Priština i Zapad utvrđuju strategiju: Hoće i ZSO i plan EU u istom paketu?
Kakvu god da strategiju Brisel i Vašington spremaju za sastanak u sedištu Evropske unije u ponedeljak, delegacija Beograda, predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, za pregovarački sto sešće sa dobro poznatim "crvenim linijama": Srbija neće priznati nezavisnost tzv. Kosova niti "aminovati" članstvo Prištine u Ujedinjenim nacijama, pišu "Večernje novosti".
Ne menja se ni naša pozicija da Zajednica srpskih opština mora biti prethodno pitanje, odnosno da se mora formirati pre nego što se uđe u detalje evropskog plana za KiM, zasnovanom na Šolc-Makronovom predlogu.
A prema izjavama koje uoči sastanka u Briselu stižu od evropskih i američkih zvaničnika upravo ovo može biti zamka koja se sprema za Srbiju - da se ZSO i evropski plan nametnu u istom "paketu".
U ovom pravcu i juče su se oglašavali zvaničnici EU, pa je tako neimenovani visoki briselski diplomata za Tanjug rekao da ako Beograd i Priština prihvate evropski predlog za normalizaciju odnosa tokom razgovora u ponedeljak, to će značiti da se automatski prihvata i stvaranje ZSO.
On je rekao i da o sadržaju predloga neće biti reči na sastanku, već samo o njegovoj primeni, koja se zasebno tretira u aneksu. Ta primena bi trajala više meseci, a bila bi pod monitoringom EU koja će da uspostavi mehanizam za sprovođenje.
I u Vašingtonu očekuju konstruktivnost Vučića i Kurtija povodom evropskog plana. Iz Stejt departmenta su poručili da je važno da Beograd i Priština iskoriste razgovore da iskažu posvećenost mirnoj budućnosti regiona.
"Napredak ka normalizaciji odnosa Srbije i Kosova kroz dijalog, uz posredovanje EU i dalje je veoma važan za regionalnu i evropsku stabilnost u trenutku kada se suočavamo sa agresijom Rusije u Ukrajini i krizama širom Evrope koje je izazvala Putinova brutalna, neopravdana invazija. Srbija i Kosovo kroz dijalog treba da postignu sveobuhvatni sporazum. Verujemo da normalizovani odnosi između Kosova i Srbije u konačnici treba da budu usmereni na uzajamno priznavanje".
Stejt department ističe i da SAD snažno ohrabruju Srbe na KiM da se vrate u prištinske institucije što je pre moguće kako bi bezbednost i stabilnost za sve građane bile poboljšane. Kada je reč o formiranju ZSO, navode da Kosovo i Srbija treba da primene sporazume koje su potpisali kroz proces dijaloga.
Za sada je nepoznanica da li će posrednici u dijalogu od Vučića i premijera privremenih institucija u pokrajini Aljbina Kurtija tražiti da parafiraju neki konkretan papir, verovatno u vidu zajedničke izjave, ili će se ići na opciju da se nakon sastanka, kako je rekao specijalni izaslanik EU za dijalog Miroslav Lajčak, "zvanično i javno izjasne da prihvataju evropski plan".
Povodom pojedinih spekulacija da je dokument u Briselu već spreman za Vučićev potpis 27. februara, ministar odbrane Miloš Vučević rekao je da "10 godina sluša kako će Vučić da izda Kosovo" i dodao da niti je to uradio niti će to uraditi.
Potpredsednik Srpske liste Igor Simić izjavio je da veruje da će ZSO biti tema razgovora u Briselu u ponedeljak, jer će za stolom biti Vučić, koji će to snažno braniti i insistirati na tome kao obavezu koju je Priština prihvatila.