Srbija: Fotografisan voz krcat tenkovima T-72MS i modernizovanim „gvozdikama"
Na prvih sedam od ukupno 34 vagona ove kompozicije nalazilo se sedam osnovnih borbenih tenkova T-72MS koje je Vojska Srbije nedavno dobila od Ruske Federacije. Radi se o broju koji je ekvivalent tenkovskoj četi. Radi se o najmodernijim tenkovima kojima raspolaže Vojska Srbije.
Jedna od najvećih prednosti modernizovanog tenka T-72MS u odnosu na druga dva tenka (M-84/T-72) su mnogo savršenije optoelektronske nišanske sprave koje su kvalitativno znatno bolje od prethodnih varijanti. Panoramski nišan koji se nalazi na formacijskom mestu komandira tenka omogućava nezavisno osmatranje situacije u radijusu 360 stepeni oko borbenog sredstva. Nišandžija na tenku može uspešno da gađa ciljeve na daljinama 5+km zahvaljajući mogućnosti ispaljivanja vođenih raketa "refleks" iz cevi tenkovskog topa.
Ova verzija tenka poseduje nišanski sistem "sosna U" sa usavršenim sistemom za upravljanje vatrom i termovizijskim kanalom. Pored toga, T-72MS poseduje panoramski nišan komandira tenka PK PAN „sokolovo oko“. Upotreba ovog optoelektronskog sistema omogućava komandiru tenka da stekne daleko bolju situacionu svest na bojnom polju, i da nezavisno od nišandžije pretražuje ciljeve. Sličan sistem se nalazi i u opremi modernizovanih tenkova T-90M.
Potpukovnik Goran Jovanović iz Uprave za planiranje i razvoj Generaštaba Vojske Srbije uporedio je modernizovanu verziju ruskog tenka T-72MS sa osnovnim borbenim tenkom Vojske Srbije M-84. Prva stvar koju je srpski potpukovnik rekao da je ruska modernizacija tenka u odnosu na M-84 i T-72 (izvorna verzija) značajno bolja po aspektima pokretljivosti, stepenu oklopne zaštite i vatrenoj moći.
Artiljerijski deo transportnog voza se sastojao od ukupno osam oruđa 2S1 "gvozdika" + 2 komandna vozila na bazi višenamenskog oklopnog transporetra MT-BL. Radi se o veoma pouzdanim borbenim sredstvima koja su još za vreme SSSR-a nabavljena za potrebe tadašnje JNA. Razvoj je započeo davne 1967. godine, a serijska proizvodnja 1971. godine. Bez obzira na svoje godine odgovarajućim paketima modernizacije ovo sredstvo ima još toga da kaže na bojnom polju.
Osnovna namena haubice je uništavanje i neutralisanje žive sile van zaklona i u zaklonu poljskog tipa, neprijateljskih vatrenih sredstava, artiljerijskih i moto-tehničkih sistema naoružanja i vojne opreme neprijatelja. Namenjena je i za rušenje otpornih tačaka, žičanih i drugih prepreka, kao i pravljenje prilaza u minskim poljima.
Na oklopnu platformu guseničara integrisana je haubica 2A31 (D-32), kalibra 122mm, sa borbenim kompletom od 35 trenutno-fugasnih i pet metaka sa kumulativnim zrnom. Maksimalni domet projektila je oko 15.500 metara. Ispaljuje pet granata u minuti. Ukupna težina "gvozdike" je 15,7 tona, a pokreće je dizel motor ЯMZ-238N od 300Ks. Ceo korpus je zaštićen oklopom debljine 15-20mm.
Pun rezervoar omogućava doseg i do 500km, pri čemu haubica može da razvije brzinu i do 60 km/č. Ima četvoročlanu posadu.
Procene su da srpska vojska poseduje više od 70 oruđa ovog tipa. Pored vučne haubice NORA kalibra 155mm koja je stavljena na kamionsku šasiju i pretvorena u samohodno oružje (modeli M-15 B-52 i MGS-25 Aleksandar), modernizovanih višecevnih lansera raketa "oganj", i samohodna haubica 2S1 "gvozdika" je ocenjena kao perspektivno borbeno sredstvo, koje kroz proces adekvatne modernizacije može još dugo da ostane u operativnoj borbenoj upotrebi.
Poslednji deo transporta činila je mehanizovana sekcija od 17 borbenih vozila pešadije BVP M-80A.
Povodom Dana Vojske Srbije, u toku su intenzivne pripreme za prikaz sposobnosti Vojske Srbije „Granit 2023“, koji će biti održan u subotu 22. aprila na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici. Na prikazu je angažovano više od 5.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, oko 2.300 sredstava naoružanja i vojne opreme i više od 60 vazduhoplova. Kapije vojnog aerodroma „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ biće otvorene od 9 do 15 časova za sve građane koji će biti u mogućnosti da osim letačkog programa vazduhoplova i defilea ešelona specijalnih jedinica pogledaju savremeno naoružanje i vojnu opremu Vojske Srbije i sredstva u razvoju.