Republika Srpska uputila 29. izveštaj Savetu bezbednosti UN-a: Traže poštovanje Dejtona
Vlada Republike Srpske usvojila je 29. izveštaj Savetu bezbednosti UN u kojem se, između ostalog, navodi da je neophodno da svi relevantni akteri poštuju i pridržavaju se Dejtonskog sporazuma i da mir u BiH nije narušen, uprkos izjavama nekih koji šire strah i pozivaju na strano uplitanje u još većoj meri.
Izveštaj je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Saveta bezbednosti, uputio predsednik Vlade Srpske Radovan Višković, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Izveštaj se odnosi na period oktobar 2022. - maj 2023. godine i u njemu Vlada Republike Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a sa ciljem razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Saveta bezbednosti i međunarodne zajednice.
U prvom delu Izveštaja ističe se neophodnost da svi relevantni akteri poštuju i pridržavaju se Dejtonskog sporazuma i navodi da Republika Srpska još jednom potvrđuje svoju posvećenost Dejtonskom sporazumu, kao i suverenitetu, teritorijalnom integritetu i ustavnom poretku BiH.
U drugom delu Izveštaja težište je stavljeno je na znatan politički napredak koji je BiH postigla nakon izbora održanih u oktobru 2022. godine, kada je u rekordnom roku postignut politički sporazum bošnjačkih, srpskih i hrvatskih stranaka na nivou BiH.
Влада Српске усвојила је 29. извјештај Савјету безбједности Уједињених нација који je, у име Републике Српске као потписнице свих анекса који чине Дејтонски споразум, генералном секретару УН и земљама чланицама СБ, упутио премијер Вишковић.📌https://t.co/56WuevAyOQpic.twitter.com/aIg6Jhq5cr
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) April 29, 2023
Treći deo Izveštaja bavi se integracijom BiH u EU, kao i naporima usmerenim na regionalnu integraciju.
Ocenjuje se da odluka Evropskog saveta iz decembra 2022. godine kojom se BiH dodeljuje status kandidata za članstvo u EU predstavlja važnu prekretnicu i dodaje da se Republika Srpska nada i očekuje da će doprineti naporima na integracijama u EU, i na nivou BiH i u entitetima.
U Izveštaju se dodaje da Republika Srpska ostaje posvećena sprovođenju neophodnih reformi na putu BiH ka članstvu u EU, istovremeno vodeći računa da se poštuju ustavne nadležnosti svih nivoa vlasti.
U četvrtom delu Izveštaja naglašava se da je mir u BiH nenarušen, uprkos izjavama nekih koji šire strah i pozivaju na strano uplitanje u još većoj meri.
Vlada Republike Srpske u petom delu Izveštaja objašnjava da strano uplitanje u BiH, iako često dobronamerno, podriva razvoj i stabilnost BiH.
Osim toga, analiziraju se razlozi krize legitimiteta Ustavnog suda BiH u kome, kako se navodi, dominaciju imaju stranci i čiji je legitimitet dodatno narušen neuspehom sudijske većine da zaštiti Ustav BiH, te tendencijom da odluke donosi na osnovu politike, a ne zakona, često uz neprimereno uplitanje sa strane.