Srbija i Balkan

Šta se krije iza žurbe država Kvinte: Zahtev "Kosova" za prijem u SE na vanrednoj sednici 24. aprila

Nemačka i Italija insistirale su da se pitanje prijema "Kosova" u SE "otkoči" već ove nedelje
Šta se krije iza žurbe država Kvinte: Zahtev "Kosova" za prijem u SE na vanrednoj sednici 24. aprilawww.globallookpress.com © Panoramic/Keystone Press Agency

Zahtev tzv. Kosova za prijem u Savet Evrope naći će se na dnevnom redu vanredne sednice Komiteta ministara (KMSE) zakazane za ponedeljak, 24. april.

Kako saznaje "Kosovo onlajn" iz diplomatskih izvora, vanredno okupljanje Komiteta na nivou ambasadora sazvano je danas i to na insistiranje pojedinih država Kvinte.

U nacrtu odluke koja bi u ponedeljak trebalo da se nađe pred ambasadorima u KMSE i za koju se traži njihova podrška, kako portal saznaje, poziva se na dogovore iz Brisela od 27. februara i Ohrida, od 18. februara.

U tim sporazumima se, kako podsećaju, navodi da se Srbija "neće protiviti članstvu 'Kosova' u međunarodnim organizacijama".

Razlog za ovu žurbu u vezi sa aplikacijom "Kosova" za članstvo verovatno je "tajming", jer 24. aprila počinje i zasedanje Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE), pa je očigledna namera da se čitava procedura "pogura", kako bi se to pitanje našlo i pred poslanicima.

Oni će onda odlučivati da li će zahtev poslati na sledeću instancu - na Komitet ministara SE na ministarskom nivou, koji se okuplja u Rejkjaviku 16. i 17. maja.

Nemačka i Italija insistirale su da se pitanje prijema "Kosova" u SE "otkoči" već ove nedelje, ali je ambasadorka Islanda, predsedavajuće zemlje Komitetom ministara SE, uspela da se odupre tim pritiscima, tako da se zahtev Prištine nije našao ni na redovnoj sednici KMSE u sredu, a nije zakazana ni vanredna sednica za danas, na kojoj su insistirali predstavnici Berlina i Rima.

Nakon što ti pritisci nisu prošli, iz diplomatskih izvora je bilo najava da će Nemačka sačekati 2. maj i sastanak na visokom političkom nivou u Briselu između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i  premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i da se eventualno napravi pomak ka formiranju Zajednice srpskih opština, pre nego što u SE pokrenu temu prijema tzv. Kosova.

Međutim, očigledno je došlo do promene stava, pre svega Berlina, koji insistira da se ubrzano započne ta procedura.

image