Zorana Mihajlović izjavila je danas u Novom Pazaru da Srbija treba da razmišlja o uvođenju sankcija Rusiji, imajući u vidu da se nalazi na putu ka članstvu u EU. Povodom optužbi da vodi antisrpsku politiku, Mihajlovićeva je izjavila da one traju godinama i da se na njih ne obazire.
"Saglasna sam sa svime što kaže predsednik Aleksandar Vučić i da u vladi i u stranci razgovaramo o svemu. Imam intelektualnu slobodu i spremna sam da ispričam sve što mislim i da položim račune i odgovaram i za dobre i za loše stvari", rekla je Mihajlovićeva.
Suština je, kaže, da je Srbija na putu ka EU, da je potpisala sporazum o pridruživanju i da sve reforme i zakone u svim resorima treba da donosi i usklađuje sa EU.
Srbija je na putu da postane punopravna članica EU, a ne deo ruske države, naglasila je ona.
Srbija je glasala za rezolucije u UN kojima se osuđuje rat, ali za razliku od svih zemalja Evrope, ne računajušći Belorusiju, Srbija jedina nije uvela sankcije, navela je Mihajlovićeva.
"U situaciji kada se dešava da na teritoriji Ukrajine ginu civili, deca, žene i stari, mislim da je vreme da razmišljamo o sledećoj fazi i da razmislimo o tome da i mi uvedemo sankcije, jer ako je cela Evropa solidarna, onda treba i mi da budemo deo Evrope i u tom smislu", istakla je ministarka.
Istakla je da rukovodstvo Rusije ne deluje u skladu sa evropskim vrednostima.
"To je takođe i pitanje moralnosti, ne samo ekonomskih odnosa, jer ono što radi rukovodstvo Rusije protivno je evropskim vrednostima, a mi smo u Evropi. Ponavljam, to nije upereno protiv ruskog naroda, svi imamo tamo prijatelje, ali se ne slažem sa tim kakvu politiku vodi predsednik Rusije, koji vodi osvajački rat, jer nije Ukrajina napala Rusiju, već Rusija Ukrajinu. To je rat protiv Evrope i protiv demokratskih tekovina", navela je je Mihajlovićeva.
Još aktuelna ministarka energetike, podsećamo, bila je jedina članica Vlade Srbije koja je 2015. podržala britansku rezoluciju o Srebrenici u Savetu bezbednosti koja je srpski narod proglašavala za - genocidan. Donošenje ove rezolucije sprečeno je vetom koji je uložio tadašnji ambasador Rusije u Savetu bezbednosti UN Vitalij Čurkin.
Mihajlović je takođe rekla da izjave ministra Aleksandra Vulina i Vojislava Šešelja o tome da ona vodi antisrpsku politiku ili da je antidržavni element traju godinama i da se na njih ne obazire.
"Neću da odgovaram nekome ko se vodenim topovima borio protiv studentskih demonstracija ili ovom drugom koji je progonio ljude iz Hrtkovaca i Jarka u vreme rata u bivšoj Jugoslaviji", rekla je Mihajlovićeva.