Godišnjica masakra u Bijelom Potoku: Zločin o kojem se ćutalo, ustaše pobile sve pravoslavno
Svake godine, drugog dana Vaskrsa, obeležava se stradanje 54 srpska civila, koji su na Vaskršnji ponedeljak 1942. godine ubijeni u ustaškom pokolju u banjalučkom naselju Bijeli Potok.
Brda u Bijelom Potoku 81 godinu nemo svedoče o svirepom ustaškom zločinu za koji niko nije odgovarao.
Drugog dana Vaskrsa 5. aprila 1942. prvo su došli do porodice Vujasinović, koju su ubili bez ispaljenog metka. Posle su ubili i Bogojeviće, a onda Milinkoviće, njih 31.
"Brata od godinu dana su zaklali, odsekli su mu glavu, od godinu dana. Šta je dete bilo krivo? Ovde mi je zaklana sestra od 20 godina koja je molila ustašu da je ne ubije, ali on je uzeo pušku i udario je kundakom u prsa. Ona je pala i on ju je zaklao", kaže Branko Milinković predsednik Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora Bijeli Potok.
Došli su da nam čestitaju Vaskrs i kažu da ne brinemo.
To su bile naše komšije Hrvati iz naselja Debeljaci, kaže Braco Adamović, kojem su ustaše ubile 13 članova porodice.
"Ujutro na Vaskrs zatekli su većinom decu i žene, ostali stari su bili kod stoke i spremali se za vaskršnji ručak, ko se našao toga su i ubili. O tome se posle nije pričalo. Ja sam išao u šoklu u Debeljake i ni u jednoj knjizi ne piše o pokolju, ni o čemu se nije smelo pričati, a sve zbog bratstva i jedinstva, a ko je god pričao završio je na sudu", naveo je Adamović.
Uoči svakog velikog praznika Srbin služi parastos. Svako crveno slovo u kalendaru krvlju je pisano – poručeno je na obeležavanju godišnjice zločina u Bijelom Potoku. Zaboraviti se ne sme da su u svega nekoliko sati, bez ispaljenog metka – noževima, krampovima, maljevima, ustaše mučki ubile 54-oro Srba.
"Nema perioda u bilo kom periodu 20 veka da naš narod nije morao da prolazi najveća moguća stradanja, od Prvog, Drugog svetskog rata, pa i evo poslednjeg odbrambeno otadžbinskog. Da nije bilo podviga i žrtve našeg naroda danas ne bismo bili svoji na svome", rekao je Draško Stanivuković gradonačelnik Banjaluke.
Predsednik Skupštine grada Banjaluka Ljubo Ninković poručio je da su ovo vrlo važni događaji kojima se šalju poruke našeg mira.
"Ali, isto tako da ne smemo da zaboravimo sve žrtve iz bilo kog rata, pogotovo kada se radi o nevinim žrtvama", dodao je on.
Nevine žrtve su sačuvane od zaborava 2002. izgradnjom spomenika u Bijelom Potoku uz pomoć Grada Banjaluka, i od tada svake godine se organizuje parastos i polaganje venaca na ovo spomen-obeležje.