Tačka 7 evropskog plana kamen spoticanja za Prištinu: ZSO neće biti u formalnoj vezi za Srbijom

Tačka 7 je cena koju će `Kosovo` platiti za priznanje. To znači veću autonomiju Srbima na `Kosovu` u odnosu na ono što im pruža Ustav Kosova i Ahtisarijev plan

Član sedam evropskog plana za rešenje statusa KiM, izgleda da je trn u oku prištinskih političara i političkih analitičara.

Potpredsednica Demokratske partije tzv. Kosova, Vljora Čitaku, izjavila je danas da je član sedam predloga Evropske unije za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine "više od Zajednice srpskih opština".

Slično misli i profesor političkih nauka Nedžmedin Spahiu, prema čijim rečima "veća autonomija za Srbe" predstavlja "cenu kojom će `Kosovo` platiti priznanje od strane Srbije".

Čitaku tvrdi da taj član Šolc-Makronovog plana daje autonomiju Srbima na KiM, a otvara i paket Martija Ahtisarija, kroz status Srpske pravoslavne crkve.

U intervjuu za "Kosova Pres", Čitaku je rekla da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti napravio pogrešne računice u dijalogu, nastavljajući `status kvo` sa Beogradom i dodala da nema ništa konkretno o potencijalnim koristima Prištine od dogovorenog sporazuma sa Beogradom.

Čitaku smatra da član sedam otvara sveobuhvatni paket predsednika Ahtisarija, paket na kome je izgrađen ustavni i pravni poredak na KiM.

Prvo govori o autonomiji za Srbe na KiM i drugo, novi element je pitanje Srpske pravoslavne crkve.

"Verujemo da je ovo pitanje veoma dobro rešeno paketom predsednika Ahtisarija i postojećom zakonskom infrastrukturom na `Kosovu`. Tendencije su da se stvori etnicitet sličan onome što smo videli u Crnoj Gori, jasno je da je premijer saglasan po ovom pitanju. Tačka 11 govori o implementacionom aneksu i jasno je da su se strane i po ovom pitanju složile... Autonomija prevazilazi Asocijaciju, nema sumnje. Za sprovođenje sporazuma za Udruženje postoji poseban član u dokumentu", rekla je ona.

Čitaku je čak dodala da u ovom sporazumu nema elementa koji bi podrazumevao de fakto priznanje, a još manje za priznanje de jure.

Prema njenim rečima, Kurti je svojim pogrešnim ponašanjem u ovom procesu degradirao dijalog sa Srbijom.

"Sada ćemo imati novi `status kvo`, premijer je napravio pogrešnu računicu, mislio je da će ponovno otvaranje starih sporazuma promeniti format dijaloga i rezultat. Ali, nažalost, on je to samo degradirao i danas imamo sporazum koji će doneti novi `status kvo`, ali njime nije završen proces dijaloga sa Srbijom", dodala je ona.

U međuvremenu, ona je dovela u pitanje potencijalne koristi za Prištinu u međunarodnoj areni nakon ovog sporazuma.

"Nije bilo ništa konkretno u tom nacrtu dogovora o mogućim koristima `Kosova` u ovom procesu. Rečenica da Srbija neće kočiti `Kosovo` u evropskim integracijama, postojala je i u prethodnim sporazumima. Ali ono što sprečava `Kosovo` u evropskim integracijama nije Srbija, već pet zemalja EU, koje ga ne priznaju. Ono što sprečava članstvo `Kosova` u UN nije Srbija, već Rusija i Kina, koje imaju pravo veta", navela je Čitaku.

Spahiu: Ako Kurti ne formira ZSO, skloniće ga Zapad

Profesor Spahiu za "Kosovo onlajn" tvrdi da će tačka 7 evropskog predloga biti sprovedena uprkos kritikama opozicije.

"Zapravo, ta tačka je trampa za priznanje, jer je nemačko-francuski plan de fakto i de jure priznanje `Kosova` od strane Srbije. U okviru te tačke govori o priznanju nacionalnih simbola i ne samo simbola, jer kada je Srbija priznala lične karte, priznala je i simbole, ali kao simbole privremenih institucija `Kosova`. U ovom planu piše da će Srbija priznati nacionalne simbole, što znači de fakto i de jure priznavanje kosovske nacije", kaže Spahiu.

Prema njegovom mišljenju, `Kosovo` će zauzvrat morati da prihvati veću autonomiju za Srbe na `Kosovu`.

