Rusi čuvali Srbiju od 1806: Od medicinske i vojne pomoći, do slobode i nezavisnosti

Daj Bože da se Rusija spasi i oporavi. Ona neće ostaviti Srbiju, koja će možda i postradati dok čeka; Rusija će je spasiti i načiniti još većom nego što je bila, pisao je ruski car Aleksandar Prvi Pavlovič Romanov srpskom voždu Karađorđu 1806. godine

Pokušaj stranog faktora da odvoji Srbe od Rusa nikada nije uspeo. Bez obzira na istorijske okolnosti - snaga Srbije, nekako je, oduvek, zavisila od snage Rusije. U godini kada se proslavlja 185 godina srpsko-ruskih diplomatskih odnosa, sećamo se njenih početaka: svih napora, žrtvi i pomoći, koju su Rusi pružili bratskom srpskom narodu. 

Poseban osećaj povezanosti dva naroda gaje i duže nego što postoje zvanični diplomatski odnosi, kaže za RT Balkan predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912−1918 Nikola Filipović. 

Prema njegovim rečima, "u vreme kada se čitava Evropa borila protiv Turaka, manevri ruske vojske na evropskom istoku olakšali su srpskim dobrovoljcima da napreduju i oslobode svoju državu".

"Ruski general-feldmaršal Mihail Kutuzov ostvario je već 1806. godine kontakt sa voždom Prvog srpskog ustanka Đorđem Petrovićem Karađorđem. Ruski manevri sa oko 60.000 vojnika u Moldaviji, Vlaškoj i na Dunavu odvlačili su pažnju turske vojske sa ustaničke Srbije na taj deo sadašnje Rumunije i Moldavije. Kutuzovljevi manevri i ratna dejstva olakšali su srpskim dobrovoljcima i ustanicima da napreduju i oslobađaju nahije.

"Kao ličnost privržena Rusiji, Karađorđe je bio veoma poštovan i uživao poverenje cara Aleksandra Prvog Pavloviča Romanova, koji ga je unapredio u čin general-lajtnanta ruske vojske i dodelio mu Orden Aleksandra Nevskog prvog stepena", navodi Filipović.

U svom pismu s kraja 1812, car Aleksandar Prvi Romanov udostojio je Karađorđa obraćanjem "ljubazni brate", kojim su se koristili monarsi u uzajamnom obraćanju.

Ruski car je u odgovoru na srpsku notu otvoreno izneo pred Karađorđem sopstveni osećaj teške moralne odgovornosti što Rusija, u tom trenutku, ne može da pomogne Srbiji:

"Ljubazni brate, Đorđe Petroviću, meni je jako žao što je Rusija prinuđena da napusti Srbiju i da svu svoju snagu upotrebi protiv Bonaparte, da bi se spasila. Daj Bože da se Rusija spasi i oporavi. Ona neće ostaviti Srbiju, koja će možda i postradati dok čeka; Rusija će je spasiti i načiniti je još većom nego što je bila".

Nakon viševekovnog ropstva, potpomognuti ruskom materijalnom pomoći i još jednim rusko-turskim ratom koji je formalno objavljen 18. decembra 1806. godine, Karađorđevi ustanici oslobodili su Beograd.

Rusi su već krajem 1806. Srbima uputili novac za nabavku municije i potrebnih stvari, kako bi im pomogli materijalno, kada zbog situacije na frontu nisu bili u mogućnosti da im pomognu u ljudstvu.

Mesec dana kasnije, 11. januara 1807. Srbima se obratio general Ivan Miheljson sa posebnim proglasom, pozivajući ih na saradnju: "Kad se združimo i mi i vi, šta sve možemo postići?"

On je predlagao da Srbi pođu i osvoje Vidin: "Narod srpski dostojan je biti narodom, kome je stidno da plaća danak Turcima. Nije li bolje upotrebiti te novce, koje bi za danak davali na svoje potrebe naroda i na svoje oslobođenje od ropstva".

