RT Balkan analiza glasanja o "Kosovu" u Savetu Evrope: Zašto je važan reciprocitet u diplomatiji?

Ovo je ozbiljna opomena za praksu Srbije da vodi predvidivu i konstruktivnu politiku bez obzira na to kako se drugi ponašaju prema njoj

Na jučerašnjoj sednici Komiteta ministara Saveta Evrope odlučeno je da se zahtev tzv. Kosova za prijem u Savet Evrope prosledi Parlamentarnoj skupštini SE.

Osim što je vanredna sednica Komiteta sazvana naprasno i uz kršenje procedura, iznenađujuće je bilo i odmeravanje snaga koje je, kako je napomenuo ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, pokazalo da "prvi put postoji nejedinstvo oko prijema nekoga", te da toga "nikada nije bilo".

Protiv predloga koji direktno krši teritorijalni integritet Srbije glasalo je sedam zemalja, od kojih je Mađarska najveće iznenađenje.

"Mađarskoj želim posebno da se zahvalim. To je velika stvar koju je neko uradio, neko ko je priznao 'Kosovo', da glasa protiv", poručio je Dačić.

Znali smo da ne možemo da utičemo mnogo na članice EU i kandidate za prijem koji bespogovorno slušaju Zapad, izjavio je predsednik Srbije. 

"Sve je to očekivano, neočekivana je odluka Mađarske", rekao je Vučić i dodao da je zahvalio mađarskom premijeru Viktoru Orbanu na prijateljstvu i pravoj političkoj odluci.

Za upućene je, ipak, takav postupak Budimpešte - očekivan.

"Mislim da je to na liniji posebnih dobrosusedskih odnosa i nesaglašavanja sa zakulisnom politikom Nemačke i drugih zapadnih zemalja", kaže za RT Balkan nekadašnji šef naše diplomatije Živadin Jovanović.

Apsolutni reciprocitet

Još veću pažnju privukli su postupci susednih zemalja, naročito Crne Gore, koja je glasala "za", i Bosne i Hercegovine koja je bila uzdržana, što bi bilo razumljivo da je u pitanju "Evrovizija", ali ne i glasanje u Komitetu ministara SE. 

Mislim da se od susednih zemalja, posebno od Crne Gore i BiH, očekivalo veće razumevanje za interese Srbije i srpskog naroda, navodi Jovanović, dodajući da je u pitanju vrlo ozbiljna opomena Srbiji i srpskoj diplomatiji da nešto mora da menja u dosadašnjem ponašanju.

"Ovo je ozbiljna opomena za nosioce prakse po kojoj Srbija vodi predvidivu i konstruktivnu politiku bez obzira kako se drugi ponašaju prema njoj. Znači, neophodan je gotovo apsolutni reciprocitet. To mora biti princip i u odnosima sa drugim zemljama, uključujući članice EU, NATO, zapadne i istočne partnere", ističe.

Da će spoljna politika više da se bazira na reciprocitetu, najavio je i Dačić, ocenivši da je Crna Gora "mogla bar da bude uzdržana, da pokaže makar malo poštovanja prema našim problemima".

"Trebaće i njima nekad naš glas i sada sigurno neće moći da računaju na njega", poručio je Dačić komšijama.

Kritičan je bio i jedan od lidera Demokratskog fronta u CG Milan Knežević koji je jučerašnje glasanje Crne Gore za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope nazvao "nacionalnom sramotom". On je istakao da su Azerbejdžan i Gruzija imali više savesti i bratskog razumevanja od crnogorskih funkcionera "koji bi se odrekli rođenih majki kada bi dobili dekret iz ambasade".

"Zato danas groteskno zvuči izjava Jakova Milatovića da bi nakon Brisela voleo da poseti Beograd, jer je upravo zvanična i manjinska Crna Gora današnjim glasanjem odredila Milatovićevu narednu destinaciju, a to je Priština", rekao je Knežević i pozvao na prikupljanje potpisa za povlačenje priznanja "Kosova". 

Ironija i bezobrazluk 

Uzdržanost BiH tokom glasanja predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je kao dokaz stalnog kršenja Dejtonskog sporazuma i Ustava te države.

"Ako je jasan stav da samoproglašeno Kosovo nije priznato, onda prema tome svi moraju tako da odnose. U BiH o spoljnoj politici odlučuje Predsedništvo, pa je i za tu odluku bila potrebna saglasnost i drugih", rekao je Dodik.

Na odluku BiH osvrnuo se i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.

"Zamislite kada bi se Republika Srpska sada prijavila za članstvo, kakva je to ironija i bezobrazluk, a nama drže predavanje da mi utičemo na rasturanje teritorijalnog integriteta BiH. Oni direktno učestvuju u rasturanju teritorijalnog integriteta Srbije", rekao je Dačić.

Bilo je normalno da se očekuje da Ukrajina glasa protiv

I Ukrajina je bila neprijatno iznenađenje, istakao je ministar spoljnih poslova, osvrćući se na uzdržanost Kijeva. 

"Znate sa koliko napora mi glasamo za sve rezolucije koje osuđuju kršenje njihovog i moldavskog teritorijalnog integriteta, a oni kada je reč o našem teritorijalnom integritetu, ne glasaju", dodao je šef diplomatije Srbije. 

Bilo je normalno da se očekuje da Ukrajina glasa protiv, potvrđuje Jovanović, objašnjavajući da je Srbija mnogo rizikovala glasajući u prilog "svih tih rezolucija o Ukrajini".

"Ukrajina to nije mogla pre svega zbog interesa Zapada koji vodi ovu igru i od koga Ukrajina očekuje naoružanje i podršku u tekućem ratu. Verovatno je tamo bilo rezonovanja 'Ako očekujemo 'leopard' tenkove, ne možemo da ne poslušamo po pitanju glasanja u Savetu Evrope'".

Nikada nismo bili uzdržani po pitanju teritorijalnog integriteta Ukrajine, ali njihovo glasanje nije bilo slučajno, naveo je i predsednik Srbije.

"Oni su juče tražili pauzu u radu kako bi mogli da se konsultuju i doneli odluku da budu uzdržani", rekao je Vučić.

Preventivna diplomatija

Jučerašnje glasanje otvara pitanje preventivne diplomatije, ukazuje Živadin Jovanović i ističe da "ne moramo sto puta da dobijemo po glavi da bismo rekli nešto".

Dodaje da Srbija ne vodi doslednu, koherentnu politiku, "kao da jedna ruka ne vodi računa šta radi druga". 

"Mi u pojedinim elementima iskazujemo kao neku ljutnju, ali to ispadne trenutno, pa onda kažemo da su nam to strateški partneri. Mislim da mora da bude više doslednosti i vođenja računa o tome ko se kako ponaša u jednom dužem periodu prema Srbiji. Ne možemo iste zemlje jednom proglašavati za lažove, a drugi put za strateške partnere", zaključuje Jovanović.