Viola fon Kramon: EU neće dozvoliti novu Republiku Srpsku

Poredeći Zajednicu srpskih opština sa srpskim entitetom u Bosni i Hercegovini, evroposlanica je rekla da je na kosovskoj vladi da odluči o modelu ZSO, kao i da je "važno da se ova tačka ne odbaci" budući da je deo Briselskog sporazuma

Izvestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu Viola fon Kramon očekuje da će sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija 18. marta u Ohridu biti zaključen dogovorom – potpisom na dokumentu.

"Nadam se da ću videti potpise. Ovaj sporazum bi bio ogroman korak napred za obe zemlje", naglasila je Fon Kramonova za Radio-televiziju Kosova.

Dodala je pak da će potpisivanje evropskog plana biti posebno važno za tzv. Kosovo u okviru evropskih integracija, odnosno u smislu priznavanja kao suverene države i napredovanja.

Na pitanje da li evropski plan ima defakto priznanje od strane Srbije, ona je rekla da je "defakto priznanje za zvanična dokumenta, za znakove, pasoše, diplome".

"To takođe znači da Srbija mora da prekine kampanju povlačenja priznanja 'Kosova' i da 'Kosovo' može da aplicira za članstvo u svim međunarodnim organizacijama i to je veoma bitno. U ovom trenutku svi stručnjaci se slažu da je ovo veliki korak za 'Kosovo'", istakla je evroposlanica.

Povodom mogućnosti da postizanjem ovog sporazuma "Kosovo" dobije priznanje od pet zemalja EU, Fon Kramonova je rekla da ne može da bude sto odsto sigurna da će se to dogoditi, ali ako bi Srbija defakto priznala sva dokumenta tzv. Kosova, onda ne bi bilo prepreka da bilo koja druga država prizna kosovsku nezavisnost.

Govoreći o Zajednici srpskih opštinama, rekla je da EU neće dozvoliti novu "Republiku Srpsku".

"U EU postoje različiti modeli i nijedan nije sličan Republici Srpskoj jer nama nije u interesu da stvorimo drugo telo kao što je Republika Srpska i to je sigurno. Ono što smo ponudili strankama na Kosovu ne može dovesti do bilo kakvog raskola ili podele", naglasila je Fon Kramonova.

Dodala je da je na kosovskoj vladi da odluči o modelu Zajednice, kao i da je "važno da se ova tačka ne odbaci, jer je to jedna od bitnih tačaka" i deo je Briselskog sporazuma iz 2013. i 2015. godine.