Samo četiri dana pre održavanja vanrednih izbora na KiM, albanski kandidati za gradonačelnika Severne Mitrovice, naseljene većinski srpskim stanovništvom, nastavljaju predizbornu kampanju uprkos napetostima.
Prema podacima Centralne izborne komisije, 23. aprila će od 44 biračka mesta biti otvoreno samo šest, dok će preostalih 13 biti pokretni kontejneri po preporukama bezbednosnih institucija.
Prema rečima kandidata Demokratske partije Kosova Hašima Tačija, Taulanta Keljmendija među Albancima vlada veliko interesovanje za izlazak na izbore.
"Građani su zainteresovani da glasaju. Stalno kontaktiramo sa njima, pozivamo ih da učestvuju na izborima, posebno albansku zajednicu, jer imamo problem da pristupimo srpskoj zajednici. Odlučili su da ne budu deo ovog procesa. Albanci ne trpe nikakve ucene i pretnje", rekao je Keljmendi za "Albanijan post".
On je naveo da je tokom susreta sa građanima među njima "video veliko interesovanje" da izađu na izbore, uprkos nedavnim dešavanjima na severu gde je izgorelo nekoliko automobila RKS registarskih oznaka.
"Apelujemo na što veći broj građana da izađu na izbore", rekao je Keljmendi za "Albanijan post".
Na pitanje da li se izbori odlažu ili ne, on ističe da o tome odlučuju nadležne institucije.
"Bitna je bezbednost ljudi, ako su institucije to procenile ili imaju više informacija od nas, onda u koordinaciji sa CIK-om izbori mogu da budu odloženi iako smo za njih spremni. Ali druge institucije donose odluku", dodao je on.
Betim Osmani, kandidat "Građanske inicijative", navodi da "nisu fokusirani ni na jednu nacionalnost i da imaju i bošnjačku zajednicu na svojoj listi".
"Mi smo građanska opcija kojoj su u fokusu građani, a ne političke partije. One su vodile sever Mitrovice 24 godine do sada", rekao je on.
Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti je u izjavi novinarima rekao da će vanredni izbori u četiri severne opštine biti održani 23. aprila, jer je potreban demokratski legitimitet i funkcionisanje institucije.
Kako piše albanski medij, potreba za vanrednim izborima došla je kada su kosovski Srbi u severnom delu odlučili da kolektivno napuste institucije u znak nezadovoljstva prištinskim merama da preregistruju automobile i pređu sa "nelegalnih" KM na "poželjne" RKS registarske tablice.
Iako je Vlada tzv. Kosova poništila odluku, Srbi se nisu vratili u institucije. Postavili su uslov za početak osnivanja Zajednice srpskih opština.