Po naređenju predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića, povodom 23. aprila – Dana Vojske Srbije, pripadnici Garde Vojske Srbije izvršili su danas, počasnu artiljerijsku paljbu sa Savskog platoa na Kalemegdanu.
Počasnoj artiljerijskoj paljbi od 10 plotuna iz šest artiljerijskih oruđa prisustvovao je potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević.
Vojska Srbije svoj praznik slavi 23. aprila, u znak sećanja na dan kada je 1815. godine podignut Drugi srpski ustanak, događaj koji je predstavljao prekretnicu u stvaranju moderne srpske države i vojske, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Promenadni defile orkestra Garde, povodom Dana Vojske Srbije
Reprezentativni orkestar Garde danas je, povodom 23. aprila, Dana Vojske Srbije, prodefilovao je Knez Mihailovom ulicom u Beogradu, uz zvuke tradicionalnih srpskih kompozicija.
Tokom promenadnog defilea, koji je započeo kod spomenika Knezu Mihailu, a završio na Kalemegdanu, žitelji i gosti Beograda uživali su u svojevrsnom muzičkom performansu, kome je ove godine posebnu čar dao splet srpskih rodoljubivih pesama, koje je za duvački orkestar pisao Vojislav Bubiša Simić, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Nakon "Marša na Drinu", Orkestar Garde, pod dirigentskom palicom potpukovnika Aleksandra Đurova, izveo je čuvene kompozicije "Oj, Srbijo mila mati", "Tamo daleko" i "Vostani Serbie", nakon čega su usledili marševi, čije je izvođenje burno pozdravljeno od mnogobrojne publike.
Aplauzi su pratili svaki odsvirani takt, mnogi su i okom kamere zabeležili defile Orkestra Garde, a zvucima vojne muzike i plavim gardijskim uniformama najviše su se obradovali najmlađi, dodaje se u saopštenju.
Mojsilović: Vojska Srbije ne može se danas porediti čak ni sa prošlom godinom
Vojska Srbije ne može se danas porediti čak ni sa prošlom godinom, izjavio je večeras načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović i ocenio da će sutra na aerodromu Batajnica biti do sada neviđen prikaz vojne opreme i naoružanja Vojske Srbije.
"Ne može se Vojska Srbije danas porediti čak ni sa prošlom godinom. Evidentno je da je pomak u opremanju i razvoju sposobnosti i ukupnoj borbenoj gotovosti VS nemerljiv, a da ne ulazimo u neke prethodne periode kada zaista nismo imali čime da se podičimo, a mogli bismo čak i da pričamo o odnosu države ne samo prema vojsci, nego i prema njenim pripadnicima", rekao je Mojsilović za RTS.
Prema rečima generala, nove nabavke oružja, vozila, letelica pokazuju da je Srbija ušla u drugu fazu opremanja Vojske Srbije.
"Prioriteti su dati na kopnenu vojsku, naravno ne zapostavlja se ni ratno vazduhoplovstvo s obzirom da nije završen proces u tom segmentu opremanja", naveo je Mojsilović i dodao da je težište u opremanju dato na odbrambenu industriju Srbije.
General je dodao da je to ono što je definisano planom razvoja Vojske Srbije do 2027. godine.
Prema njegovim rečima, vojnici VS ne učestvuju samo u prikazima, već i u vojnim vežama, a jedna takva "Platinasti vuk", kako dodaje, pokrenula je veliku debatu u javnosti.
Vežbe su vojsci neophodne, rekao je general.
"Da bi proverila, utvrdila, konstatovala, uvežbala i bila mnogo, mnogo bolja", kazao je Mojsilović i naveo da je scenario 'Platinastog vuka' usmeren ka izgradnji interoperabilnosti – tj. sposobnosti zajedničkog delovanja negde van granica Srbije.
General Mojsilović je povodom prikaza Granit 2023 ocenio da do sada ovakav obim i sadržaj prikaza naoružanja i vojne opreme nije viđen u Srbiji.
Građani će, kako je naglasio, imati priliku da vide novi raketni sistem malog dometa "mistral" koga Srbija još nije videla.
Dodao je da će u jednom trenutku na nebu biti više od 50 vazduhoplova.
"Naravno, ne sve na jednom mestu, već po zonama očekivanja i zonama angažovanja što samo po sebi pravi kompleksnost i podiže lestvicu na neki viši nivo sposobnosti da se održi takva aktivnost sutra", rekao je Mojsilović.
