RT Balkan u Podgorici: Crna Gora dan uoči istorijske izborne bitke

„Ukoliko se zvanična podrška Milatovićevih protivkandidata iz prvog kruga prelije u iskrenu podršku njihovih birača – ishod je više nego izvjestan u korist Milatovića“, procenjuje Snežana Jonica

Crna Gora, svakako, neće u ponedeljak ujutru osvanuti onakva kakva zanoći u nedelju. Bilo šta da se desi u drugom krugu predsedničkih izbora, pobeda Milatovića ili Đukanovića, posledice će biti trajne. I jednom i drugom predsedničkom kandidatu u nedelju istorija kuca na vrata.

Milatović može ostati zapisan kao čovek koji je sa vlasti posle 34 godine skinuo najdugovečnijeg evropskog vladara, Đukanović, ako izbegne poraz, sasvim će se približiti brojki od neverovatnih 40 godina vladavine. Malo je u današnjem svetu, a i u prošlosti, careva i kraljeva koji su svojim zemljama gospodarili tako dugo.

Stefan Đukić, politički analitičar iz Podgorice u razgovoru za RT Balkan kaže da je "krajnje vrijeme za Đukanovićevo povlačenje i eventualni poraz poslednja mu je prilika za to".

"On nema kome da prepusti svoju partiju, ali ništa više ne može da uradi za nju. Možda je i poraz način da kaže svojim kolegama da mu je dosta svega. Njegova dugovječnost je bila u sposobnosti da se promjeni u skladu sa okolnostima, da prati tokove istorije ali je očito da već duže vrijeme tvrdoglavo ostaje pri svome. Ako sa tim nastavi prijeti mu odlazak u opskurnost. Ovako ima šanse da ostavi neki pečat, koji će jednom dijelu građana biti pozitivan, a jednom ne. Duži ostanak bi potpuno uništio taj legat koji je očito, sujete radi, Đukanoviću važan", kaže Đukić za RT Balkan.

Snežana Jonica, bivši poslanik u Skupštini Crne Gore, u razgovoru za RT Balkan kaže da je "Đukanović ovom kandidaturom išao na sve ili ništa".

"Već je najavio povlačenje sa čela partije, ali tek nakon parlamentarnih izbora. Ukoliko on izgubi očekujem da dođe do značajnog pada podrške DPS-u i do unutrašnjih sukoba u toj partiji – među kandidatima za naslednike Đukanovića na čelu partije", kaže Jonica.

Đukanović i Milatović imali su u petak uveče završni TV duel, u nekim trenucima sučeljavanje je bilo bez rukavica, u Podgorici danas se najviše prepričava deo u kome je aktuelni predsednik optužio izazivača da je "nevaspitan", da mu nedostaje "osnovnog kućnog vaspitanja" kao i da je "prevarant"...

"Nisko do zla boga! On da tako optuži Jakova, studenta generacije, đaka generacije, čoveka koji govori tri svetska  jezika, koji je iz ugledne crnogorske porodice, koji se školovao po svetu, radio u najvećim finansijskim institucijama, koji je kulturan, umeren, uljudan, fin, vaspitan... Sve je to samo odraz Milove i nekulture ali i nervoze, sateran je u ćošak, zato ovako nastupa", samo je jedna od reakcija građana jutros sa ulica Podgorice. 

Snežana Jonica u razgovoru za RT Balkan kaže da je najveći deo kampanje za drugi krug obeležila priča o dolasku dijaspore na glasanje u CrnojGori.

"Fokus Đukanovića je ostao isti – ukazivanje na prijetnje po evropski put Crne Gore, na opasnost od srpskog sveta i klerikarizaciju države, nabrajanje međunarodnih uspjeha Crne Gore za vrijeme njegove vladavine i podsjećao na slabosti u vršenju vlasti nakon njegovog poraza 2020.godine", rekla je ona.

