Kurti: Vučić kategorički odbio da potpiše evropski predlog, za nas sporna tačka 10
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio je da je u Briselu bio spreman da potpiše evropski plan za Kosovo i Metohiju, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić kategorički odbio da ga potpiše.
Kurti je, govoreći pred poslanicima u skupštini takozvanog Kosova rekao da je na trilateralnom sastanku, kada su se za stolom našli on, Vučić, Borelj i Lajčak ponudio da potpiše dokument.
"Moja ponuda je odmah kategorički odbijena od strane Vučića. On je to javno rekao i čim je napustio sastanak. Boreljova pozicija je da se o ovom dokumentu neće ponovo raspravljati", rekao je Kurti.
Dodao je da je plan objavljen na sajtu Evropske unije, ali to ne znači da su ga strane zvanično prihvatile.
"Prihvatanje se izvršava potpisom svih strana, ali je Srbija odbijanjem pokazala da se ne slaže sa sporazumom", rekao je Kurti.
On je dodao da će se o implementacioninom planu pregovarati, kao i da o njemu još nije razgovarano.
Kurti je kazao da je sporazum važan korak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, govori o jednakosti, poštovanju teritorijalnog integriteta, nezavisnosti i neblokiranju članstva u međunarodnim organizacijama.
"Sporazum utire put Kosovu za učlanjenje u mnoge međunarodne organizacije, najvažnije je prihvatanje pravnog kapaciteta za članstvo u NATO-u i potpisivanja Partnerstava za mir sa NATO, gde 'Vojska Kosova' po prvi put postaje partnerski saveznik u NATI", rekao je Kurti i dodao da će "Kosovo" dobiti status države kandidata za EU.
Za Kurtija, jedina sporna tačka u evropskom predlogu je pod brojem 10 u kojoj se traži ispunjavanje obaveza iz prethodnih sporazuma, što znači i formiranje Zajednice srpskih opština, što je uslov Srbije za dalje pregovore.
"Prihvatio sam da postoji gomila postignutih dogovora, ali da bismo sproveli tih oko 40 sporazuma, moramo se pobrinuti da se sprovode samo oni za koje postoji ustavna i zakonska ovlašćenja za našu republiku. Dakle, kada kaže da se to mora sprovesti, pročitajte rečenicu do kraja, ne kaže da se samo to mora sprovesti. Ako me pitate da li treba da se sprovede ono što cela međunarodna zajednica očekuje da bude sprovedeno jer su to odobrile i ratifikovale prethodne vlade, moj odgovor je da. Ali je uslov da budu u skladu sa ustavnim odredbama naše republike, poštujući demokratiju, ravnopravnost, ljudska prava i reciprocitet. Ne dozvoljavam izuzetke. Garantujem da ništa novo što nije izričito prihvaćeno u prethodnim sporazumima nije prihvaćeno, nije pregovarano i nije uključeno u osnovni sporazum", rekao je Kurti.
Predsednik DSK Lumir Abdikšik optužio je Kurtija da je prihvatio sporazum kojim se Srbiji opraštaju ratni zločini, dok je Kurti odgovorio da to nije tačno, već je cilj da se civilizovanim sredstvima bori protiv ratnih zločinaca.
Govoreći o priznanju nezavisnosti "Kosova", Kurti je rekao da su i bivši američki predsednik Donald Tramp i sadašnji Džozef Bajden spominjali međusobno priznanje. On je rekao da po pitanju "međusobnog priznanja" nije problem u Prištini, već u Beogradu, jer Ustav Srbije to ne dozvoljava.
"Međunarodni faktori dobro znaju da se nezavisnost Kosova ne dovodi u pitanje, ali suštinski je defektan Ustav Srbije. Ako na Zapadnom Balkanu postoji država koja ima status na neodređeno vreme, to je Srbija. Od međusobnog nepriznavanja moramo da pređemo na međusobno priznavanje", rekao je Kurti.
On je dodao da je u Briselu još 2021. godine rekao kako "Kosovo" ne priznaje Srbiju, na šta je Vučić odgovorio da Srbija ne priznaje "Kosovo".
Srpska zajednica nije isto što i opštine sa srpskom većinom
Kurti je rekao da se u članu 7 govori o srpskoj zajednici, a ta zajednica, tvrdi on, nisu opštine sa srpskom većinom.
"To su dve različite stvari. Srpska zajednica postoji i u Ahtisarijevom planu i u Ustavu. Sporazum predviđa da se prava srpske zajednice moraju izraditi u skladu sa pravima Saveta Evrope", rekao je Kurti.
Kurti je dodao da je takva jedinstvena odredba predviđena članom 22. ustava takozvanog Kosova.
"Ono što sam obećao i prihvatio je da će srpska zajednica biti tretirana u skladu sa članom 22. Ustava. Svako ko kaže da ovo implicira nešto dodatno nije u redu. Srpska zajednica označava društvenu i neteritorijalnu, vaninstitucionalnu i nepolitičku dimenziju skupa pojedinaca", poručio je Kurti.