Srbija i Balkan

Za zločine počinjene u "Bljesku" niko nije odgovarao: Srbi oplakuju žrtve, a Hrvati slave "pobedu"

U napadu na zaštićenu zonu UN sektor "Zapad" učestvovali su pripadnici hrvatske vojske i policije, ubijene su pritom 283 osobe srpske nacionalnosti, a proterano je najmanje 15.000 Srba
Za zločine počinjene u "Bljesku" niko nije odgovarao: Srbi oplakuju žrtve, a Hrvati slave "pobedu"www.globallookpress.com © © imago stock&people

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da sve dok se Srbi sećaju svojih poginulih u ratovima devedesetih godina, u Hrvatskoj te "akcije" slave kao pobedu.

"Ne može pobeda biti ubijanje civila na kućnom pragu kao ni granatiranje izbegličkih kolon",  rekao je Dodik danas u Gradišci gde je prisustvovao obilježavanju 28 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije u zločinačkoj hrvatskoj akciji "Bljesak".

On je podsetio da se i u Srbiji sećaju ovog stradalničkog datuma, te da se tim povodom jutros čuo sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Dodik je rekao i da će se regulisati status pripadnika Vojske Republike Srpska Krajine.

"Srbi moraju i dalje da se bore za istinu i pravdu i jasno kažu da su slobodarski narod koji se kroz cijelu svoju istoriju borio za slobodu, očuvanje svog identiteta i opstanak na prostorima na kojima vijekovima živi", poručio je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić nakon obeležavanja 28 godina od egodusa Srba iz Zapadne Slavonije.

Za zločine nad Srbima niko nije odgovarao

Predsednik saveza Srba iz regiona Miodrag Linta je danas, prilikom obeležavanja 28 godina od zločina nad srpskim narodom u zločinačkoj akciji "Bljesak", izjavio kako je hrvatsko pravosuđe etnički motivisano i u funkciji državne politike.

"Nažalost, za ove zločine niko nije odgovarao i to je jedan od mnogobrojnih dokaza da je hrvatsko pravosuđe etnički motivisano i u funkciji državne politike. Zbog toga već duže vreme apelujem da naše tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu pokrene istrage i podigne optužnice protiv odgovornih za zločine nad srpskim narodom na području čitave Hrvatske", rekao je Linta novinarima pred liturgiju u crkvi Svetog Marka u Beogradu, nakon koje su položeni venci u Tašmajdanskom parku.

Rekao je da je akcija "Bljesak" bila samo jedna od brojnih zločinačkih akcija vojske Hrvatske u Zapadnoj Slavoniji, koja je tada bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, kao i završni čin etničkog čišćenja srpskog naroda sa tog područja.
Predsednik Dokumentaciono informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac objasnio je kako je pred Haškim tribunalom optuženo nekoliko hrvatskih generala, i to samo za zločine u akciji "Oluja", a da pred međunarodnim sudom niko nije optužen ni osuđen za "Bljesak".

Po njegovim rečima, pred nacionalnim tužilaštvima u BiH, Srbiji i Hrvatskoj bilo je podnošenih krivičnih prijava, ali se nažalost na tome i završilo.

Predsednik udruženja izbeglih i raseljenih lica "Zavičaj" Nenad Abramović rekao je da je " 'Bljesak' nad Zapadnom Slavonijom i dalje prisutan" i izneo je podatke da je preko 100.000 Srba iz Zapadne Slavonije napustilo to područje.

"Ne možemo da govorimo samo o 'Bljesku' nego i o akcijama koje su prethodile, to je bio samo završni čin etničkog čišćenja Zapadne Slavonije od Srba", rekao je Abramović.

Rekao je da Srbija od Hrvatske još potražuje 2.000 nestalih, ali da taj proces sporo traje i po njegovim rečima, jedino što je sada moguće je da kroz kulturu sećanja pomenu svaku žrtvu, jer "ko je zaboravljen, umire dva puta".

Hrvatske vojno-policijske akcije "Bljesak", "Oluja", "Maslenica" i druge su bile nastavak politike NDH, koje se savremena Hrvatska još nije jasno odrekla, izjavio ministar rada i boračko-ivalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, nakon obilježavanja 28 godina od egzodusa Srba iz Zapadne Slavonije.

