SAD će priznati rezultate izbora u četiri opštine na severu Kosova, iako ih Srbi budu bojkotovali, najavio je danas specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.
On je istovremeno pozvao Srbe da se vrate u prištinske institucije.
Na pitanje da li će lokalni izbori na severu KiM biti legitimni ako ih Srbi budu bojkotovali, rekao je da to što neke političke partije bojkotuju izbore ne određuje rezultate izbora, i poručio da će SAD priznati rezultate izbora u svakom slučaju.
"Apelovao sam na Srbe da učestvuju u izborima. Razumemo mnoge stvari koje oni nalaze kao probleme, ali svakako treba da učestvuju. Ako oni ne bi učestvovali, to ne znači da mi ne podržavamo izbore. Vlada Kosova ima ustavnu obavezu. Biće izbora i mi ćemo priznati rezultate i nadamo se da će se Srbi u nekom trenutku vratiti", rekao je Eskobar.
On je kazao da SAD traže od Srba da se vrate u policijske uprave, jer ne može biti zajednice koja nema nikakve opštinske usluge i koja nema policiju.
"Tražili smo od Srba da se vrate u institucije kako ne bi bilo razloga za etničke Albance da budu tamo prisutni. Ovo je zaista kompleksno pitanje. Biće potreban kompromis obe strane kako bi se pronašlo rešenje", rekao je Eskobar.
Naglasio je da pretnje protiv srpske zajednice na KiM moraju prestati "sa svih strana", kako bi ti ljudi mogli da žive na "miran i demokratski način" u demokratskom društvu.
"Spaljivanje vozila i nekretnina i pretnje ljudima koji žele da se integrišu, ne dolazi od etničkih Albanaca, već od Srba, tako da ja mislim da pretnje protiv srpske zajednice na Kosovu treba da prestanu sa svih strana", kazao je Eskobar.
Ovakav stav Zapada mogao je da se nasluti nakon što je, pre samo četiri dana, Evropska unija (EU) saopštila da je razočarana odlukom srpskih političkih partija da ne učestvuju na lokalnim izborima u četiri opštine na severu Kosova, a dužnost Kosova i Srbije je da prioritet bude povratak kosovskih Srba u strukture na centralnom i lokalnom nivou.
Nasuprot tome, Beograd i kosmetski Srbi zahtevaju da napokon bude formirana ZSO, kao preduslov za povratak Srba u prištinske institucije.
Portparol Evropske komisije je mejlom za Radio Kosovo istakao da je za žaljenje bojkot izbora političkih predstavnika lokalnih Srba.
Srpski predstavnici na Kosovu su u novembru prošle godine napustili sve kosovske institucije, uključujući pozicije u Vladi i Skupštini Kosova, kao i one u pravosuđu i Kosovskoj policiji na severu.
Iz Brisela poručuju da je EU sa svojim partnerima posvećena deeskalaciji tenzija i da Srbi ispune svoje obaveze u dijalogu i vrate se u lokalne institucije.
"Do sada je napravljen mali napredak. Imperativ je da se vratimo na situaciju u kojoj kosovski Srbi aktivno učestvuju u lokalnoj vlasti, policiji i pravosuđu na severu Kosova. Potrebno nam je da obe strane odigraju svoju ulogu u ovome", navodi se u odgovoru portparola EK.
Kosovo i Srbija su 27. februara ove godine prihvatile Sporazum o putu normalizacije, koji je dopunjen prihvatanjem Aneksa implementacije u Ohridu 18. marta. Prema odgovoru iz EU, oni ne mogu da nateraju ni Kosovo, ni Srbiju da učine uspešnim te demokratske procese.
"Dužnost Kosova i Srbije je da daju prioritet povratku kosovskih Srba u lokalnu upravu, policiju i pravosuđe i da se dogovore o putu napred koji je inkluzivan, pravedan, demokratski i miran“, navodi se u odgovoru EU.