RT Balkan istražuje: Tačka 4 evropskog plana - trik Zapada
Tek što je završen sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, uz posredovanje Evropske unije u Briselu, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak i zvaničnik SAD Gabrijel Eskobar seli su da prave takozvanu Mapu puta za implementaciju evropskog plana za KiM.
Novi sastanak zakazan je za 18. mart u Ohridu, kada bi trebalo da bude poznato više detalja o Mapi puta, a list "Nova" objavio je danas informaciju kako će tačka 4 evropskog plana, u kojoj se navodi da se Srbija neće protiviti članstvu takozvanog Kosova u međunarodnim organizacijama, biti izmenjena.
"'Kosovo' neće težiti članstvu u Ujedinjenim nacijama bez eksplicitne saglasnosti svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN - Francuske, Velike Britanije, Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Kine", navodno piše u Mapi puta za implementaciju koji je objavila "Nova".
Sagovornici RT Balkan saglasni su da je u pitanju trik Zapada, nakon što je Srbija jasno stavila do znanja da je članstvo "Kosova" u UN crvena linija, i ističu da će Rusija i Kina braniti interese Srbije u Savetu bezbednosti UN, ali je potrebno da i sami čuvamo svoje interese tako što ćemo odbiti ovakav predlog.
Nekadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Živadin Jovanović kaže za RT Balkan da je ova izmena napravljena da bi izgledala kao ustupak Srbiji, iako to suštinski nije. Jovanović ističe da je u pitanju mamac za Srbiju koji je apsolutno bez ikakve vrednosti.
"Jasno je da niko ne može postati članica UN bez odluke Saveta bezbednosti, a odluka SB UN se ne može doneti bez konsenzusa svih stalnih članica", podseća naš sagovornik.
On dodaje da je izvesno da Rusija i Kina, kao stalne članice SB UN, podržavaju poštovanje Rezolucije 1244 u kojoj se garantuje suverenitet Srbije.
"Ovo je jedna konstatacija koja treba da bude neka vrsta melema Srbiji na ranu otcepljenja. Mislim da je ovo iz arsenala čuvanja obraza žrtvi, to je čista kozmetika koja omogućava Srbiji da svojoj javnosti ustvrdi da je uspela, jer tamo stoji da KiM neće tražiti članstvo u UN bez saglasnosti stalnih članica", kaže Jovanović.
Ovakvu izmenu Jovanović vidi kao taktički potez da se Srbija odobrovolji da prihvati zaključivanje predloženog sporazuma i ide u njegovu implementaciju, što je suprotno Ustavu Srbije i Rezoluciju 1244. Takođe, naš sagovornik napominje da je ovaj predlog sličan onome što je bila Zajednica srpskih opština, čije osnivanje je sporazumom obećano, te da je Beograd povukao svoje državne institucije sa severa KiM a na kraju nije dobio ništa.
On dodaje da je Rusija do sada bila principijelna, isto kao i Kina, te da su obe zemlje poštovale Rezoluciju 1244 za koju su i glasale u UN, te ne vidi razlog da taj prijateljski odnos prema Srbiji bude promenjen.
Prema njegovim rečima, Srbija mora da se odupre, ne samo članstvu tzv. Kosova u UN, već i u svim međunarodnim, pa čak i regionalnim organizacijama čije članice su suverene države.
"Zapad je prihvatio taktiku korak po korak, da dovede Srbiju do priznanja KiM kao tačke bez povratka. Pogrešni su signali kada Srbija kaže da se protivi članstvu 'Kosova' ali ne može da ga spreči. Ne može Srbija predati svoju sudbinu članicama NATO-a i izdati svoje tradicionalne prijatelje", navodi Jovanović.
Pokušaj da se odgovornost prebaci na Rusiju i Kinu
Politički analitičar Dragomir Anđelković kaže za RT Balkan da Srbija ne može da očekuje od svojih prijatelja - Rusije i Kine, da brane njene interese, a da ona ćuti.
"Predloženo rešenje je neshvatljivo u međunarodnim odnosima, da zemlja nema pravo da zauzme stav o članstvu secesionističke teritorije u krovnoj međunarodnoj organizaciji kakve su UN. Mislim da se radi o duplom poniženju Srbije. Prvo, što se od nas tako nešto traži i pokazuje naša bespomoćnost, drugo, zašto bi tako nešto mi prihvatili? Mislim da je ovakvo rešenje apsolutno neprihvatljivo", kaže Anđelković.
On dodaje da se ovakvim predlogom odgovornost prebacuje na Rusiju i Kinu, pa bi one ispale krive za ulazak "Kosova" u UN, a ne Zapad koji na tome insistira.
"Mislim da ovo u startu ne sme da se prihvati, jer je to dalje izgovor za kvarenje odnosa Srbije sa Rusijom i Kinom", smatra Anđelković.
Naš sagovornik napominje da nije pitanje samo članstva u UN, što predsednik Srbije izričito odbija, već i članstvo "Kosova" u ostalim agencijama UN poput UNESK-a.
"Zamislite da 'Kosovo' uđe u UNESKO, onda naša kulturna baština na KiM nije više naša nego kosovska, Gračanica nije srpsko nasleđe već kosovsko. Zato je ključno da se definiše da nema ulaska 'Kosova' u organizacije", kaže Anđelković.
Taktika sluđivanja javnog mnjenja
Analitičar Branko Pavlović kaže za RT Balkan da vest o Mapi puta pokazuje da sadržina evropskog plana nije dogovorena i da je trik Zapada u tome da se izbaci formulacija "stolica u UN", jer su shvatili da za 80 odsto građana Srbije nije prihvatljivo članstvo "Kosova" u UN.
"Zato prave razne mehanizme uspostavljanja državnosti tzv. Kosova a da nema odredbi o stolici u UN, jer im je pre svega važno da naprave mogućnost da Kosovo uđe u NATO kao država, te će kao država tražiti prisajedinjenje sa Albanijom, pa joj priznanje državnosti u UN neće ni biti potrebno", smatra Pavlović.
Prema njegovim rečima, u pitanju je pacifikacija mnjenja u Srbiji da se obmane kako na stolu nije nepristojna ponuda Srbiji da prihvati članstvo "Kosova" u UN. Ističe da je potrebno da Srbija odbije i druge oblike državnosti tzv. Kosova.
"Čitav predlog je sračunat na to da Rezolucija SB UN 1244 nema nikakvog značaja, da Srbija sama svojim potpisom stvori uslove koji će omogućiti 'Kosovu' da bude država mimo Srbije", kaže naš sagovornik.
Pavlović napominje da je ova izmena napravljena kako bi se dalje sluđivalo javno mnjenje u Srbiji, jer je jasno da građani ne prihvataju članstvo u UN, ali ako ih pitate da li su za ugovor o normalizaciji odnosa gde se ne spominje, i neće biti prijema u UN, onda se građani pokolebaju i kažu da će možda razmisliti.
"Na toj razlici u percepciji građana naši zapadni neprijatelji igraju i sve što rade treba dalje da sluđuju javno mnjenje, a naše je da ukažemo da je čitav predlog, od početka do kraja neprihvatljiv jer je prožet koncepcijom priznavanja državnosti 'Kosova'", rekao je Pavlović.