Vojno-policijska akcija nazvana "Bljesak", kojom su hrvatske snage zaposele deo Zapadne Slavonije koji se nalazio u sastavu Republike Srpske Krajine, započela je 1. maja 1995. godine.

Napad na zaštićenu zonu UN sektor "Zapad" započeo je pre 28 godina u ranim jutarnjim satima.

Kako podseća Tanjug, napadnuti su južni i centralni deo zapadnoslavonskog dela Republike Srpske Krajine, od strane pripadnika četiri profesionalne brigade HV i više specijalnih formacija. Napad je paralelno izveden sa zapada od Novske prema Okučanima i jednim krakom prema Jasenovcu, i sa istoka iz pravca Nove Gradiške, prema Okučanima i put Stare Gradiške.

Namera je bila presecanje teritorije i razbijanje snaga Srpske Vojske Krajine, odnosno njenog 18. Korpusa s ciljem da se zatim izbije na Savu kod Jasenovca, čime je bila zaprečena eventualna pomoć iz Republike Srpske. Paralelni cilj je bilo odstranjivanje srpskog stanovništva sa prostora Zapadne Slavonije.

Trupe OUN  koje su se nalazile na prostoru Zapadne Slavonije u trenutku operacije, čiji je zadatak bila i zaštita poverene zone i stanovništva, po početku napada, povukle su se u svoje baze.

Sa hrvatske strane, prema zvaničnim podacima, u akciji je učestvovalo oko 7.200 pripadnika hrvatskih snaga, profesionalnih pripadnika vojske i policije. U sastavu tadašnjeg 18. Korpusa Srpske vojske Krajine, u toj zoni, nalazilo se tada približno 4.000 lica, ogromnom većinom rezervisti. 

Vojne operacije odvijale su se 1. i 2. maja, a manjim delom i tokom naredna dva dana.

Osnovni cilj hrvatskih vlasti, zaposedanje dela Zapadne Slavonije koji se nalazio u sastavu Republike Srpske krajine je ostvaren. Srpske oružane formacije su razbijene a tamošnje srpsko stanovništvo je proterano. 

Prema podacima zvaničnog Zagreba,  ukupno su poginula 42 pripadnika hrvatskih formacija, a 162 lica iz sastava tih formacija su ranjena. 

Ubijene su pritom 283 osobe srpske nacionalnosti, a proterano je najmanje 15.000 Srba. Prema pojedinim navodima proterano je do 18.000 lica.

Zbeg Srba koji su se povlačili južno od Save, u Republiku Srpsku, gađan je i artiljerijom i avijacijom.

Približno 1.450 lica srpske nacionalnosti je pritom uhapšeno, i oni su odvedeni u logore, u Varaždinu, Bjelovaru, Virovitici, Novoj Gradiški, Slavonskoj Požegi.

Ukupno, sa prostora Zapadne Slavonije počev od 1991. godine, proterano ili izbeglo oko 67.000 Srba.

Tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu, aprila 2011. proglasio je krivim generale HV Antu Gotovinu i Mladena Markača, na osnovu učešća u udrženom zločinačkom poduhvatu čiji je čelnik bio predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, a s ciljem prisilnog i trajnog uklanjanja srpskog stanovništva tokom i nakon operacija "Bljesak" i "Oluja".                  

Žalbeno veće Tribunala oslobodilo ih je, međutim, optužbi 16. novembra 2012. godine.

Hrvatska godišnjicu "Bljeska" obeležava kao oslobađanje zapadne Slavonije, a u Okučanima će se zajedno naći predsednik države, predsednik parlamenta i premijer, Zoran Milanović, Gordan Jandroković i Andrej Plenković.

Centralna svečanost biće održana kod spomen-obeležja "Kocke vedrine", koje će preleteti MIG-ovi. Najavljeno je održavanje pokazne vežbe Hrvatske vojske i policije na stadionu, uz nastup akrobatske grupe HRZ-a "Krila Oluje", a u večernjim satima planiran je koncert.

image