"Tačka 7 je cena koju će `Kosovo` platiti za priznanje. To znači veću autonomiju Srbima na `Kosovu` u odnosu na ono što im pruža Ustav Kosova i Ahtisarijev plan. To se ranije odnosilo samo na autonomiju u kulturi, obrazovanju, zdravstvu, dok će sada ta autonomija biti veća, a koliko će biti veća, oko toga će tek biti razgovora. U toj istoj tački postoji i ozvaničenje odnosa sa Srpskom pravoslavnom crkvom, kao što su uradile sve države bivše Jugoslavije. U suštini, to bi značilo i priznanje države `Kosovo` od strane SPC", ističe Spahiu.

Spahiu podseća da rasprava u tzv. kosovskoj skupštini o evropskom predlogu nije bila konstruktivna i plodonosna, jer se opozicija u skupštini bavila Kurtijevim stavovima od ranije, a ne samim predlogom.

"Svi su napali Kurtija zašto je on promenio svoje stavove, dok se o interesima `Kosova` i francusko-nemačkom planu nije raspravljalo, iako bi to trebalo da bude suština rasprave. Oni su se bavili njegovim stavovima, a ne time da li je on promenio stavove u negativnom ili pozitivinom smeru. Svakako mislim da to neće uticati na dalji razvoj situacije oko realizovanja francusko-nemačkog plana", kaže Spahiu.

Spahiu smatra da je opozicije ima plan za rušenje aktuelnog kosovskog premijera, ali ocenjuje da napada tamo gde je Kurti najjači.

"Sumnjam da će nešto postići, jer oni napadaju njegovu jaku, a ne slabu stranu. Ne napadaju ga što nije gradio puteve, što nije bilo progresa u zdravstvu, kulturu, privredi, a napadaju ga tamo gde on čvrsto stoji i to neće biti plodonosno za njih", tvrdi Spahiu.

Spajiu ne sumnja da će Kurti formirati Zajednicu srpskih opština, ali misli da će to uslediti tek nakon priznanja `Kosova` od strane Srbije.

"Moraće da formira i formiraće ZSO, ali je sve to stvar pregovora i redosleda događaja. Verujem da Kurti neće popustiti u tome da se ZSO formira pre priznanja `Kosova` od strane Srbije, ili da se te dve stvari dese istovremeno", tvrdi Spahiu.

Prema rečima profesora, Kurti bi eventualnim odbijanjem da formira ZSO, ugrozio svoj opstanak na vlasti.

"Ukoliko formira ZSO on neće imati nikakve probleme sa opozicijom, a ako bude ometajući faktor u daljem razvoju pregovora sa Srbijom, Zapad će ga skloniti sa pozicije premijera. Mislim da će on formirati ZSO", zaključio je Spahiu.

Vlasi: ZSO neće biti u direktnoj formalnoj vezi za Srbijom

Nekadašnji visoki funkcioner u Jugoslaviji i na KiM Azem Vlasi izjavio je da će Zajednica srpskih opština (ZSO) biti formirana u okviru ustavnog i pravnog sistema tzv. Kosova, ali da ona neće biti poseban entitet niti predstavljati poseban nivo vlasti sa izvršnim ovlašćenjima.

Prema rečima Vlasija, ZSO neće biti u direktnoj formalnoj vezi sa Srbijom.
"ZSO može sarađivati sa Srbijom, dobijati finansijsku pomoć od nje, ali institucionalno sve će biti unutar pravnog sistema (tzv.) Kosova", izjavio je on u intervjuu za list Danas.

Vlasi je rekao da iza sporazuma postignutog u Briselu od 27. februara stoje cela EU i SAD, a taj sporazum, prema njegovim rečima, u sebi sadrži "i šargarepu i batinu".

On misli da se "sporazum dve strane po formi, sadržini i terminologiji tretira tako da se s pravom može nazvati međudržavnim sporazumom", što je navodno "od velike koristi za tzv. Kosovo i Srbiju u mnogo aspekata".

Najveći dobitak za obe strane je otvaranje puta za brže članstvo u EU uz sve benefite koje to donosi, naglasio je Vlasi.

On je dodao je da "na kraju treba da dođe do finalnog, pravno obavezujućeg sporazuma" o normalizaciji međusobnih odnosa.

"Posebnim aneksom će se utvrditi dinamika i vremenski termini za rešavanje pojedinih pitanja, što bi trebalo da traje otprilike 15 meseci," naveo je Vlasi.
Govoreći o premijeru tzv. Kosova Aljbinu Kurtiju, Vlasi je rekao da nema neke posebne kritike prema njemu i istakao da Kurti "nije korumpiran niti potkupljiv".

Vlasi je dodao da Kurtiju nedostaje iskustvo u vođenju "poslova države", jer je dugo delovao kao opozicionar.

Kurti "ponekad ne pokazuje taktičnost, fleksibilnost, možda i lukavstvo", posebno u kontaktima i saradnji sa međunarodnim faktorima, zaključio je Vlasi.