Diplomate više zapadnih zemalja upozorile su albanske opozicione stranke u Prištini da ne koriste temu Zajednice srpskih opština za unutrašnje političke igre, već da podrže francusko-nemački plan kojim se reguliše formiranje ZSO, podsećajući ih da "najbliži partneri snažno stoje iza ovog predloga", prenosi RTS.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Prištini izrazila je zabrinutost zbog stavova opozicije protiv evropskog predloga – kosovske Demokratska partija (DPK) i Demokratski savez (DSK) smatraju da pomenuti plan ne ide u prilog Prištini, jer se ne fokusira na međusobno priznanje već na stvaranje ZSO.
Portparol ambasade SAD izjavio je za prištinske medije da su zabrinuti zbog izjava lidera i zvaničnika opozicionih partija koji se protive predlogu EU, te istakao da se takvi stavovi ne poklapaju sa američkom podrškom istom.
"Sjedinjene Države su više puta jasno stavljale do znanja da podržavamo dijalog koji vodi EU. Posebno, u potpunosti podržavamo predlog EU za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije. Naši zajednički napori da unapredimo ovaj predlog uključili su konsultacije sa opozicionim strankama Kosova", saopštila je američka ambasada.
Takođe, podsetili su da su i američki predsednik Džozef Bajden i državni sekretar Entoni Blinken podržali predlog EU, kao i to da Priština krene napred ka regionalnoj stabilnosti i evropskim i evroatlantskim integracijama.
Iz ambasade Nemačke u Prištini poručili su opoziciji da je besmisleno da razgovaraju o prošlosti, to jest o bilo čemu što je u vezi sa Zajednicom srpskih opština, koja je davno dogovorena.
"Postoji obaveza koja je sa prethodnih vlada preneta na ovu, odnosno sa prethodnih vlada koju je činila današnja opozicija. Ta vlada, tada sastavljena od današnje opozicije, dobila je obaveze koje nije sprovela, a sadašnja vlada mora da se suoči sa tim nasleđem", izjavio je nemački ambasador u Prištini Jorn Rode.
Rode je još jednom istakao da cela međunarodna zajednica, a posebno najbliži partneri Prištine, snažno stoje iza ovog predloga.
"Zato želim da se nadam da će se opozicija ponašati konstruktivno i da ovu superpolitičku temu neće koristiti za unutrašnje političke igre kao što se to dešavalo u prošlosti. Sada se radi o obezbeđivanju budućnosti, a ovde svako ima svoju političku odgovornost, posebno opozicija", izjavio je Rode za "Radio Kosovo".
I u Parizu su zabrinuti, pa su pozvali šefa DSK Ljumira Abdidžikua – koji je nedavno sporazum iz Brisela ocenio "opasnim", a njegovo prihvatanje "istorijskom greškom" – ne bi li razjasnili proces dijaloga i integracioni proces u evroatlantske strukture.
"Tokom narednih dana Abdidžiku će se sastati sa institucionalnim zvaničnicima francuske države, kako bi razgovarali o najnovijim političkim dešavanjima, dijalogu i putu integracije Kosova u evroatlantske strukture", navodi se u francuskom saopštenju.