Čuveni grčki novinar o glasanju u SE: Micotakisova besramna nepravda
Grčka je prvi put, za razliku od Kipra koji je glasao protiv u Savetu Evrope, izabrala "nepošteni put uzdržanosti", napisao je u autorskom tekstu za vikend izdanje atinskog dnevnog lista "Demokratija" ugledni grčki novinar Jorgos Harvaljas.
Kirjakos Micotakis se, kako je on naveo, a preneo Tanjug, pokazao sposobnim za ovu "besramnu nepravdu" prema naciji, "možda jedinoj na planeti", sa kojom Grci imaju bratski, a ne samo prijateljski odnos.
Za Srbe je danas, kako ističe, pitanje Kosova i Metohije "egzistencijalno pitanje".
"Osim što brane kolevku svog istorijskog i verskog nasleđa, održavanje međunarodnog statusa 'nepriznavanja' kosovske hibridne države jedino je oružje odbrane od albanskog ekspanzionizma koji neprestano pokazuje zube na Balkanu", naglašava Harvaljas.
Grčka je, podseća, među pet država članica EU koje ne priznaju Kosovo kao suverenu i nezavisnu državu, ali grčki stav je "počeo da pokazuje naprsline".
"I to, iako su 'premijer' i 'predsednik' pljačkaške države, koja je nedavno, uz ohrabrenje Nemaca i Amerikanaca, takođe podnela zahtev za članstvo u EU, više puta fotografisani sa gravurama 'Velike Albanije' koja seže do Preveze, uključujući i Krf", podsetio je on.
Umesto da ih "dovede u red" zbog takve "šale", Micotakis, po Harvaljasovom mišljenju, ne propušta priliku da "koketira sa bezobraznim Ramom", dok je, kako primećuje novinar "Demokratije", broj poseta grčkih vladinih izaslanika Prištini, "bez ikakvog razloga" povećan.
Još prošlog decembra je ovaj autor napisao, da da bi, ako razmišlja o promeni stabilne grčke politike nepriznavanja Kosova kako bi se dodvorio Nemcima, Micotakis "počinio nacionalno poniženje i neviđeno nepoštovanje prema osećanjima ogromne većine grčkog naroda. Baš kao što je uradio i sa isporukom oružja Ukrajini."
Istovremeno bi, naglašava, uspeo da nepovratno poremeti odnose sa "jedinim saveznikom" u zapaljivom balkanskom susedstvu.
Harvaljas se pita i "kakvu je kompenzaciju i korist" Micotakis obezbedio za ovaj zaokret u odnosima prema Srbiji i "Kosovu".
"I za čiji račun? Grčke ili njegov lično?"
Novinar ističe i da je opšte poznato da su Nemci po svaku cenu zainteresovani za integraciju "Kosova" u evropske kolektivne strukture, jer smatraju da to služi njihovim geostrateškim težnjama.
"Jedno od glavnih pitanja koje je novinarka Dojče velea postavila Aleksisu Ciprasu tokom njegove nedavne posete Nemačkoj bilo je da li će, u slučaju da postane premijer, priznati Kosovo! Cipras je opštom formulacijom izbegao zamku, ali se čini da je aktuelni premijer dao obećanja Nemačkoj, a možda i američkoj strani, koja je takođe zainteresovana za evropsku perspektivu svih Albanaca", primećuje autor.
On postavlja pitanje i kojim tačno kodeksom vrednosti se u evropskim strukturama može promovisati kandidatura jedne "sklepane države, skrovišta za trgovce drogom i drugih kriminalnih elemenata".
"Kakva je to Evropa koja želi da integriše nepokajane UČK-ovce, sitne lopove i izgrednike? Kojim tačno idealima Evropska unija po meri Berlina treba da služi?", pita se Jorgos Harvaljas.