Svetski dan slobode medija - položaj novinara sve teži

Na Indeksu medijskih sloboda Srbija zauzima 91. mesto, što je pad od 12 mesta u odnosu na prošlu godinu

Svetski dan slobode medija, 3. maj, obeležava se danas širom sveta, uz ocenu da su novinarska profesija, mediji i medijski radnici u sve težem položaju.

Udruženje novinara Srbije upozorava da je broj pretnji i napada na novinare u Srbiji udvostručen u odnosu na 2021, dok Sindikat novinara Srbije (SINOS) ukazuje da su novinari u Srbiji nedovoljno plaćeni, te da čak 90 odsto njih ima plate manje od proseka, prenosi RTS.

Sloboda medija jedno je od osnovnih ljudskih prava i sloboda proistekla iz prava slobode govora koje je zagarantovano Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima. 

Na objavljenom svetskom Indeksu medijskih sloboda "Reportera bez granica" za 2023. godinu, Srbija zauzima 91. mesto, što u odnosu na prošlogodišnji plasman predstavlja pad od 12 mesta. 

Na ovaj dan slave se principi, na kojima počiva sloboda medija, ocenjuje se stanje medijskih sloboda širom sveta, brani nezavisnost medija i odaje pošta novinarima, koji su izgubili život radeći svoj posao.

Svetski dan slobode medija obeležava se od 1993. godine odlukom Ujedinjenih nacija, kako bi se podigla svest o značaju slobode medija i podsetile vlade država da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

Brojne organizacije ukazale su na probleme sa kojima se suočavaju novinari i mediji u kojima rade.

Udruženje novinara Srbije navelo je u svom proglasu povodom Svetskog dana slobode medija da će godinu između obeležavanja dva Dana slobode medija  novinari u Srbiji pamtiti po gotovo dvostruko većem broju pretnji, pritisaka i napada u odnosu na period između 3. maja 2021. i 3. maja 2022. godine, ali i po ohrabrujućoj prvostepenoj presudi u ponovljenom postupku za paljenje kuće Milana Jovanovića, kojom je bivši predsednik Opštine Grocka osuđen na pet godina zatvora.