Rusija i Kina bile su jedine zemlje koje su, kako prenosi RTS, ukazale na kršenje prava Srba i jednostrane poteze Prištine, dok su ostali članovi Saveta bezbednosti UN tokom predstavljanja izveštaja generalnog sekretara Antonija Gutereša isticali samo da podržavaju dijalog beogradskih i prištinskih vlasti.
Šefica Unmika Karolina Zijade ukazala je tokom sednice da je da je u prethodnih 6 meseci politička retorika između Prištine i Beograda eskalirala. Nekoliko akutnih tenzija na terenu, kako je navela, pretilo je da poništi rezultate dijaloga. Ona je istakla i važnost mandata Kfora koji, tvrdi, osigurava bezbedno okruženje na Kosovu i Metohiji.
Srbiju je na ovom skupu predstavljao ministar spoljnih poslova Nikola Selaković koji je istakao da misija Unmika još nije postigla glavni cilj, odnosno miran i normalan život građana južne pokrajine.
"Nažalost, poslednjih nekoliko meseci nisu doneli više stabilnosti, a situacija u pokrajini nije takva kakva je prikazana u izveštaju. Unilateralni potezi Prištine nastavili su da svesno i sistematski doprinose etničkim podelama i diskriminaciji nealbanske populacije. Prema našim saznanjima, zabeleženo je 105 etnički motivisanih napada od početka godine", istakao je Selaković.
On je govorio o neodgovornom ponašanju Prištine koje sabotira napore svih aktera međunarodne zajednice, i naglasio da su pokušaji učlanjenja nepriznatog Kosova u međunarodne organizacije nedopustiv čin protiv koga će Srbija odlučno nastupati.
"Priština se fokusira na ono što je bilo u prošlosti, ali zaboravlja da pomene kako nealbanci na Kosovu žive danas. Srbi su i dalje zastrašivani na različite načine, primorani da napuste sela i gradove, a obeshrabruju se pokušaji raseljenih da se vrate", rekao je Selaković dodajući da ni do danas nema nijednog pravosnažno osuđenog izvršioca ubistava više od 1.000 Srba stradalih samo od 1999. godine.
Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala Švarc, krivicu, međutim, prebacuje na Beograd, optužujući srpske vlasti da krše svoje obaveze.
Ona je podsetila da se približava rok za zamenu tablica i apelovala na međunarodnu zajednicu da, kako je rekla, utiču na Srbiju da ne pokušava da ponovo izazove nasilje na kraju meseca.
Srbija je, prema njenim rečima, druga najveća pretnja evropskoj bezbednosti, posle Rusije.
Gervala Švarc upustila se u polemiku sa ministrom Selakovićem, ustvrdivši da je Priština najmlađa demokratija u Evropi.
"Da li ste čuli za takvu demokratiju u kojoj je glasanje na izborima narodu zabranjeno, a glasanje je bilo zabranjeno Srbima koji žive na Kosovu i Metohiji dva puta ove godine", ukazao je Selaković, ističući kao najbrutalniju laž tvrdnju da je 90 odsto srpskih vozila na KiM preregistrovano, a zapravo su, navodi, preregistrovana samo dva.
Predstavnik Velike Britanije Fergus Ekersli naveo je da London podržava dijalog pod pokroviteljstvom EU, a isti stav je zauzela i Francuska, kao i američki član Saveta Robert Vud.
Kina: Priština da se uzdrži od jednostranih poteza
Prištinske vlasti preduzele su jednostrane akcije po mnogim pitanjima, kao što su lične karte i registarske tablice, što je vodilo eskalaciji i ugrožavanju procesa normalizacije odnosa, rekao je predstavnik Kine u UN Dženg Šuang.
On je pozvao je Prištinu da se uzdrži od jednostranih poteza i ukazao na brojne incidente protiv etničkih manjina.
"Pozicija Kine po pitanju Kosova je jasna. Podržavamo dve strane da rade jedna sa drugom u okviru rezolucije 1244, kako bi postigli uzajamno prihvatljivo političko rešenje kroz iskren dijalog. U ovom procesu, suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Srbije moraju u potpunosti biti poštovani", poručio je kineski predstavnik u UN.
Rusija: Ohrabruje se atmosfera mržnje prema Srbima
Ambasador Ruske Federacije u UN Vasilij Nebenzja rekao je da Kosovo ostaje ključna tačka tenzija na Balkanu i da je potrebna velika pažnja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i međunarodne zajednice.
On je ukazao na kršenje svojinskih prava Srba, kao i na otežan povratak reseljenih iz nealbanskih zajednica i naveo da su prištinske policijske snage napravile baze na imanjima Srba na severu Kosova.
"Atmosfera mržnje prema Srbima se ohrabruje", upozorio je Nebenzja.
Kada je reč o dijalogu, ruski ambasador je ocenio da je statusno neutralna pozicija Brisela dovedena u pitanje.
"Niko nikada nije pokušao da primora Prištinu da primeni sporazume, čak ni Evropska unija kao medijator", ukazao je Nebenzja.
Priština stalno zahteva da joj Zapad obezbedi vojnu pomoć, kaže ruski predstavnik i ocenjuje da su joj namere daleko od miroljubivih. Zapad s druge strane postupa kao da Rezolucija 1244 ne postoji i nastavlja da priprema rešenja u korist Prištine.
Nebenzja ističe da Brisel i Vašington koriste pretnje i ucene da bi se Beograd primorao na ustupke.