusije u Ukrajini i krizama širom Evrope koje je izazvala Putinova brutalna, neopravdana invazija", dodaju iz Stejt departmenta.

Kada je reč o eventualnom odbijanju dokumenta, čija je zvanična verzija i dalje nepoznata javnosti, iz Stejt departmenta nisu govorili o eventualnim posledicama ukoliko Beograd i Priština odbiju ili propuste priliku koja im se pružila.

"Važnije je govoriti o mogućnostima: predlog predstavlja mogućnosti za građane Srbije i Kosova da unaprede bezbednost i stabilnost šireg regiona Zapadnog Balkana u vreme kada se Evropa suočava sa najgorom krizom od Drugog svetskog rata. Kako je već naznačeno iz Evropske unije - prihvatanje sporazuma će ubrzati napredak obe zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji. Unaprediće i naše ključne ciljeve za region Zapadnog Balkana - uključujući ostvarivanje mira, stabilnosti i napredak svih naroda", zaključuje se u pisanom odgovoru Stejt departmenta.

image