Razrešen srpski Upravljački tim za izradu statuta ZSO; Petković: Kurti želi nove sukobe

Upravljački tim je Briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine zadužen je za osnivanje ZSO, a čini ga četvoro predstavnika Srba iz opština na severu KiM

Ministar lokalne samouprave privremenih prištinskih institucija Elbert Krasnići saopštio je danas da je razrešio Upravljački tim za izradu statuta Zajednice srpskih opština.

Krasnići je naveo da je, nakon što je predstavio Nacrt statuta ZSO na jučerašnjem sastanku u Briselu, taj tim ostao bez statusa.

"Posle jučerašnjeg predstavljanja nacrta statusa Zajednice opština sa srpskom većinom u Briselu, prema nadležnostima koje su date Upravnom timu Briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine, ovaj tim je sada takođe bez statusa", ​​napisao je Krasnći na Fejsbuku.

Upravljački tim je Briselskim sporazumima iz 2013. i 2015. godine zadužen je za osnivanje ZSO, a čini ga četvoro predstavnika Srba iz opština na severu KiM, dok ga je zvanično potvrdila vlada u Prištini.

Koordinatorka Upravljačkog tima za izradu statuta ZSO Danijela Vujičić izjavila je da je nakon jučerašnjeg sastanka u Briselu da je srpska strana imala priliku da predstavi nacrt ZSO koji je završen još 2018. godine, ali da prištinska strana nije htela da sasluša predstavljanje nacrta statuta, kao i da je prezentaciju ispratila sa nipodaštavanjem i podsmehom.

Vujičić je novinarima posle sastanka rekla da je tokom predstavljanja nacrta statuta doživela neprijatnosti i da su Aljbin Kurti i Besnik Bisljimi sve vreme dobacivali.

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je posle jučerašnje runde pregovora Beograda i Prištine u Briselu jasno da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ne želi formiranje Zajednice srpskih opština ni mir, te da postoji bojazan kako će se dalje razvijati situacija na KiM.

Dodaje da je Kurti negirao postojanje upravljačkog tima, koji je juče u Briselu predstavio nacrt statuta ZSO, te da je rekao da za njega taj tim nema nikakvu ulogu ni status, iako, podseća Petković, postoji poseban sporazum iz 2013. godine koji govori o mandatu i delokrugu rada upravljačkog tima.

"Upravljački tim je predstavio nacrt statuta ZSO. Na sastanku su bile dve dame, koje su vrlo profesionalno predstavile taj nacrt koji su uradili pre oko pet godina, predstavile su tačku po tačku, a sve vreme dok su izlagale Kurti se zajedno sa Bisljimijem podsmevao i ometao tok izlaganja, pokušavajući da nipodaštava dve dame", naveo je Petković.

"Nakon jučerašnjeg sastanka i odbijanja Kurtija da razgovara o formiranju ZSO plašim se kako će se dalje razvijati situacija na KIM. To je bio i prvi utisak predsednika Aleksandra Vučića i visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku Žozefa Borelja koji je rekao da su na severu KiM otvoreni putevi za nekakve nove krize", naveo je Petković na RTS.

On je naveo da prištinska strana negira sve  dogovoreno sporazumima iz 2013. i 2015. godine kada je reč o formiranju ZSO i da je jasno posle jučerašnjeg sastanka da Kurti ne želi nikakve razgovore, već nove sukobe.

Petković je podsetio da je nacrtom statuta Zajednica srpskih opština razrađena tačka po tačka kojima su obuhvaćena pitanja nadležnosti, strukture, ciljeve i funkcionisanje ZSO, te da je njima predviđeno da ZSO ima pokretnu i nepokretnu imovinu, svoj pravni status.

Upitan da li očekuje da će se nešto promeniti do tehničkih razgovora koji bi mogli da se održe oko 20. maja, Petković je rekao da je na međunarodnoj zajednici da izvrši pritisak.

"Na EU i međunarodnoj zajednici je da izvrši pritisak i po pitanju ovih predloga vezano za 'kako dalje' posle ovih antidemokratskih izbora na severu. Da izvrši pritisak na Prištinu, pa da vidimo da li će možda ona drugačije sagledavati stvari jer bez razgovora i sa ovakvim represivnim ponašanjem Aljbina Kurtija ja ne vidim kako možemo dalje", rekao je Petković.

Petković je naveo da se Beograd drži svih potpisanih sporazuma, dok Priština negira sve ono na šta se obavezala.

"Vidite tu vrstu licemerja, oni traže od nas da poštujemo ono što nije potpisano, iako je predsednik Vučić svima stavio do znanja koje su naše crvene linije i dokle možemo da idemo u implemnetaciji onoga što je dogovoreno, sa druge strane imamo četiri potpisana sporazuma na koje se obavezala Priština, kao i Briselski sporazum koji sa njihove tačke predstavlja i međunarodno pravni dokument, koji je ratifikovan u prištinskom parlamentu, a oni to neće da sprovedu", naveo je Petković.

Petković je rekao da se treća tačka jučerašnjih pregovora ticala lokalnih izbora koji su se odigrali na severu pokrajine.

"Treća tačka jučerašnjih razgovora ticala se situacije na terenu nakon tih antidemokratskih i protivpravnih izbora na severu KiM, na koje je izašlo 3,4 odsto, tj. oko 1500 Albanaca i 13 Srba", rekao je Peković.

Kako je objasnio, "sada je situacija takva da su Albanci ti koji su izabrani za gradonačelnike, a reč je o okupacionim gaulajterima koji bi sada trebalo da zauzmu četiri opštine na severu KiM-a".

Petković je objasnio da postoji nekakav rok od trenutka kada je izborna komisija (CIK) proglasila izborne rezultate do 28. maja kada oni trebaju do preuzmu dužnost.

"Te situacije otvaraju nova pitanja i nove bezbednosne dileme, koje se javljaju ispred svih nas, i pitamo se kako će to da izgleda", rekao je on.

On je rekao da je EU bila korektna na jučerašnjim pregovorima, i da je predložila svoj predlog kao neku vrstu prelaznog rešenja - kako da izađemo iz ove situacije.

"Kurti je sve to odbio, i ako je naša strana to prihvatila, jer nama je važno da sačuvamo mir i stabilnost", poručio je Petković.