"Tokom kampanje je posjećivao birače koji žive u dijaspori, kao i birače u Crnoj Gori koji su apstinirali u prvom krugu. Milatović je ukazivao na potrebu velikih ekonomskih reformi, na potrebu značajnih promjena na političkoj sceni Crne Gore, na nekad moćne privredne subjekte uništene tokom Đukanovićeve vladavine, potencirajući razliku između njega i Đukanovića – da je on nov, a Đukanović istrošen političar", dodaje Jonica.

Milatović se, nastavlja ona, obraćao dijaspori porukama zašto ne treba da podrže Đukanovića, a "najupečatljiviji deo kampanje su bili susreti sa funkcionerima partija čiji su lideri bili kandidati u prvom krugu, a sada podržali njegovu kandidaturu čime je slata poruka o tome da postoji iskrena podrška".

Opšti utisak javnosti oko ukupne predsjedničke kampanje je, kaže Jonica,  "da smo još daleko od vremena u kojem će nam kandidati obećavati ono što je realno i u kojem će glasanje za nekog kandidata značiti  da je uverio birače da zaslužuje podršku, da ima potpuni kredibilitet za obavljanje te funkcije i da se njegov program biračima najviše svidio".

“U ovom trenutku najveći broj birača glasa protiv drugog kandidata mnogo više nego što glasa za svojeg kandidata“, ocenjuje ona.

Analitičar Stefan Đukić kaže da je i između dva izborna kruga "kampanja bila dosta mirna".

"Iako smo svi možda očekivali, ili se čak pribojavali dizanja tenzija i nekih nemira to se nije dogodilo. S druge strane, poruke su bile očekivane: Đukanović je ponavljao da je on jedini ozbiljan političar koji može da obnaša poziciju predsjednika, a Milatović da je on sposoban da ponudi nešto novo i da bude raskid sa dosadašnjom politika. Obojica su, po mom mišljenju, uspješno prenijeli svoje poruke a izbori će pokazati koja od njih ima bolju uticaj u stvarnosti", kaže analitičar Đukić.

Podršku Milatoviću između dva izborna kruga obećali su i Andrija Mandić u ime Demokratskog fronta, i Aleksa Bečić u ime Demokrata i Goran Danilović, Ujedinjena Crna Gora. Milatovića podržavaju i iz URE, ali pitanje koje ovih dana provejava jeste koliko je podrška iskrena, još važnije koliko se na terenu radi za Milatovića. Hoće li svi Mandićevi, Bečićevi, Danilovićevi sutra masovno na biračka mesta da podrže Milatovića?

"Informacije koje su do mene došle govore da ta podrška nije nominalna već da sve te stranke vrijedno rade, da budu dio reklo bi se realne, pobjede nad Đukanovićem. Ako se to dogodi nas očekuje nova politička borba među svim ovim strankama tako da je pozicioniranje već sad počelo", kaže Đukić.

Analizirajući političku sitaciju u Crnoj Gori pred drugi izborni krug, Snežana Jonica uverena je da "ako je suditi po svim pojavnim oblicima kako na državnom tako i na lokalnom nivou, postignutje potpuni konsenzus oko podrške Milatoviću, na njegovim skupovima govore funkcioneri DF-a, Demokrata, URE, u nekim gradovima je uspeo da okupi na sastanku funkcionere svih tih partijakoji su međusobno žestoko posvađani i kojima je to bio možda prvi susret u poslednjih godinu dana".

"Dakle po svemu što se u javnosti može vidjeti i čuti – ima nepodjeljenu podršku. Po društvenim mrežama isti oni aktivisti tih partija koji su dan nakon prvog kruga govorili da živi neće izaći da glasaju u drugom krugu sada potenciraju da će podržati Jakova, što govori dasu dobili ili zadatak da glasaju ili zadatak da pričaju vrlo glasno da će glasati", kaže Jonica.

Po njenim rečima, od manje opreznih aktivista ovih partija se još, ali mnogo ređe nego odmah nakon prvog kruga može čuti opaska "bolje Milo još pet, nego Jakov sledećih 35 godina" što govori o strahu da će se Evropa sad nakon pobede Milatovića osnažiti do nivoa da će postati novi DPS na političkoj sceni Crne Gore, spajajući funkcije predsjednika države, predsednika Vlade i gradonačelnika Podgorice".

