Srbija i Balkan

Ristić: Spisak Diane Budisavljević otkriva identitet 5.800 srpske dece, od ponedeljka javno dostupan

Ovaj spisak je autentičan, rekao je Ristić, nastao je u drugoj polovini 1942. godine. Prvorazredno je važan istorijski izvor, za koji se smatralo da je uništen
Ristić: Spisak Diane Budisavljević otkriva identitet 5.800 srpske dece, od ponedeljka javno dostupan© Танјуг Зоран Жестић (STF)

Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić rekao je za RTS da originalni spisak 5.800 imena srpske dece, koje je iz ustaških logora spasila Diana Budisavljević, sadrži sve podatke iz kojih se može saznati njihov pravi identitet, podaci o njima i njihovim roditeljima. Ističe i da će spisak od ponedeljka biti javno dostupan u Muzeju.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Ristić je rekao da su Diana Budisavljević i njeni saradnici tokom Drugog svetskog rata spasili oko 12.000 dece, kao i da je Muzej žrtava genocida došao do spiska sa imenima 5.800 spasene srpske dece.

"Spisak je autentičan. Potiče iz druge polovine 1942. godine. Nastao je u Zavodu za gluvonemu decu u Zagrebu. Prvorazredno je važan istorijski izvor, za koji se smatralo da je nestao i da je uništen. Sadrži sve podatke dece – njihovo ime i prezime, imena oca i majke, mesto i datum rođenja, mesto logora, kao i sve podatke o hrvatskim usvojiteljima“, rekao je Ristić.

Prema rečima direktora Muzeja žrtava genocida, svima sa tog spiska koji su još živi ili njihovim potomcima mogu pomoći da saznaju stvarni identitet i ko su im preci.

"Nakon što je juče predstavljen spisak, javio se veliki broj građana imejlom i preko Fejsbuk stranice Muzeja žrtava genocida. Poruke su emotivne i dirljive. To su deca i unuci onih za koje se smatra da su preživeli i nalaze se na spisku. I elektronski ćemo odgovarati na zahteve sugrađana", kaže Ristić.

Naglašava da će spisak od ponedeljka javnosti biti dostupan u Muzeju žrtava genocida, kao i da će se potruditi da u narednom periodu bude i javno izložen.

U spomen-području Donjoj Gradini sutra će biti obeležen Dan sećanja na žrtve u koncentracionom logoru Jasenovac.

"Jasenovac je stvarni i simbolički epicentar genocida počinjenog nad Srbima na teritoriji NDH tokom Drugog svetskog rata", ističe Ristić.

Muzej žrtava genocida je juče predstavio šta je sve što je uradio prošle godine – sedam izložbi, od kojih su četiri predstavljene u evropskim prestonicama, 14 publikacija, više od sto obrazovnih programa namenjenih deci i studentima u Srbiji i regionu.

"Prioritet nam je prinovljavanje zbirki i fondova Muzeja", zaključio je direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić.

 

image