NATO potvrdio: Za prisustvo KBS na severu KiM potrebna je saglasnost Kfora

Bezbednosne snage deluju na celoj teritoriji 'Republike Kosovo', navodi se u nacrtu Strategije odbrane "Kosova", dok iz NATO-a odgovaraju da nije došlo do promene u dosadašnjem stavu Kfora

Vlada tzv. Kosova namerava da proširi prisustvo svojih bezbednosnih snaga (KBS) na celu teritoriju KiM, navodi se u novoj Strategiji odbrane 'Kosova', piše "Koha".

Tom cilju nije prethodio zahtev za izmenu aktuelnog sporazuma sa NATO-m, prema kome KBS mogu da dođu na sever KiM samo uz posebnu dozvolu Kfora.

"KBS deluje na celoj teritoriji 'Republike Kosovo' kroz jedinstveni vojni lanac komandovanja i sastoji se od Generalštaba, komandi i jedinica Generalštaba KBS", navodi se u strategiji.

Ministarstvo odbrane tzv. Kosova nije dalo nikakva pojašnjenja kako da se postupa sa sadašnjom zabranom koja važi za deo KiM, navodi "Koha" i dodaje da je NATO u pisanom odgovoru potvrdio da se ništa nije promenilo na tom polju.

"U skorije vreme nije došlo do promene u stavu Kfora - misije predvođene NATO - koji trenutno ima oko 3.700 vojnika na terenu. Za postavljanje KBS na sever Kosova potrebna je prethodna saglasnost Kfora. S tim u vezi, Kfor u poslednje vreme nije prihvatio nijedan zahtev", kaže se u odgovoru NATO-a, prenosi list.

Stručnjaci za bezbednost kažu da bi vlasti tzv. Kosova trebalo da razgovaraju o ovim pitanjima sa NATO, pre nego što ih unesu u strateška dokumenta. 

"Spominjanje ovog pitanja u nacrtu Ministarstva odbrane više služi za političku upotrebu nego što ta tačka zaista može da se ispuni. Treba ubuduće razgovarati sa NATO o tome zašto je važno da KBS sprovodi aktivnosti na celoj teritoriji 'Republike Kosovo'. Moramo imati novi sporazum", naveo je Bedri Elezi.

U međuvremenu, prisustvo NATO mehanizama na 'Kosovu', kako je napisano u strategiji, imalo je pozitivan uticaj na održavanje mira i bezbednosti ne samo na 'Kosovu', već i u regionu, zaključuje "Koha".