Faktor dijaspore

I drugo, ništa manje važno pitanje je koliko na izborni rezultat može uticati dijaspora. U petak na ulicama crnogorskih gradova, posebno na severu Crne Gore, nije bilo mnogo vozila sa stranim tablicama, mada, procene su da će oni koji dolaze da glasaju u Crnu Gorj stići danas tokom dana. Iz zemalja zapadne Evrope najavljeno je desetak vanrednih letova za Crnu Goru, najavljene su kolone Crnogoraca koji će organizovano iz Nemačke, Luksemburga, Švarjcarske, Austrije, krenuti u Crnu Goru. Sam Đukanović rekao je posle prvog izbornog kruga da ima "još rezervoara glasova", a mnogi su u tim "rezervovarima", prepoznali upravo glasove dijaspore.

"Taj izraz je jako ružan i dobro govori o tome kako politička klasa posmatra birače i građane, nosioce suvereniteta po Ustavu. Što se tiče Vašeg pitanja mislim da će određen broj birača doći za drugi krug iz dijaspore ali ni blizu dovoljno kolika je bila razlika u prvom između Đukanovića i zbirnog rezultata Milatovića, Bečića, Mandića i Danilovića", kaže Đukić.

Snežana Jonica sa svoje strane misli da je Đukanović "nakon ozbiljne analize potencijalnog broja glasova iz dijaspore namjenski poslao takvu poruku i nametnuo tu temu, a da to nije njegov ključni resurs na koji računa".

"Smatram da je na taj način htio da unese dozu optimizma kod svojih birača i aktivista, kao i da da dodatni povod jednom dijelu birača koji pripadaju manjinskim narodima, a koji su apstinirali u prvom krugu – da izađu i podrže ga. Osim toga htio je da usmjeri oštricu dijela javnosti koja podržava Milatovića ka dijaspori u čemu je i uspio jer je bilo mnogo javnih stavova o tome da oni nemaju pravo da odlučuju čime je nametnuo priču kojom je druga strana – Milatovićeva iritirala kako birače iz dijaspore tako i njihovu rodbinu u Crnoj Gori", navela je ona.

"Međutim brojke kažu – da u državama koje imaju višestruko brojniju dijasporu od naše kao što su Srbija i Hrvatska, na primjer, i čijim propisima je omogućeno da dijaspora glasa u konzularnim predstavništvima u državama gdje se nalaze, dakle mnogo lakše nego u CG- gdje treba da dođu – broj glasača u dijaspori se u zadnjih par izbornih krugova kretao od 15.000-40.000. Na osnovu toga jasno je, uz činjenicu da je za glasanje kod nas neophodan njihov dolazak u Crnu Goru, – da ta brojka ne može da bude ni blizu one o kojoj se priča. Usudiću se da kažem da je i uz  slučaj maksimalne organizacije teško moguće očekivati više od recimo 5.000 birača iz dijaspore", dodala je Jonica.

Jonica je istakla da će "podrška glasača koji su pripadnici manjinskih naroda u mnogo većoj mjeri otići Đukanoviću nego Milatoviću", te da će "Milatović morati u budućem periodu da poradi na pristupu tim biračima i razlozima njihove nepovjerljivosti prema politici koju predstavlja".

Simbol dugovečnosti

Đukanović je završnu konvenciju imao sinoć u 19 sati u dvorani "Morača" u Podgorici koju je napunio do poslednjeg mesta. U dvorani je bilo dosta izliva ljubavi prema aktuelnom predsedniku koji državom vlada 34 godine. U jednom trenutku tribine su drhtale od povika "Milo, Milo, Milo mi te volimo"... Podržali su ga i Sonja Biserko i Rada Trajković iz Srbije sa kojima se srdačno pozdravio, Nenad Čanak u dvorani je dočekan ovacijama koje se po intenzitetu mogu meriti samo sa onim kojima je dočekan Milo.

