Dodik: Čini mi se ponekad da Srbiju više volimo nego sami sebe

Predsedniku Republike Srpske uručeno i specijalno priznanje za doprinos razvoju grada – Grb Grada

Gradnja Srpskog Sarajeva bila je najbolja moguća odluka, izjavio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i poručio da Srbi ne smeju nasesti ni na kakvo bratstvo i jedinstvo koje ga je "debelo koštalo".

"Vlada Srpske je od 2006. godine do danas u infrastrukturu ovog grada uložila više od 350 miliona KM i 200 miliona kroz podršku stambenoj izgradnji putem Investiciono razvojne banke. Izgrađena je bolnica, put prema Jahorini, tunel Stambolčić, a zadovoljan sam podrškom koju Srbija pruža i Istočnom Sarajevu i celoj Republici Srpskoj", naveo je Dodik.

Dodik je to poručio sinoć na svečanoj sednici u Istočnom Sarajevu povodom obeležavanja 30 godina od donošenja Statutarne odluke o organizaciji Srpskog Grada Sarajeva.

Dodik je podsetio da svaka opština u Republici Srpskoj treba da zahvali predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, jer je putem donacije u svakoj opštini obezbedio sredstva za neki od važnih objekata.

"Mi gledamo u Srbiju. Ponekad mi se čini da više volimo Srbiju nego sami sebe", rekao je Dodik.

Poručio je da Istočno Sarajevo ima velike izazove i da se može zaključiti da je Srba u FBiH sve manje, a muslimana u Istočnom Sarajevu sve više, te da treba osmisliti način na koji će ovakvo stanje biti održivo s obzirom na to da za Srbe nema slobode tamo gde nisu većina.

"Pobijeni smo gde nismo imali državu, kao što je slučaj bio u Jasenovcu i na drugim mestima. Pobijeni smo i isterani odavde, a danas u Sarajevu pričaju kako su tolerantni", podsetio je Dodik.

On je naglasio da ono što su Srbi dobili Dejtonskim sporazumom niko ne može oduzeti po cenu da ne budu u BiH, kao i da ne postoji ideja o BiH kako je promovišu u Sarajevu.

"Ona samo ima šansu da uspe kao dejtonska, sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda", rekao je Dodik, prenela je RTRS.

Predsedniku Srpske uručeno je specijalno priznanje za doprinos razvoju grada – Grb Grada, a on je gradonačelniku Istočnog Sarajeva Ljubiši Ćosiću poručio da u naredne tri godine grad može računati na još 100 miliona KM ulaganja u vredne projekte.

Lokalna zajednica Istočnog Sarajeva bedem je slobode, navela je srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović.

"Za srpski narod sa područja sarajevsko-romanijske regije, kao i za celu Republiku Srpsku, jedna od tih istorijskih prekretnica bila je odluka o formiranju Srpskog Sarajeva. Ova sudbonosna i vizionarska odluka doneta je na današnji dan pre tačno 30 godina. Srpsko Sarajevo nastalo je na ruševinama skupo plaćenih iluzija, ali na temeljima slobode bez koje ne bi bilo ni života, niti opstanka na ovim prostorima",  rekla je Cvijanovićeva na svečanoj sednici u Istočnom Sarajevu povodom obeležavanja 30 godina od donošenja Statutarne odluke o organizaciji Srpskog Grada Sarajeva. 

Ovaj grad, istakla je, bio je i ostao bedem slobode i sigurno utočište za desetine hiljada sarajevskih Srba koji su za vreme, a i nakon rata, u nepreglednim kolonama napuštali svoja vekovna ognjišta.

"Odbranjen je životima svojih najboljih sinova, kao i nesebičnom žrtvom njihovih saboraca koji su duž linija fronta ostavili zdravlje i delova svoga tela. Njima dugujemo zahvalnost što smo večeras ovde, što imamo naše Istočno Sarajevo i svoju Republiku Srpsku u kojoj živimo u miru i slobodi. Ovaj grad je kolevka Republike Srpske i zato će uvek imati posebno mesto u našoj prošlosti, kao i u razvojnim planovima za budućnost. Istočno Sarajevo je primer odlične saradnje lokalnih i republičkih institucija, kao i dobrih rezultata koji su plod zajedničkog rada", rekla je Cvijanovićeva u svom govoru.

Mitropolit Hrizostom: Srećan sam jer je SPC doprinela očuvanju duhovnosti u Sarajevu

Srpsko Sarajevo treba čuvati iznutra razvijanjem kulture, prosvete, institucija i svega što je mladima danas potrebno, rekao je mitropolit dabrobosanski Hrizostom i poručio da su sarajevski Srbi doprineli razvoju mnogih gradova u Srpskoj.
Mitropolit je to rekao sinoć na svečanoj sednici u Istočnom Sarajevu povodom obeležavanja 30 godina od donošenja Statutarne odluke o organizaciji Srpskog Grada Sarajeva.

"Srećan sam i ponosan kao mitropolit da je Srpska pravoslavna crkva uveliko doprinela očuvanju duhovnosti u Sarajevu i Sarajevskom polju za vreme onog režima i zahvaljujući Crkvi koja je bila mučenička i sačuvala divan narod i divnu kulturu", rekao je mitropolit Hrizostom.

Mitropolit je istakao da je Crkva i u poslednjem ratu bila sa svojim narodom, "i kada je padalo i kada se iseljavalo".

"Danas smo sa vama, sa srpskim narodom Srpskog Sarajeva da ga još više gradimo, izgrađujemo i nadgrađujemo. Čuvajte Srpsko Sarajevo iznutra, jer grad se može osvojiti iznutra, isto kao i spolja. Treba sačuvati ono što smo mukom i žrtvom i krvlju naših sinova stvorili", naveo je mitropolit Hrizostom, prenela je RTRS.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je Istočno Sarajevo, zbog geografskog položaja, nastajanja i razvoja, posebno važno za RS i da će vlada nastaviti podržavati razvoj ovog grada

"Istočno Sarajevo je danas postao administrativni, kulturni, univerzitetski centar. Grad ne čine ulice, ni institucije, ni trgovi. Grad čine ljudi", rekao je Višković.

Višković je istakao da je ovo prvih 30 godina uspešnog razvoja Istočnog Sarajeva.

Premijer RS je rekao da je Republika Srpska zbog mira i svoje budućnosti u Dejtonu predala ono što je odbranila u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, ali da više nikome ništa neće predati, kao i da će Istočno Sarajevo vekovno ostati Srpsko Sarajevo.