"Borbe su bile žestoke, a Srbi su napredovali u svim pravcima. Turci su, nakon teških gubitaka na Balkanu, ali i istoku Evrope pokušali da se nagode sa Srbima, preko vidinskog Mula-paše. Pregovore je vodio vidinski mitropolit i jedan predstavnik vlaškog kneza, a prisustvovao im je, prerušen kao srpski velikaš, diplomatski predstavnik carske Rusije Konstantin Konstantinovič Rodofinikin", priča Nikola Filipović i dodaje:

"Pokušaj da odvoje Srbe od Rusa nije uspeo. Srbi su tražili jemstvo Rusije i Francuske i govorili su o oslobođenju stare srpske države. Inače su se uvek držali saveta Rusije", ističe naš sagovornik. 

Carska Rusija Srbiji otvorila put u slobodu i nezavisnost

Iako je Karađorđe, nesvestan evropskih prilika, odbio Bukureštanski sporazum, koji je bio povoljan po Srbe, ovo je prvi međunarodni ugovor u srpskoj istoriji u kome se moderna Srbija pominje, čime je carska Rusija Srbiju uvela u međunarodnu zajednicu.

"Srbi ne bi dobili samoupravu posle Drugog srpskog ustanka 1815, niti bi došlo do autonomije 1829. u Jedrenskom miru, i kasnije, nezavisnosti Srbije 1878. godine, da nije bilo Rusije i Bukureštanskog mira 1812. godine. Iza ovih međunarodnih ugovora stajala je Rusija, direktno u službi srpskih interesa", naglašava Filipović, otvarajući za RT Balkan vrata bogatog arhiva svog udruženja koje postoji duže od veka.

Na poziv srpskog kneza Milana Obrenovića 1876. ruski dobrovoljci i medicinska misija na čelu sa generalom Mihailom Černjajevim dolaze u Srbiju, njih 4.303.

"Ruski dobrovoljci učestvovali su u borbenim dejstvima protiv Turaka. Srpska vojska je poražena u Prvom srpsko-turskom ratu 1876. godine u kome je poginuo slavni ruski vojskovođa Nikolaj Rajevski (grof Vronski iz romana "Ana Karenjina"), ali je pobedila u Drugom srpsko-turskom ratu (1877–1878). No, tek nakon pobede Rusije u Rusko-turskom ratu, na Berlinskom kongresu 1878. Srbiji je priznata nezavisnost", navodi Filipović.

Balkanski ratovi, vođeni od oktobra 1912. do avgusta 1913. godine, bili su događaj od presudne važnosti za istoriju i nacionalni razvitak balkanskih naroda. Balkanske države Srbija, Bugarska, Grčka i Crna Gora prvi put u svojoj istoriji ujedinile su se oko zajedničkog cilja ‒ potpunog i trajnog istiskivanja Osmanskog carstva iz Evrope. Rusija je i ovaj put imala značajnu ulogu u pomoću Srbima.

"Po izbijanju Prvog balkanskog rata u Kraljevinu Srbiji stiže grupa pilota-dobrovoljaca na čelu sa A. Agafanovim i vrši obuku i osposobljavanje srpskih vojnika za upravljanje letelicama. Međutim, kako na Balkanu nikada nema mira - Austrougarska je, nakon Sarajevskog atentata, objavila rat Kraljevini Srbiji", navodi naš sagovornik i dodaje:

"Prema podacima Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, po austrijskoj objavi rata Srbiji 1914. ruski car Nikolaj Drugi Aleksandrovič Romanov šalje pomoć u vidu ruskih monitora, koji su u prvim danima bombardovanja Beograda učestvovali u odbrani i dopremili topove, konje i seno".

"Godine 1916. preko Marseja na Solunski front stiže između 20.000 i 40.000 ruskih vojnika u sklopu Ruskog ekspedicionog korpusa, a car Nikolaj Drugi Romanov vršio je pritisak na saveznike da po hitnom postupku iznemoglu srpsku vojsku iz Valone i Drača prebace za Krf i Solun", kaže Filipović.

Po završetku Velikog rata i Oktobarske revolucije, Srbija je postala utočište za više od 200.000 belih Rusa na čelu sa baronom Pjotrom Vrangelom. Nažalost, po otpočinjanju Drugog svetskog rata i dolasku nacista, Srbija biva okupirana, beli Rusi dalje emigriraju za Španiju i Latinsku Ameriku.