Po scenariju, scenografiji, govorima, lakoćom kojom je sa partera istrčao do govornice Milo se potrudio da ostavi utisak vitalnosti, mladosti, dugovečnosti, da pošalje poruku da je sasvim spreman i sposoban da vlada još najmanje pet godina a da su on i njegovi saradnici – moderni evropski političari.

Kako će Milatoviću biti u predsedničkoj fotelji ako sutra pobedi na glasanju i dobije mandat. Koliko će lako ili teško biti vladati Crnom Gorom posle Đukanovića?

"S jedne strane lako sa druge teško. Predsjednička funkcija je protokolarna i Milatović u slučaju pobjede postaje političar koji je jedini pobjedio Đukanovića, jer u avgustu 2020. nije Đukanović bio nosilac liste. Nosiće tu promjenu i biti njeno lice. S druge strane neće imati previše ovlašćenja, neće imati mnogo toga što može uraditi pa se može desiti da će jedan dio očekivati više iako to nije realno nit izvodljivo. Istovremeno Đukanovićeve pristalice, koje su stvorile maltene religijski odnos prema njemu, će biti neprijateljski nastrojeni od samog početka i tražiti svaku priliku za kritiku, vrlo žestoku. Crnu Goru je teško pomiriti nakon 30 i više godina DPS razdiranja iste", kaže Đukić.

Snežana Jonica podseća da su "ustavne nadležnosti predsednika Crne Gore nesrazmerne činjenici da se bira na neposrednim izborima i svoj legitimitet crpi neposredno od građana".

"Kako će, ako pobijedi, Milatović vladati Crnom Gorom u značajnoj mjeri zavisi od rezultata parlamentarnih izbora na kojima će se tek završiti nova podjela karata na političkoj sceni Crne Gore, a samim tim i odrediti mjera moći. Moć uticaja Milatovića mjeriće se kroz moć uticaja Evrope sad nakon parlamentarnih izbora, ali i spremnost da bez obzira na uspjeh na predsjedničkim izborima brzo uči na greškama, kao i da samokritički sagledava i period svojeg ministrovanja jednako kako je kritički sagledavao efekte političkog angažovanja svojih protivkandidata u prvom krugu", kaže Jonica.

Na kraju, odgovor na pitanje koje sve najviše zanima. Ko će sutra pobediti na izborima? Jakov Milatović, ili Milo Đukanović?

"Jako je teško davati prognoze. Sve ukazuje na Milatovićevu pobjedu ali moramo imati u vidu da je Đukanović iskusan i dugovječan političar te se neće lako predati. Ipak, djeluje da ćemo imati smjenu na poziciji predsjednika", uveren je analitičar Stefan Đukić.

Po rečima Snežane Jonice, razlika između Đukanovića i Milatovića u prvom krugu – ako saberemo Đukanoviću glasove Vuksanović Stanković i Radulovića, a Milatoviću glasove Mandića, Bečića i Danilovića je 62.549 glasova više za Milatovića. 

"Ukoliko se zvanična podrška Milatovićevih protivkandidata iz prvog kruga prelije u iskrenu podršku njihovih birača – ishod je više nego izvjesan u korist Milatovića. Đukanović svoj resurs ili kako kaže rezervoare glasova traži među apstinentima, a podsjetiću da 72.343 birača koji su glasali 30. avgusta 2020. godine nije glasalo u prvom krugu predsjedničkih izbora i da je to resurs i Đukanovića i Milatovića, ali mislim da se tim biračima mnogo više posvetio Đukanović. Dakle –ukoliko ne bude baš značajne razlike između načina glasanja pristalica Mandića i Bečića u odnosu na poruke podrške koje su poslali njihovi lideri – ishod je izvjesan u korist Milatovića, ukoliko se desi drugačiji ishod biće to ozbiljan potres na strani nove većine jer bi mogao proizvesti podjele i jake međusobne optužbe u susret parlamentarnim izborima", zaključuje Snežana Jonica.