Kapije aerodroma otvorene su od 9.00 do 15.00. a za sve koji ne stignu do Batajnice, direktan prenos je na Radio-televiziji Srbije.
U Vojnom muzeju otvorena izložba vojnih zastava kod Srba
U Galeriji Vojnog muzeja na Beogradskoj tvrđavi danas je, povodom 22. aprila, Dana Vojske Srbije, otvorena izložba "Vojne zastave kod Srba od Prvog srpskog ustanka do kraja Prvog svetskog rata".
Izložbu je otvorio pomoćnik ministra odbrane za ljudske resurse Siniša Radović, a povodom Dana Vojske Srbije vršilac dužnosti direktora Javnog preduzeća "Pošta Srbije" Zoran Đorđević uručio je umetničko delo "Prelazak srpske vojske preko Albanije" autora Miloša Golubovića kao poklon Vojnom muzeju od Javnog preduzeća "Pošta Srbije", navodi se u saop[tenju Ministarstva odbrane.
Otvarajući izložbu, pomoćnik ministra odbrane za ljudske resurse Siniša Radović istakao je da je Vojni muzej, nakon Narodnog muzeja, mesto gde se čuva najveće nacionalno blago.
"U zbirci vojnog muzeja se čuva oko 170 vojnih zastava, venaca, vrpci i svega onoga što obeležava našu zastavu. Zastava je simbol pripadnosti, časti i borbenog jedinstva jedinice i vojske. Nosilac je kolektivnog odlikovanja za zasluge celokupne jedinice u ratu i u miru. Osvojiti zastavu u borbi od neprijatelja bila je i ostala čast pojedinca i jedinice, a sprski vojnik je na bojnom polju uvek bio spreman da položi život, ali ne i zastavu", rekao je pomoćnik ministra odbrane Radović.
Vršilac dužnosti direktora JP "Pošta Srbije" Zoran Đorđević naglasio je da ova slika ima kao nacionalno i kulturno dobro veliku vrednost za našu državu i da joj je mesto pod krovom Vojnog muzeja kako bi bila vidljiva svim posetiocima i gostima muzeja.
"Ovo nacionalno-kulturno dobro je umetničko delo ulje na platnu umetnika akademskog slikara Miloša Golubovića koji je ovu sliku naslikao 1915. godine tokom golgote i povlačenja srpske vojske kroz Albaniju, sa lica mesta. Oslikava sve ono što je doživela naša vojska povlačeći se, sve nedaće koje su zadesile našu vojsku, a koja je, bez obzira na sve to, proživela, preživela i na kraju pobedila u Prvom svetskom ratu", rekao je Đorđević.
Direktorka Vojnog muzeja potpukovnik Nevenka Darmanović je, obraćajući se prisutnima, istakla da Vojni muzej svake godine povodom Dana Vojske Srbije priređuje izložbe.
"Tematska izložba koja je pred nama prati razvoj zastava kod Srba od najranijih dana Prvog srpskog ustanka kada dolazi do obnavljanja srpske državnosti. Ne možemo, a da ne izdvojimo zastavu Kraljeve garde sa likom svetitelja Dimitrija Solunskog i geslom 'Za veru, kralja i otačestvo'. Verujem da ćete uživati u blagu Republike Srbije koje se čuva u Vojnom muzeju", rekla je Darmanovićeva i dodala da posebno mesto na izložbi zauzima zastava prvog pešadisjkog puka drugog poziva.
Posetioci izložbe imaće priliku da se upoznaju sa originalnim predmetima 19. i prve polovine 20. veka među kojima su najreprezentativniji srpska vojvodska zastava iz Prvog srpskog ustanka iz 1811. godine, zastave takozvana "Lozničanka" i "Rudničanka", pokloni lozničke i rudničke opštine Milanu Obrenoviću povodom punoletstva 1872. godine.
Posebno mesto zauzimaju i dobrovoljačke zastave iz srpsko-turskih ratova raskošne ikonografije i heraldičkih elemenata.
Posetioci će imati priliku da vide pukovsku zastavu pod kojom su izvojevane herojske pobede tokom Balkanskih i Prvog svetskog rata, kao i zastave srpskih dobrovoljaca iz Amerike živopisnog kolorita iz Velikog rata, i zastavu Kraljeve garde iz 1904. godine.
Izložba autorke, muzejskog savetnika Vojnog muzeja, Marijane Jovelić biće otvorena za sve posetioce do 20. juna u Galeriji Vojnog muzeja na Kelemegdanu, dodaje se u saopštenju.