Skandal u kompaniji za ketering: Radnici otpuštani SMS-om, poslove dobili Indijci

Ovo su crvene linije, pitanje svih zaposlenih, jer ako na ovaj način krenemo da zamenjujemo naše ljude strancima, ostaje da se traži rezervna država, poručuje predsednik Saveza samostalnih sindikata Dragan Todorović

Oko 40 radnika firme "Aerodrom ketering Beograd", sa kojom avio-kompanija "Er Srbija" ima ugovor, proglašeno je tehnološkim viškom, a informaciju o prekidu radnog odnosa dobili su putem imejla i SMS-a i to tokom vikenda.

Dan kasnije, u ponedeljak, na njihovo radno mesto došli su Indijci.

Ovo ne bi bilo čudno da je reč o deficitarnim zanimanjima, kaže za RT Balkan predsednik Saveza samostalnih sindikata Dragan Todorović.

"Ovaj poslodavac je izigrao nekoliko zakona, onaj o radu, o strancima i zapošljavanju stranaca jer piše da se radna snaga dovodi za poslove na kojima fali naših radnika, a ne kako bi se oni smenili. Ovo su crvene linije, pitanje svih zaposlenih, jer ako na ovaj način krenemo da zamenjujemo naše ljude strancima, ostaje da se traži rezervna država", naglašava Todorović.

On objašnjava da su među onima koji su proglašeni za tehnološki višak osobe koje su u firmi proveli 35 godina, bračni parovi, samohrani roditelji.

"Nakon što su u martu 2022. godine stigli zahtevi radnika koji godinu dana ne primaju doprinose za socijalno i zdravstveno osiguranje, predsedniku sindikalaca uručen je otkaz. U septembru iste godine organizovali su štrajkački odbor i štrajk, da bi ih poslodavac već u oktobru kaznio objavom oglasa u Nju Delhiju za popunu radnih mesta na pozicijama kuvara, poslastičara, pekara", objašnjava sagovornik RT Balkan i dodaje da je sve to urađeno u sprezi sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, Poreskom upravom, Ministarstvom finansija i Vladom Srbije.

Pet meseci kasnije, radnici iz Indije su stigli i zamenili naše.

"Saglasan sam sa liberalizacijom Zakona o zapošljavanju stranaca, ali ne da bude na uštrb domaćih radnika. Ti zakoni moraju da budu antidepopulacioni kako ne bi terali naše ljude iz zemlje i zamenjivali ih još jeftinijom radnom snagom", zaključuje on.

Od države zahtevaju, kako dodaje, da "Er Srbija" raskine ugovor sa "Aerodromom ketering Beograd" i da se radnici vrate u postojeću firmu "Er Srbije", pogotovo jer, iako je poslodavac otvarao i zatvarao pet novih firmi u poslednje četiri godine, naši radnici su sve vreme bili angažovani u istim prostorijama, radili su sa istom opremom, sa istim opisom posla.

"Poslodavac je međutim pravio dugove, nije plaćao doprinose i poreze, pa je bilo jednostavnije da samo zatvori bravu i otvoriti novu za 100 dinara osnivačkog kapitala, kao da se ništa nije desilo", kaže naš sagovornik.

U slučaju da im država do kraja aprila ne izađe u susret, Todorović najavljuje protest radnika, đaka, studenata i penzionera.